Pět placených funkcí Zvěřinovou (ČSSD) řadí na čelní místo mezi krajskými politiky. Jak vyplynulo z jejího nového majetkového přiznání, k senátorskému platu si vydělala dalších téměř 800 tisíc korun.
Loni dostala za roční práci starostky 705 tisíc a z Vodárenské společnosti 84 tisíc. Ze Svazu vodovodů a kanalizací inkasovala 48 tisíc a z Vírského oblastního vodovodu 41 tisíc. "S těmi funkcemi je ale také spojená jistá režie," dodala.
A proč má několik funkcí i mimo politiku? "Člověk si chce celý život udržovat profesní znalost. Delegovali mě tam kolegové," uvedla Zvěřinová.
Zvěřinová dostala pokutu, náměstek Joukl platit nemusel
Senátorka Zvěřinová ale letos musela kvůli svému majetkovému přiznání platit pokutu za přestupek. Občanské sdružení Oživení zjistilo, že v roce 2010 neuvedla své jednatelství ve žďárské firmě M. O. S. Rovněž nezapsala, že měla živnostenské oprávnění na zprostředkovatelskou činnost ve stavebnictví.
Co "přiznali" další politici z VysočinyMartin Hyský (ČSSD) Zdeněk Ryšavý (ČSSD) Miloš Vystrčil (ODS) Pavel Heřman (HZNR) Pavel Pacal (Pro Třebíč) Jan Tecl (ODS) Libor Honzárek (TOP 09) |
Podle senátorky už firma M. O. S. nevykonává žádnou činnost. A také už několik let nevyužívá své živnostenské oprávnění, které proto letos úředně přerušila. Zvěřinová chybu uznala, vzdala se odvolání a zaplatila tisíc korun pokuty. Případ řešil kvůli možné podjatosti jihlavský magistrát.
Zvěřinová nebyla jediná z Vysočiny, na které dalo sdružení Oživení oznámení kvůli přestupku. Dalším byl její stranický kolega a hejtmanův náměstek Libor Joukl. Za rok 2010 neuvedl ve svém majetkovém přiznání, že je držitelem dvou živnostenských oprávnění. Ta se týkají mimo jiné maloobchodu s tabákovými výrobky, vnitrostátní a mezinárodní dopravy.
Joukl na rozdíl od Zvěřinové vyvázl bez pokuty. Oživení podalo oznámení o přestupku na brodskou radnici, ta ale celou věc odložila. "Došlé oznámení neodůvodňuje zahájení řízení o přestupku," uvedla v dopise na adresu Oživení referentka Dana Rychtecká. Zástupcům sdružení se ale nelíbí, že úředníci své rozhodnutí blíže neodůvodnili.
Sdružení Oživení podezřívalo z přestupku i krajského radního Petra Krčála (ČSSD) kvůli tomu, že neuvedl v přiznání živnostenské oprávnění na ekonomické a organizační poradenství.
Oznámení letos prověřovala žďárská radnice. "Nebylo zjištěno žádné pochybení z mé strany. Já nepodnikám od té doby, co jsem v politice," uvedl v úterý Krčál.
Náměstek přiznal hypotéku na dům, hejtman novou garáž
Libor Joukl, který má na starosti oblast dopravy na Vysočině, loni dostal 223 tisíc za funkci ve Správě železniční dopravní cesty. Dalších 124 tisíc měl za členství ve výboru pro audit společnosti ČD Cargo.
Bývalý podnikatel Joukl přiznal i téměř devítimilionovou hypotéku u ČSOB na dům za 18 milionů. "Zahájení stavby domu a nákup pozemku jsem financoval převážně z vlastních zdrojů. Dokončení stavby bylo obráceně, převážnou část jsme financovali z hypotéky," řekl již dříve Joukl.
Hejtman Jiří Běhounek (CŠSD) se i loni vracel ke své původní lékařské profesi. V ortopedické ambulanci, kterou má v Kamenici nad Lipou, si loni přivydělal 137 tisíc. Zhruba stejnou částku dostal i za práci lékaře v pelhřimovské nemocnici. Dalších 320 tisíc korun obdržel za funkci místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Běhounek loni také investoval, koupil si za 235 tisíc korun místo v garážovém domě.
Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který byl zvolen na Brodsku, zvládal také další práci. Jeho plat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy činil 429 tisíc korun.