Senátorka Zvěřinová přiznala pět placených funkcí. Vydělala statisíce

  15:10aktualizováno  15:10
Politici na Vysočině odevzdali majetková přiznání za loňský rok a někteří si zvládli vydělat vedle své práce na hejtmanství či na radnicích navíc statisíce korun. Vyniká mezi nimi žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová, která měla hned pět placených funkcí najednou.

Senátorka a starostra Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pět placených funkcí Zvěřinovou (ČSSD) řadí na čelní místo mezi krajskými politiky. Jak vyplynulo z jejího nového majetkového přiznání, k senátorskému platu si vydělala dalších téměř 800 tisíc korun.

Loni dostala za roční práci starostky 705 tisíc a z Vodárenské společnosti 84 tisíc. Ze Svazu vodovodů a kanalizací inkasovala 48 tisíc a z Vírského oblastního vodovodu 41 tisíc. "S těmi funkcemi je ale také spojená jistá režie," dodala.

A proč má několik funkcí i mimo politiku? "Člověk si chce celý život udržovat profesní znalost. Delegovali mě tam kolegové," uvedla Zvěřinová.

Zvěřinová dostala pokutu, náměstek Joukl platit nemusel

Senátorka Zvěřinová ale letos musela kvůli svému majetkovému přiznání platit pokutu za přestupek. Občanské sdružení Oživení zjistilo, že v roce 2010 neuvedla své jednatelství ve žďárské firmě M. O. S. Rovněž nezapsala, že měla živnostenské oprávnění na zprostředkovatelskou činnost ve stavebnictví.

Co "přiznali" další politici z Vysočiny

Martin Hyský (ČSSD)
Krajský radní loni působil i jako jihlavský radní, za což dostal 22 tisíc. Také získal dar od rodičů - 75 tisíc. A prodal auto za 376 tisíc. Hyský splácí hypotéku 3,3 milionu, půjčku 164 tisíc a meziúvěr 145 tisíc.

Zdeněk Ryšavý (ČSSD)
Krajský radní pracoval v roce 2011 i jako neuvolněný starosta Okříšek za roční odměnu 216 tisíc korun.

Miloš Vystrčil (ODS)
Senátor si jako akademický pracovník přivydělal 120 tisíc (před zdaněním). Za svou činnost na kraji dostal 91 tisíc.

Pavel Heřman (HZNR)
Starosta Třebíče je jednatelem Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí, za což obdržel 110 tisíc korun. Je i členem dozorčí rady Vodárenské akciové společnosti (za rok 43 tisíc). Dalších 56 tisíc uvedl jako příjem z nájmu.

Pavel Pacal (Pro Třebíč)
Třebíčský místostarosta koupil zahradu za 110 tisíc a má úvěr 130 tisíc u ČSOB.

Jan Tecl (ODS)
Havlíčkobrodský starosta byl akcionářem ve čtrnácti společnostech. Získal dividendy od firem Telefónica O2 (95 tisíc korun), Komerční banka (59 tisíc), Philip Morris (25 tisíc), ČEZ (25 tisíc). Z nájmu dvou pozemků měl 20 tisíc korun.

Libor Honzárek (TOP 09)
Brodský radní má hypotéku a tři půjčky za více než milion.

Podle senátorky už firma M. O. S. nevykonává žádnou činnost. A také už několik let nevyužívá své živnostenské oprávnění, které proto letos úředně přerušila. Zvěřinová chybu uznala, vzdala se odvolání a zaplatila tisíc korun pokuty. Případ řešil kvůli možné podjatosti jihlavský magistrát.

Zvěřinová nebyla jediná z Vysočiny, na které dalo sdružení Oživení oznámení kvůli přestupku. Dalším byl její stranický kolega a hejtmanův náměstek Libor Joukl. Za rok 2010 neuvedl ve svém majetkovém přiznání, že je držitelem dvou živnostenských oprávnění. Ta se týkají mimo jiné maloobchodu s tabákovými výrobky, vnitrostátní a mezinárodní dopravy.

Joukl na rozdíl od Zvěřinové vyvázl bez pokuty. Oživení podalo oznámení o přestupku na brodskou radnici, ta ale celou věc odložila. "Došlé oznámení neodůvodňuje zahájení řízení o přestupku," uvedla v dopise na adresu Oživení referentka Dana Rychtecká. Zástupcům sdružení se ale nelíbí, že úředníci své rozhodnutí blíže neodůvodnili.

Sdružení Oživení podezřívalo z přestupku i krajského radního Petra Krčála (ČSSD) kvůli tomu, že neuvedl v přiznání živnostenské oprávnění na ekonomické a organizační poradenství.

Oznámení letos prověřovala žďárská radnice. "Nebylo zjištěno žádné pochybení z mé strany. Já nepodnikám od té doby, co jsem v politice," uvedl v úterý Krčál.

Náměstek přiznal hypotéku na dům, hejtman novou garáž

Libor Joukl, který má na starosti oblast dopravy na Vysočině, loni dostal 223 tisíc za funkci ve Správě železniční dopravní cesty. Dalších 124 tisíc měl za členství ve výboru pro audit společnosti ČD Cargo.

Bývalý podnikatel Joukl přiznal i téměř devítimilionovou hypotéku u ČSOB na dům za 18 milionů. "Zahájení stavby domu a nákup pozemku jsem financoval převážně z vlastních zdrojů. Dokončení stavby bylo obráceně, převážnou část jsme financovali z hypotéky," řekl již dříve Joukl.

Hejtman Jiří Běhounek (CŠSD) se i loni vracel ke své původní lékařské profesi. V ortopedické ambulanci, kterou má v Kamenici nad Lipou, si loni přivydělal 137 tisíc. Zhruba stejnou částku dostal i za práci lékaře v pelhřimovské nemocnici. Dalších 320 tisíc korun obdržel za funkci místopředsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Běhounek loni také investoval, koupil si za 235 tisíc korun místo v garážovém domě.

Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), který byl zvolen na Brodsku, zvládal také další práci. Jeho plat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy činil 429 tisíc korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Za větší sucha mohou i holá pole, ukazují termosnímky. Pomohlo by víc rostlin

Zahrada se záhony a holou půdou (teplota při měření  cca 23°C)

Teplota povrchu země má zásadní vliv na šíření nežádoucího sucha. Kromě teploty silnic a staveb začali odborníci měřit...

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz