Senátor Dryml přišel o funkce krajského vicehejtmana a radního

  8:34aktualizováno  14:14
Senátor ČSSD Vladimír Dryml přišel o post vicehejtmana. Vedení Královéhradeckého kraje včetně spolustraníků se znelíbil tím, že sháněl kompromitující materiály na stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou. Čelil kritice i kvůli střetu zájmů, protože pracuje jako ředitel vrchlabské nemocnice.

Hejtman Lubomír Franc hlasuje pro odvolání Vladimíra Drymla na jednání krajského zastupitelstva (22. ledna 2009) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Krajští zastupitelé Drymla odvolali okamžitě po zahájení dnešního jednání. Hejtman Lubomír Franc hlasování zařadil jako první bod programu.

"Pana Drymla jsem vyzval k odstoupení z obou funkcí již 5. ledna a o dva dny později jej k tomu vyzvala i celá krajská rada. Náš kolega přišel kvůli střetu zájmů a svému osobnímu selhání o důvěryhodnost u svých kolegů v radě i v očích veřejnosti," řekl ČTK Franc. Podle něj Drymlova kauza odváděla pozornost lidí od každodenní práce krajského úřadu.

DRYML ODPŮRCŮM

"Škodíte veřejnosti a zamořujete politické ovzduší. Na veřejné peníze se chystá slizká klika politických vychytralců."

Vladimír Dryml se jednání osobně zúčastnil. Neočekával, že by ve vedení kraje zůstal, a na poslední lednový týden nahlásil dovolenou.

Nyní již bývalý vicehejtman pronesl asi desetiminutový projev. Útočil na "kliku v sociální demokracii, která chce rozkulačit veřejné peníze". Proto prý chystá trestní oznámení, některá už podal. Zastupitelem ale zůstává. "Budu dál bojovat proti těm nešvarům, které jsou, které se postupně odkrývají," zdůvodnil to.

Vladimír Dryml na jednání krajského zastupitelstva (22. ledna 2009)"Škodíte veřejnosti a zamořujete politické ovzduší v kraji," pustil se také Dryml do svých odpůrců. Varoval před možným "rozkrádáním veřejných peněz, na které se chystá slizká klika politických vychytralců".

Odvolání šlo hladce

Pro jeho odvolání z funkce vicehejtmana hlasovalo 39 ze 45 přítomných zastupitelů. Dryml přišel také o post krajského radního pro oblast zdravotnictví.

Nelibost kolegů vzbudil Dryml hlavně sháněním kompromitujících materiálů na svou stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou a prosazováním začlenění vrchlabské nemocnice do krajského zdravotnického holdingu. To hejtman Franc označil za střet zájmů.

Drymlovi uškodily také jeho mediální výstupy v televizním zpravodajství. Například v zábavném programu Jana Krause Uvolněte se, prosím, kde se snažil vysvětlit, že "Orgoníkové vlastně chtěl pomoci". - o Drymlově vystoupení v talkshow čtěte zde

"DRYML U KRAUSE. NEUVERITELNY"

Pohled šéfredaktora MF DNES na Drymlovo vystoupení v pořadu Uvolněte se, prosím

Radní se proti Drymlovi spojili

Hejtman Franc získal v tažení proti Drymlovi podporu všech zastupitelů zvolených za ČSSD, hlasovat proti němu slíbili i koaliční SNK-ED a lidovci z Koalice pro Královéhradecký kraj. Dryml to označil jako oplátku za to, že s nimi nechtěl vstoupit do koalice a preferoval menšinovou vládu socialistů založenou víceméně na tiché podpoře komunistů.

Ve vzácné shodě v názoru na Drymlova pochybení byli před hlasováním i představitelé opoziční ODS, druhé nejsilnější strany v krajském zastupitelstvu. Také oni považují Drymlovy činy za nepřípustné. Nakonec byl proti jeho odvolání jen jeden radní za ODS, další se zdrželi.

Bývalý hejtman a krajský zastupitel za ODS Pavel Bradík upozornil, že Drymlův případ by měl vyburcovat voliče ČSSD, kteří mu v krajských i senátních volbách dali obrovské množství hlasů.

Vicehejtmanem místo Drymla koaliční zastupitelé zvolili druhého náměstka hejtmana Josefa Táborského, novou radní pro zdravotnictví pak Janu Třešňákovou. Stala se tak první ženou ve vedení tohoto kraje.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Resort zemědělství odpověděl na bruselský audit. Čtyři dny před termínem

Ministr zemědělství Miroslav Toman na tiskové konferenci k předběžné auditní...

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů...

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

Najdete na iDNES.cz