Senátoři schválili zákaz kouření v restauracích. Chybí jen Zemanův podpis

  9:25aktualizováno  13:42
Úplný zákaz kouření od konce května schválil Senát. Pro zákon bylo 45 ze 68 přítomných, 12 senátorů hlasovalo proti. Aby zákaz kouření začal platit, k tomu chybí už jen podpis prezidenta Miloše Zemana, náruživého kuřáka, který ale slíbil, že zákon nebude blokovat. „Normální je nekouřit,“ řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Kouření v restauraci | foto:  Petr Topič, MAFRA

Musíme ochránit před negativními důsledky kouření děti a mladistvé, hájil v Senátu návrh zakázat kouření v restauracích Ludvík. Vlastník Synotu Ivo Valenta bojoval za zachování kuřáren v restauracích. „Kde berete tu drzost tvrdit, že normální je nekouřit,“ řekl ministrovi zdravotnictví náruživý kuřák, místopředseda Senátu za ODS Jaroslav Kubera.

Protikuřácký zákon podepíšu, potvrdil Zeman na obědě s šéfy parlamentu

Lidovec Jiří Čunek kritizoval, že hostinský má nést odpovědnost za to, pokud podá alkohol zjevně podnapilým lidem, u nichž lze „důvodně předpokládat, že alkoholický nápoj vzápětí požijí a následně budou vykonávat činnost, při níž by mohli ohrozit život nebo zdraví svoje nebo jiné osoby, případně způsobit škodu na majetku“. Za to by hrozil až dvouletý zákaz činnosti. „Ten zákon je důležitý, ale neblíží se nějaká povodeň. Neměli bychom se zviklat tlakem, aby to už platilo,“ řekl Čunek. Stejnou věc kritizoval i nezařazený Valenta.

Ministr Ludvík to kritizoval jako cestu, jak zákon vrátit do Sněmovny a ještě se pokusit ho shodit pod stůl. „Tahle věc platí už dvanáct let,“ řekl ministr zdravotnictví. Už v prosinci úplný zákaz kouření v restauracích i barech schválili poslanci 118 hlasy ze 163 přítomných (více zde).

„Toto opatření má chránit před škodlivými účinky tabákového kouře nejen hosty v těchto provozovnách, ale rovněž i zaměstnance, kteří tam pracují. Tito zaměstnanci bývají denně a dlouhodobě vystaveni expozici tabákového kouře s prokazatelně negativním dopadem na jejich zdraví,“ řekl ministr Ludvík.

Zákaz začne platit na Světový den bez tabáku

Úplný zákaz kouření v restauracích bude - když zákon podepíše prezident - platit od konce letošního května, ode dne, který Světová zdravotnická organizace vyhlašuje jako Světový den bez tabáku. V souvislosti s kouřením ročně v Česku zemře okolo 18 tisíc lidí. Kuřáci umírají dříve na infarkt či mozkovou mrtvici.

I v Senátu se - podobně jako ve Sněmovně - pokoušeli někteří zákonodárci uchovat v restauracích kuřárny. Podle návrhu Valenty by měly mít kuřárny vyčleněno 25 procent plochy restaurace. O totéž ve Sněmovně usiloval Marek Benda z ODS.

„Tento protikuřácký zákon je stejně tak škodlivý jako samo kouření. Je to nepřípustný zásah do svobody podnikání,“ tvrdil Valenta. „Nesnažme se stále lidem říkat, co mají dělat,“ prohlásil. Zákon by měl podle něj přinejmenším začít platit později, až od ledna příštího roku.

Senátor Václav Hampl zvolený s podporou lidovců naopak navrhl, že zákon je tak dobrý, že není ani třeba, aby se jím Senát zabýval. To, aby horní komora rovnou bez diskuse odhlasovala, že zákon posílá k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi, vetoval klub Starostů a nezávislých. Debata o návrhu v Senátu tak mohla začít a trvala čtyři a půl hodiny.

Možná jednou budu muset kouřit „marušku“...

„Mně je to jedno, že to je v programovém prohlášení vlády,“ řekl šéf klubu Starostů Jan Horník. Byl to právě on, kdo vetoval, aby senátoři zákon poslali bez diskuse prezidentovi. „Jinak musím říct, že jsem nikdy nekouřil. Kouřit už asi nebudu. Možná ze zdravotních důvodů budu muset, a to ‚marušku‘,“ prohlásil Horník. Maruškou myslel pochopitelně marihuanu.

Zákaz kouření byl i tématem středečního Rozstřelu:

„Návrh toho zákona je mi proti srsti,“ řekl senátor Zdeněk Papoušek, nestraník zvolený s podporou KDU-ČSL. Argumentoval, že následovat by mohl zákaz tučných jídel v hospodách. Restaurace by podle něj ztratily smysl, kdyby do nich nechodili lidi.

„Provozování restaurace je něco jiného než soukromý mejdan pro kamarády,“ hájil navržený zákaz kouření v restauracích Hampl. Zatím podle něj kuřáci omezují svobodu nekuřáků. Není to tak, že by nekuřáci omezovali kuřáky. „Kouření do současného životního stylu nepatří,“ řekla senátorka Milada Emmerová ze sociální demokracie. Konečné hlasování ukázalo, že většina horní komory parlamentu si myslí totéž co ona. (jak hlasovali jednotliví senátoři, najdete zde)

Zásah do soukromí? Pafko s Vondráčkem se v názoru rozcházejí:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Plaga obrací v povinné maturitě z matematiky, připravena bude za 10 let

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ministr školství chce zrušit povinnou maturitu z matematiky. Podle Plagova vyjádření pro regionální Deník totiž žáci...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz