Ruská vakcína je hazard, v Evropě ji neschválí, říkají odborníci

  19:48
Rádoby soutěž o to, kdo nejrychleji objeví vakcínu na nemoc covid-19, vyhrálo údajně Rusko. Má to však potíž – vakcína neprošla standardním testováním, čili pravidla soutěže Moskva vlastně vážně porušila. O očkovací látce se toho ví jen málo. Na evropském trhu podle odborníků registraci nezíská.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Užívání vakcíny je z mého pohledu určitý hazard, který buď vyjde nebo nevyjde,“ říká například Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil schválení vakcíny na covid-19 tamním ministerstvem zdravotnictví v úterý. Dostala název Sputnik V, podle první umělé vesmírné družice Země. Vyvinul ji ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji.

Podle Putina započne v nejbližší době hromadné očkování, do civilního oběhu by pak mohla vstoupit od 1. ledna příštího roku. Pro Čechy, ale i další Evropany či Američany, to však nic neznamená. Vakcína totiž neprošla standardním testováním a v žádné ze jmenovaných zemí si nikdo nevezme na zodpovědnost ji schválit k užívání.

Věříte ruské vakcíně?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

„Aby vakcína mohla být využitá v zemích Evropské unie, musí projít registrací u Evropské lékové agentury (EMA). Ta vyžaduje výsledky všech fází klinického hodnocení,“ popsal ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Nejsou dostupná data, je to hazard, říkají odborníci

Hodnocení zahrnuje celkem tři fáze. V té poslední se vakcína testuje na tisících dobrovolníků z celého světa. Musí přitom jít o standardizované klinické hodnocení. „Vakcína, ale i jakékoliv jiné léčebné přípravky, se musí hodnotit napříč kontinenty. Musíte mít představu o tom, zda na ni někteří lidé, ať už euroasijského či třeba latinskoamerického původu, nereagují jinak,“ doplnil. 

Rusko přitom nejenže neprovedlo standardizované testování, třetí fázi zcela pominulo. Účinky vakcíny by se tak měly na větším počtu lidí sledovat až v rámci poregistračních kontrolních opatření. I do těch by ale mělo být zapojeno jen na dva tisíce dobrovolníků.

„Jiné firmy, které vyvíjejí podobné vakcíny, hovoří ve fázi tři třeba až o 30 tisících dobrovolníků,“ přiblížil Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti. „Testování je na malém množství lidí ve velice krátkém čase. Užívání vakcíny je z mého pohledu určitý hazard, který buď vyjde nebo nevyjde,“ pochybuje o bezpečnosti vakcíny.

Podle zpráv z ruských médií se do testování zapojilo v kombinované první a druhé fázi jen 76 lidí, píše BBC. Část z nich přitom měli tvořit vojáci. 

„V řadě zemí je nemyslitelné, aby byli vojáci používáni jako dobrovolníci pro hodnocení jakéhokoliv léčivého přípravku, natož vakcíny. Je to vždy taková ovlivnitelná skupina,“ míní Chlíbek.

Nákaza nemizí, léky příliš nefungují. Jak je na tom vývoj vakcíny?

Odborníci se shodují, že vakcína by v teoretické rovině mohla fungovat, ale Evropské úřady a ostatně ani samotná ruská vláda nemá dostatek informací na to, aby se dalo povolit její plošné používání. Evropská unie, USA a Japonsko se musí řídit takzvanou správnou klinickou praxí. Rusko ale takto vázáno není.

„Osobně si myslím, že o registraci u Evropské lékové agentury ani nepožádají. Bude jim stačit, že mají registraci v Rusku a v těch několika dalších zemích,“ dodal Chlíbek. Šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev totiž podle agentury TASS řekl, že Rusko už obdrželo žádosti na dodávky miliardy dávek nové vakcíny z dvaceti zemí, například z Filipín či ze Saúdské Arábie.

V současnosti tak není jisté, jaké negativní účinky se mohou po očkování projevit, ani nakolik účinná vakcína vlastně je. „Třetí fáze ukáže, jak dlouho protilátky vydrží. Ve větším množství pacientů vidíte vývoj hladiny protilátek v čase a jste schopni odhadnout, jestli bude nutné přeočkování za rok, za dva roky a tak dále,“ popsal Dvořáček.

Miliardy dávek pro Filipíny i Saudskou Arábii

Sputnik V je na technologické bázi velmi podobná třeba vakcíně, kterou vyvíjí ve spolupráci s britskou Oxfordskou univerzitou firma AstraZeneca. 

„Neříkám, že je ruská vakcína a priori špatná, ale kvůli tomu, že se nepokračovalo v klinických hodnoceních, se vytváří určité riziko, což já považuji za extrémně nešťastné,“ míní ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček, podle kterého nejde o to, kdo má vakcínu první. Pokud se vakcína uspíší a bude mít například vedlejší účinky, může to poškodit všechny potenciální dodavatele, protože v ní nebudou mít lidé důvěru.   

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. WHO v červenci uvedla, že právě látku AZD1222 firmy AstraZeneca považuje za nejnadějnějšího kandidáta. Podle klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci a je bezpečná.

Česko by potřebovalo 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu, řekl Vojtěch

Vakcína firmy je nyní v kombinované druhé a třetí fázi. Podle Dvořáčka by mohla společnost požádat o její registraci u Evropské lékové agentury na přelomu září a října, dostupná by měla být na konci tohoto roku. AstraZeneca už vakcínu vyrábí, a to navzdory riziku, že možná třetí fází testů neprojde.

Většina firem zahájila vývoj vakcíny v únoru či březnu tohoto roku. Práce tak probíhají oproti běžnému stavu velmi rychle. Běžně trvá vývoj vakcíny několik let. „Tato situace je výjimečná, a to tím, že se staví už na něčem existujícím a současně je tam obrovská investice do kapacit,“ řekl Dvořáček.

Vědci využívají znalostí nabytých při vývoji vakcíny na koronavirová onemocnění známých jako SARS a MERS. Například AstraZeneca vychází z viru rýmy, který následně upravuje. Z čeho vychází ruská vakcína, není známé. „Skutečně to je extrémně rychlé, na prvním místě je ale stále bezpečnost,“ ujistil.

„O bezpečnosti pochybuji“

Kritika ohledně vakcíny ostatně nepřichází jen z České republiky. Negativně se o ní vyjádřil třeba „americký Prymula“ Anthony Fauci. „Doufám, že Rusové skutečně dokázali, že vakcína je bezpečná a účinná. Ale vážně o tom pochybuji,“ řekl podle CNN.

Máme první vakcínu proti koronaviru na světě, oznámil ruský prezident

Původem ruský vědec Alexej Chumakov, syn slavného virologa, zase řekl, že ruské ministerstvo zdravotnictví nežádá o názor ruskou vědeckou komunitu. Virologů v zemi navíc ubývá. „V Rusku zbylo tak málo vědeckých kapacit, že jen málo lidí je ochotných se vyjádřit negativně,“ řekl podle prestižního vědeckého časopisu Science. Podle něj je asi dvacetiprocentní šance, že vakcína vše jen zhorší.

Ruský prezident Putin však věří, že vakcína je bezpečná. Důkazem toho má být i fakt, že se vakcínou nechala naočkovat jedna z jeho dcer. Mnoho Rusů mu ale podle všeho nevěří. V jedné internetové anketě 80 procent respondentů uvedlo, že by se ruskou vakcínou rozhodně očkovat nenechalo.

„Jednoznačně se ukázalo, že honba za prvenstvím a rychlost předběhla bezpečnost očkování. I ten název, Sputnik V, jasně ukazuje, že šlo o to ukázat, že jsme zase v něčem první,“ shrnul Chlíbek.

Politickým tlakům by teď jako ředitel ČT nejlépe odolal Dvořák, míní analytička

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. Čtyřicetiletý muž čelí obžalobě z vraždy kolegyně a...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel Prouza. Redakci iDNES.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich se zastřelil v autě...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na podpatcích, tak ví, že bude nejen tančit, ale také utěšovat traumatizované vojáky. Od ruské invaze...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy Decroix. Podle ministerstva školství na něj totiž nemá nárok, a to i navzdory tomu, že jí Univerzita...

Zaútočili jsme na jaderné provozy v Íránu, oznámil Trump. Teherán hrozí odvetou

Sledujeme online

Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, oznámil na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. „Podnikli jsme velmi úspěšný útok na tři jaderné provozy v Íránu,“...

22. června 2025  2:17,  aktualizováno  4:26

Trh padá, investor se hroutí. Při výprodeji akcií přibývá předpisů antidepresiv

Investování může být pěkně stresující záležitostí. Zvlášť když se trhu zrovna nedaří a ceny akcií i dalších investic míří strmě dolů. Některé studie dávají dokonce do souvislosti propady burzy s...

22. června 2025

Když je v Šanghaji léto, a tudíž peklo. Teploty však nejsou to nejhorší

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Letní počasí v Šanghaji je podobně nepředvídatelné jako u nás doma. Od června do srpna trpí pětadvacetimilionové megaměsto silnými dešti a obtěžujícím horkem. Teploty ale nejsou tím, co činí z...

22. června 2025

Letadlo plné miminek. Poslední americká operace ve Vietnamu začala tragédií

Duben 1975. Saigon sežehla spalující horka, Jižní Vietnam balancoval na hraně porážky, vojska komunistického severu byla na dohled a místní elity balily kufry. Na záchranu čekalo i více než dva...

22. června 2025

Z alpských svahů až na rok do hibernace. Jak vypadá cesta jihotyrolského jablka

Premium

Jižní Tyrolsko je největším pěstitelem jablek v celé Evropě, čemuž odpovídá i fakt, že každý desátý plod pochází právě odsud. Na přibližně 18 tisících hektarů pracuje ve svých sadech přes šest tisíc...

22. června 2025

Psychedelika na deprese? Uvolnit je všem by bylo nebezpečné, varuje profesor Mohr

Premium

Když vláda nedávno povolila užívání psilocybinu pro léčbu duševních onemocnění, zvedla se vlna nadšení mezi laickou i odbornou veřejností. Podle některých odborníků to ale může být hra s ohněm....

22. června 2025

U Splitu vypukl požár. Stovky turistů včetně Čechů museli evakuovat

Na jihu Chorvatska poblíž druhého největšího města Splitu vypukl v sobotu ráno požár, který si vyžádal evakuaci několika stovek turistů včetně Čechů a místních obyvatel. Podle úřadů není nikdo...

21. června 2025  15:38,  aktualizováno  22:16

V Londýně a Berlíně demonstrovaly desetitisíce lidí na podporu Palestiny

Desetitisíce lidí demonstrovaly dnes v Londýně a Berlíně na podporu Palestinců a proti izraelské vojenské razii v Pásmu Gazy, informuje agentura AFP. Tři stovky demonstrantů se sešly i v Praze.

21. června 2025  21:21,  aktualizováno  22:11

Horkovzdušný balón v Brazílii zachvátily plameny. Nejméně osm lidí zemřelo

Při nehodě horkovzdušného balónu, který se v sobotu zřítil ve státě Santa Catarina na jihu Brazílie, zahynulo nejméně osm lidí. Na palubě bylo 21 osob, zbývajících 13 přežilo. Uvedl to na sociální...

21. června 2025  16:37,  aktualizováno  21:42

Bělorusko propustilo Cichanouského. Jeho žena poděkovala Trumpovi

Běloruský opoziční lídr Sjarhej Cichanouski byl propuštěn z vězení, uvedla v sobotu na sociální síti X jeho manželka a vůdkyně exilové opozice Svjatlana Cichanouská. Dříve v sobotu se americký...

21. června 2025  16:14,  aktualizováno  21:05

Tři evropská města ožívají díky zbrojení. Rozmach však přináší i problémy

Bourges ležící uprostřed Francie, německý Unterlüss v Dolním Sasku a polské město Stalowa Wola na jihovýchodě země. Trojice míst, která do nedávna zažívala průmyslový úpadek. Nyní se však připravují...

21. června 2025  20:36

O život už se bát nemusíme. Rasismus ale nezmizel, převlékl se, říká Patrik Banga

Premium

„Až dojdou Ukrajinci, budou lidi zase nadávat nám Romům. Předsudečná nenávist totiž nikdy nezmizí,“ prorokuje Patrik Banga, český hudebník, novinář, spisovatel a první Rom, který za svou syrovou...

21. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.