Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Ruská vakcína je hazard, v Evropě ji neschválí, říkají odborníci

  19:48
Rádoby soutěž o to, kdo nejrychleji objeví vakcínu na nemoc covid-19, vyhrálo údajně Rusko. Má to však potíž – vakcína neprošla standardním testováním, čili pravidla soutěže Moskva vlastně vážně porušila. O očkovací látce se toho ví jen málo. Na evropském trhu podle odborníků registraci nezíská.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Užívání vakcíny je z mého pohledu určitý hazard, který buď vyjde nebo nevyjde,“ říká například Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil schválení vakcíny na covid-19 tamním ministerstvem zdravotnictví v úterý. Dostala název Sputnik V, podle první umělé vesmírné družice Země. Vyvinul ji ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji.

Podle Putina započne v nejbližší době hromadné očkování, do civilního oběhu by pak mohla vstoupit od 1. ledna příštího roku. Pro Čechy, ale i další Evropany či Američany, to však nic neznamená. Vakcína totiž neprošla standardním testováním a v žádné ze jmenovaných zemí si nikdo nevezme na zodpovědnost ji schválit k užívání.

Věříte ruské vakcíně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 21. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

Ne2881
Ano923

„Aby vakcína mohla být využitá v zemích Evropské unie, musí projít registrací u Evropské lékové agentury (EMA). Ta vyžaduje výsledky všech fází klinického hodnocení,“ popsal ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Nejsou dostupná data, je to hazard, říkají odborníci

Hodnocení zahrnuje celkem tři fáze. V té poslední se vakcína testuje na tisících dobrovolníků z celého světa. Musí přitom jít o standardizované klinické hodnocení. „Vakcína, ale i jakékoliv jiné léčebné přípravky, se musí hodnotit napříč kontinenty. Musíte mít představu o tom, zda na ni někteří lidé, ať už euroasijského či třeba latinskoamerického původu, nereagují jinak,“ doplnil. 

Rusko přitom nejenže neprovedlo standardizované testování, třetí fázi zcela pominulo. Účinky vakcíny by se tak měly na větším počtu lidí sledovat až v rámci poregistračních kontrolních opatření. I do těch by ale mělo být zapojeno jen na dva tisíce dobrovolníků.

„Jiné firmy, které vyvíjejí podobné vakcíny, hovoří ve fázi tři třeba až o 30 tisících dobrovolníků,“ přiblížil Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti. „Testování je na malém množství lidí ve velice krátkém čase. Užívání vakcíny je z mého pohledu určitý hazard, který buď vyjde nebo nevyjde,“ pochybuje o bezpečnosti vakcíny.

Podle zpráv z ruských médií se do testování zapojilo v kombinované první a druhé fázi jen 76 lidí, píše BBC. Část z nich přitom měli tvořit vojáci. 

„V řadě zemí je nemyslitelné, aby byli vojáci používáni jako dobrovolníci pro hodnocení jakéhokoliv léčivého přípravku, natož vakcíny. Je to vždy taková ovlivnitelná skupina,“ míní Chlíbek.

Nákaza nemizí, léky příliš nefungují. Jak je na tom vývoj vakcíny?

Odborníci se shodují, že vakcína by v teoretické rovině mohla fungovat, ale Evropské úřady a ostatně ani samotná ruská vláda nemá dostatek informací na to, aby se dalo povolit její plošné používání. Evropská unie, USA a Japonsko se musí řídit takzvanou správnou klinickou praxí. Rusko ale takto vázáno není.

„Osobně si myslím, že o registraci u Evropské lékové agentury ani nepožádají. Bude jim stačit, že mají registraci v Rusku a v těch několika dalších zemích,“ dodal Chlíbek. Šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev totiž podle agentury TASS řekl, že Rusko už obdrželo žádosti na dodávky miliardy dávek nové vakcíny z dvaceti zemí, například z Filipín či ze Saúdské Arábie.

V současnosti tak není jisté, jaké negativní účinky se mohou po očkování projevit, ani nakolik účinná vakcína vlastně je. „Třetí fáze ukáže, jak dlouho protilátky vydrží. Ve větším množství pacientů vidíte vývoj hladiny protilátek v čase a jste schopni odhadnout, jestli bude nutné přeočkování za rok, za dva roky a tak dále,“ popsal Dvořáček.

Miliardy dávek pro Filipíny i Saudskou Arábii

Sputnik V je na technologické bázi velmi podobná třeba vakcíně, kterou vyvíjí ve spolupráci s britskou Oxfordskou univerzitou firma AstraZeneca. 

„Neříkám, že je ruská vakcína a priori špatná, ale kvůli tomu, že se nepokračovalo v klinických hodnoceních, se vytváří určité riziko, což já považuji za extrémně nešťastné,“ míní ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček, podle kterého nejde o to, kdo má vakcínu první. Pokud se vakcína uspíší a bude mít například vedlejší účinky, může to poškodit všechny potenciální dodavatele, protože v ní nebudou mít lidé důvěru.   

Aktuálně je ve světě hlášeno na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. WHO v červenci uvedla, že právě látku AZD1222 firmy AstraZeneca považuje za nejnadějnějšího kandidáta. Podle klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci a je bezpečná.

Česko by potřebovalo 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu, řekl Vojtěch

Vakcína firmy je nyní v kombinované druhé a třetí fázi. Podle Dvořáčka by mohla společnost požádat o její registraci u Evropské lékové agentury na přelomu září a října, dostupná by měla být na konci tohoto roku. AstraZeneca už vakcínu vyrábí, a to navzdory riziku, že možná třetí fází testů neprojde.

Většina firem zahájila vývoj vakcíny v únoru či březnu tohoto roku. Práce tak probíhají oproti běžnému stavu velmi rychle. Běžně trvá vývoj vakcíny několik let. „Tato situace je výjimečná, a to tím, že se staví už na něčem existujícím a současně je tam obrovská investice do kapacit,“ řekl Dvořáček.

Vědci využívají znalostí nabytých při vývoji vakcíny na koronavirová onemocnění známých jako SARS a MERS. Například AstraZeneca vychází z viru rýmy, který následně upravuje. Z čeho vychází ruská vakcína, není známé. „Skutečně to je extrémně rychlé, na prvním místě je ale stále bezpečnost,“ ujistil.

„O bezpečnosti pochybuji“

Kritika ohledně vakcíny ostatně nepřichází jen z České republiky. Negativně se o ní vyjádřil třeba „americký Prymula“ Anthony Fauci. „Doufám, že Rusové skutečně dokázali, že vakcína je bezpečná a účinná. Ale vážně o tom pochybuji,“ řekl podle CNN.

Máme první vakcínu proti koronaviru na světě, oznámil ruský prezident

Původem ruský vědec Alexej Chumakov, syn slavného virologa, zase řekl, že ruské ministerstvo zdravotnictví nežádá o názor ruskou vědeckou komunitu. Virologů v zemi navíc ubývá. „V Rusku zbylo tak málo vědeckých kapacit, že jen málo lidí je ochotných se vyjádřit negativně,“ řekl podle prestižního vědeckého časopisu Science. Podle něj je asi dvacetiprocentní šance, že vakcína vše jen zhorší.

Ruský prezident Putin však věří, že vakcína je bezpečná. Důkazem toho má být i fakt, že se vakcínou nechala naočkovat jedna z jeho dcer. Mnoho Rusů mu ale podle všeho nevěří. V jedné internetové anketě 80 procent respondentů uvedlo, že by se ruskou vakcínou rozhodně očkovat nenechalo.

„Jednoznačně se ukázalo, že honba za prvenstvím a rychlost předběhla bezpečnost očkování. I ten název, Sputnik V, jasně ukazuje, že šlo o to ukázat, že jsme zase v něčem první,“ shrnul Chlíbek.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Za plné nemocnice je odpovědný Plaga, řekl šéf Pedagogické komory Sárközi

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Vojtěch vydá vyhlášku o povinném očkování, nová vláda ji může změnit

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku o povinném očkování proti covidu-19 pro vybrané skupiny obyvatel. Na...

Kulhánek do OSN, Jindrák na Slovensko. Babišova vláda schválila velvyslance

Českým velvyslancem na Slovensku by se měl stát Rudolf Jindrák, zástupcem v sídle OSN pak Jakub Kulhánek. Nové...

Policie nebude stíhat novináře za článek o Hamáčkově cestě do Moskvy

Národní centrála boje s organizovaným zločinem nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže serveru Seznam Zprávy o...

Fake news lépe odrazí selský rozum než vzdělání, říká matadorka sociálních sítí

Premium Z digitálních stop, které necháváme na internetu, dovede odhadnout, co nás baví, co kupujeme i jaké máme vzdělání. Zní...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...