17. listopadu 89 mi syn popisoval, co zažil na Národní, vzpomínal Klaus v Rozstřelu

  17:00aktualizováno  10. října 12:48
Bývalý prezident Václav Klaus patří k nejvýraznějším postavám domácí polistopadové politiky. V Rozstřelu vzpomínal na události během revoluce v roce 1989 i na následují dění na politické scéně během devadesátých let. Hovořil také o současné ODS nebo své roli v novém hnutí syna Václava.

Bývalý prezident označil období druhé poloviny 80. let za dobu, kdy se již docházelo měknutí a postupnému rozkladu komunistického režimu. Důkazem podle něj bylo i to, že se on sám dostal dva roky před revolucí do Prognostického ústavu.

Fotogalerie

V  té době směl cestovat do zahraničí, v roce 1989 vycestoval například i do USA. Jako pro něj osobně „osudový moment“ označil večer 17. listopadu. Tehdy se vrátil z rakouského Lince a před domem se setkal se svým synem Václavem, který mu řekl: „Teď jsme my děti udělaly, co jsme mohly a teď přichází chvíle, aby pokračovali tatínkové“.

Během revoluce se dostal do centra Občanského fóra a začal i vystupovat na veřejnosti. Poprvé se tak podle Klause stalo v divadle Na Zábradlí, kde probíhaly diskuse a kam ho přivedl Jiří Bartoška. 

Komentoval také vznik první polistopadové vlády vedené Mariánem Čalfou, kde se stal ministrem financí. Na vznik vlády měl podle Klause velký vliv názor vedení Občanského fóra. Václav Havel měl podle s Čalfou mnohem přátelštější vztah než on.

V roce 1991 stál u zrodu ODS, která vznikla právě z Občanského fóra poté, co se Klaus stal jeho předsedou. 

Strana pod jeho vedením zvítězila v roce 1992 ve volbách a až do roku 1997 byl předsedou české vlády. Spolu s někdejším předsedou HZDS Vladimírem Mečiarem je také považován za jednoho z hlavních architektů rozdělení Československa.

O devadesátých letech již mladí příliš nevědí

Exprezident také komentoval období privatizace během 90. let, které podle něj  již mizí z paměti lidí a mnozí mladí lidé o něm vlastně téměř nic neví. Upozornil, že velmi kritizovanou tzv. kuponovou privatizací neprošla ani čtvrtina aktiv a dala šanci občanům se na tomto procesu nějak podílet. „Mám hrůzu, že už vymizela paměť těchto věcí,“ dodal. Sám bude kuponovou privatizaci vždy obhajovat.

Mnozí podle něj období 90. let neoprávněně kritizují. „Havlisti a milionkaři chvilek a topkaři vytvářejí deziluzi,“ uvedl. Sám se však nikdy nechtěl „lacině nálepkovat“ a vždy se snažil argumentovat.

Křeslo předsedy ODS opustil až po éře tzv. opoziční smlouvy v roce 2002. Hned v následujícím roce se však stal českým prezidentem. Mandát po pěti letech obhájil, když v roce 2008 porazil v prezidentské volbě ekonoma Jana Švejnara. Ke konci jeho prezidentské funkce vyvolala značnou kontroverzi amnestie, kterou vyhlásil při příležitosti 20. výročí samostatnosti České republiky.

Že se nepodařilo udržet ODS v původní podobě, je neúspěch

Se současnou ODS již Klaus nemá nic společného. To, že se stranu nepodařilo udržet v podobě, v jaké ji on budovat, považuje za neúspěch. Podle něj se na ní podepsal politický vývoj, konkrétně vznik Senátu a krajů. „Naše malá zemička Senát nepotřebovala a nepotřebuje dodnes,“ řekl.

V ODS však tento vývoj začal vytvářet nové směry, zdroje napětí a nová centra, kde mohlo docházet ke štěpení. „Řada lidí měla překotné ambice, aby v ODS něčeho dosáhla,“ dodal. Ambice jsou však podle něj v politice potřebné. 

ODS nadbíhá pravdě a lásce, míní Klaus

Jeho syn Václav Klaus mladší nedávno po svém vyloučení z ODS založil vlastní politické hnutí nazvané Trikolóra. Klaus starší sice nebude za hnutí kandidovat, je však garantem jejího zahraničního programu. Vystoupil také na ustavujícím sněmu hnutí. Sám svou roli popsal, že stojí spíše vedle hlavního dění, je však ochotný „podpořit a pomoci“. 

Václav Klaus je známý kritik evropské integrace, odmítal například podepsal Lisabonskou smlouvu. Kontroverzi vzbuzují také jeho názory na globální oteplování. Je také autorem více než třiceti knih týkající se politiky a ekonomie nebo například několika sbírek zápisků ze zahraničních cest. 

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jablek je v Českém ráji žalostně málo, občas jsou ale velká jako grep

Žalostná je letos podzimní sklizeň jablek v Českém ráji. Dubnová a květnová vlna mrazů zničila většinu úrody. Některé...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Demonstranti podpořili Kurdy, petice žádá o ekonomické sankce vůči Turecku

Uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku kvůli jeho agresi v Sýrii namířené proti tamním Kurdům požaduje od české vlády...

O událostech roku 89 promluví v Rozstřelu studentský vůdce Šimon Pánek

Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz