Sarajevský atentát. Jak ODS ustála mrtvého Maďara a zděšeného Mauricijce

  15:32aktualizováno  15:32
Na počátku bylo vítězství. ODS vedená Václavem Klausem vyhrála v červnu 1996 parlamentní volby. Většinu ve Sněmovně ale nezískala. Kvůli finančním machinacím strana čelila tlaku ze strany médií, veřejnosti, koaličních partnerů i z vlastních řad. Jan Ruml a Ivan Pilip následně vyzvali tehdejšího premiéra k demisi. Klaus je následně obvinil z „atentátu“.

Václav Klaus a Miloš Zeman při rozhovoru v Poslanecké sněmovně (2002) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Po jednáních, do nichž se výrazně zapojil tehdejší prezident Václav Havel, byla dohodnuta menšinová koalice ODS, KDU-ČSL a ODA, tolerovaná Českou stranou sociálně demokratickou, jejíž předseda Miloš Zeman se na oplátku stal předsedou Poslanecké sněmovny.

Fotogalerie

ODS však musela čelit vzrůstajícímu tlaku okolí. Objevily se různé spekulace, které posléze vedly k prvnímu porevolučnímu pádu české vlády a předčasným volbám. Například zprávy o údajném tajném kontě ODS ve Švýcarsku, kam prý měly chodit peníze z privatizace.

Na první strany novin se také dostala jména údajných sponzorů ODS, Lájose Bácse a Radjiva M. Sinhy, mrtvého Maďara a nic nechápajícího Mauricijce, kteří měli v daňovém přiznání ODS z roku 1995 zamaskovat celkem patnáctimilionový dar od bývalého tenisty a tehdejšího majitele zprivatizovaných Třineckých železáren Milana Šrejbra.

Důvodem tohoto zastírání byla pravděpodobně skutečnost, že daru předcházela půlmiliardová státní dotace na odstranění ekologických škod od Klausovy vlády.

„Propojení s byznysem v politice je, ale nelze se pohybovat za čarou.“

V souvislosti s finančními skandály ODS tehdy odstoupil ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec a místopředsedové strany Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali tehdejšího předsedu vlády a ODS Václava Klause k demisi.

„Dlouho jsem varoval před přijímáním peněz od státních či polostátních podniků, pak to vzalo spád, když se objevili falešní sponzoři Bács a Sinha, pak se začalo mluvit o kontu v zahraničí. Rok jsem o tom mluvil, nikdo mě neslyšel,“ vzpomínal před dvěma lety pro MF DNES Ruml. „Tehdy mi volali lidé z regionů, abych něco udělal, nebo že ta strana zajde. Volal mi i Havel, kterému jsem ale vysvětloval, aby to nechal na nás,“ dodal Ruml.

"Na první strany novin se dostala jména údajných sponzorů ODS, Bácse a Sinhy."

„Jakkoliv to bylo později převyprávěno a zakryto nálepkou sarajevský atentát, tak nám šlo o to, dostat ODS z okraje propasti, kde tehdy byla,“ míní Pilip. „Propojení s byznysem v politice je; nemyslím si, že děti nosí čáp, objevují se situace, které jsou na hraně, ale nelze se pohybovat za ní,“ vysvětluje Ivan Pilip.

Nešťastná shoda okolností

To, že byl v době vyhlášení výzvy Václav Klaus na summitu středoevropských zemí ve válkou zničeném Sarajevu, byla podle Pilipa nešťastná náhoda, shoda okolností. „Něco se udělat muselo, lidovci hrozili vystoupením z vlády, což nakonec udělali. Bylo nutné jednat rychle, hrozilo zveřejnění dalších informací o ODS v médiích,“ vzpomíná.

Vzestup a pád lídra průmyslu. Zadluženému Chemapolu věřil i Václav Havel

Krizi ve straně měl vyřešit sněm v Poděbradech, ale Jan Ruml prohrál v předsednických volbách s Václavem Klausem a strana se následně rozštěpila. „ODS se bez jakékoliv reflexe vracela do starých kolejí,“ popisuje okolnosti vzniku Unie svobody Ruml. S tou prý chtěl dělat politiku jinak. „Snažili jsme se být novou politickou stranou, diskutovali jsme s lidmi, bylo to hodně tvořivé a zábavné,“ dodává.

V předčasných volbách v roce 1998 vyhrála ČSSD Miloše Zemana s 32,3 procenta. Klausova ODS získala 27,7 procenta, US jen 8,6 procenta. Voliči udělali tečku za „Sarajevem“ a Česko sevřela na čtyři roky opoziční smlouva. Zeman vstoupil „předním vchodem“ do Strakovy akademie, Klaus Zemana vystřídal v křesle šéfa parlamentu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Najdete na iDNES.cz