Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Z krveprolití jsme strach měli, vzpomínal na revoluci v Rozstřelu Pánek

  16:30aktualizováno  22. října 12:29
Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal po revoluci nakonec přednost charitativní činnosti, stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. V Rozstřelu v rámci seriálu 30 let svobody vzpomínal na sametovou revoluci.

„Myslím, že požadavky studentů demokratické opozice se naplnily. Nepožadovali jsme nic konkrétního, protože jsme měli spíše představu o tom, jak fungují liberální demokracie, ne konkrétní zkušenost. A samozřejmě sen byl o něco lepší než skutečnost, ale to už tak v životě bývá téměř u všeho,“ řekl v Rozstřelu Pánek.

Dodává, že studenti v roce 1989 chtěli především svobodu, aby lidé mohli rozhodovat za sebe, samozřejmě za podmínky, že nezasahují do života jiných. S tím se pojí i zodpovědnost, kterou je potřeba přijmout. Právě se zodpovědností a svobodou se podle Pánka Češi stále učí nakládat.

„Chtěli jsme také fungující tržní ekonomiku, pluralitu názorů, myšlenek a svobodu zakládat a podnikat. A to nejen ve smyslu byznysovém, ale i v tom smyslu svobodně založit třeba divadlo nebo vysokou školu,“ vzpomínal.

Lidé chtěli mít možnost koupit si dovolenou z katalogu

Stávkující chtěli, aby věci, co nejsou zakázány, byly povolené. Právě to je podle Pánka zásadní rozdíl mezi demokracií a komunismem. V komunismu totiž vše, co nebylo výslovně povolené, bylo zakázáno.

„Je pravda, že jsme přechod na demokracii představovali naivně, že to půjde snadno. Myslel jsem, že nám stačí svoboda a tečka, volný trh a tečka, což byl samozřejmě nesmysl. Ostatně jsme ani nevěděli, jak složité je to předivo pod povrchem fungující demokracie,“ uznal.

Změna režimu městům a obcím prospěla, zůstaly ale i dluhy z minulosti

Proto aby demokracie sloužila většině lidí, vyžaduje podle Pánka totiž i velké úsilí těch, kteří jsou na tom lépe. Právě tak mohou být do společnosti začleněni i ti, kteří na to už tak dobře nejsou.

Věděli však studenští vůdci v roce 1989, co lidé doopravdy chtějí? „Co se týče materiální stránky, vnímal jsem to tak, že většina z nás v národě chtěla mít možnost si koupit to, co viděla v katalogu Neckrmann, který čas od času přišel nebo to, o čem věděli, že se prodává v Německu,“ myslí si.

Taxikáři hlásili příjezd autobusů s milicionáři

„V prvních dnech jsme měli trochu strach z krveprolití. To, co nás znejistilo, byla zpráva taxikářů, kteří jako jiní volali do studentského centra a hlásili, co vidí. Říkali, že se z venkova sjíždí autobusy plné milicionářů,“ vzpomínal v Rozstřelu.

Brzy poté proto studenti vydali oficiální prohlášení ke všem státům OSN. Jeden zástupce s ním zamířil na americkou ambasádu, druhý na sovětskou. A právě na sovětské ambasádě se jim dostalo ujištění, že žádné krveprolití se konat nebude. 

Ze studenta přírodovědecké fakulty studentským vůdcem

Nejprve se Šimon Pánek politicky příliš angažovat nechtěl a podle svých slov žil životem obyčejného studenta, který se zajímal o ekologii. „Nebyl jsem nějak aktivní, neměl jsem intenzivní potřebu či představivost přidat se k malému a extrémně odvážnému jádru disidentskému hnutí. Byl jsem obyčejný student přírodovědecké fakulty,“ říká o sobě.

Gorbačov hodil vedení KSČ přes palubu, vzpomíná poradce premiéra Adamce

Ještě před revolucí v roce 1988 Pánek společně s Jaromírem Štětinou zorganizovali v Arménii humanitární pomoc obětem zemětřesení a vyhlásili neoficiální materiální sbírku. Československo se v prvních dnech totiž k pomoci nemělo.

„Rok a půl před tím jsme byli na Kavkaze lézt a poté v Gruzii a Arménii a strašně se nás to dotklo,“ vzpomíná. 

Aby mohli jezdit po zemi, museli zfalšovat sovětské dokumenty. „Naštěstí neexistovali mobilní telefony a sítě, takže stačilo mít správnou propisku a dopsat to,“ říká.

O sedmnáctém listopadu se dozvěděl z rádia Svobodná Evropa

K angažovanosti ho přivedl jeho kamarád, se kterým jezdil na hory, student matematicko-fyzikální fakulty Martin Klíma. Právě z jeho strany a strany dalších studentů zaznívalo, že by se studenti měli nějak organizovat, protože jich na stávka proti komunistickému režimu chodí málo a jsou pasivní.

Začátek sametové revoluce Šimona Pánka zastihl na geologické brigádě na Šumavě. O dění v Praze se dozvěděl z vysílání Svobodná Evropa.

17. listopadu 89 mi syn popisoval, co zažil na Národní, vzpomínal Klaus v Rozstřelu

„Řekl jsem si, proč já nejsem v Praze. Mrzelo mě to. Ale nevyhodnotil jsem, že ta demonstrace mohla vyústit v to, v co nakonec vyústila,“ rozpomíná se.

Spouštěčem toho, že by měl být v Praze, bylo to, že někdo ze studentů řekl, že budou stávkovat. 

První dva týdny byly podle něj konfrontací stávkujících s komunistickou stranou a měly z počátku i revoluční charakter. Odpovídal tomu i zásah komunistů, při kterém zmlátili studenty. A právě studenti usilovali o to, aby česká společnost byla o těchto činech informována. Komunisté se ale poté stáhli a ustoupili.

„Vnímal jsem to tak, že komunisté ustoupili a řekli – tady máte tu moc, a my si ji v Občanském fóru převzali,“ říká.

Václav Havel rozhodně nechtěl být zvolen komunistickým parlamentem, proto se zeptal Mariána Čalfy, zda by nemohl nějaké poslance vyměnit. A on odvětil, že to není problém. Poté, co se stáhli, byli komunisté podle Pánka kooperativní. Myslí, že si vytvářeli prostor pro měkčí zacházení, možná, aby jim bylo následně i částečně odpuštěno.

Do politiky jsem nechtěl, přišlo mi to ve dvaadvaceti brzo

Po pádu komunistické strany ale do politiky Pánek vstoupit nechtěl. Ve dvaadvaceti letech mu to připadalo brzo. Přesto byl na kandidátce na 13. místě. Do parlamentu se dostal díky preferenčním hlasům.

„Měl jsem pocit, že politik by měl být člověk s nějakou větší životní zkušeností a také jsem si sobecky chtěl užívat svobody a cestovat,“ přiznává Pánek. Na to, že půjde do parlamentu nebyl připraven.

V církvi byli kolaboranti s komunistickým režimem, vzpomínal biskup Malý

O třicet let později má při sledování politických jednání pocit, že by do nich měl vstoupit. „Žádnou kandidaturu ale neplánuji, asi to nevylučuji, pro nejbližší roky to ale neplánuji,“ uzavírá Pánek.

Šimon Pánek studoval biologii na Karlově univerzitě, studium však nedokončil. V roce 1989 byl jedním z hlavních představitelů celostátního stávkového výboru studentů, zastupoval je v delegaci Občanského fóra (OF) během jednání o vládě.

V červnu 1990 byl za OF zvolen do Federálního shromáždění, na svou funkci však brzy rezignoval. Poté se věnoval filmové produkci a působil také v Kanceláři prezidenta republiky. V roce 1992 se stal jedním ze zakladatelů neziskové organizace Člověk v tísni. V jejím čele stojí dodnes.

Autor:
  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prolomili jsme Surovikinovu linii, to už není naše největší starost, řekl generál

Sledujeme online Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruskou obrannou linii u obce Verbove v Záporožské oblasti na jihovýchodě země, řekl...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Na nikoho neútočí tolik jako na političky. V Karviné zůstanu, říká pirátka Klusová

Za deset let v politice čelila mnohokrát sexismu a musela obhajovat nejen sebe, ale i své hlavní téma – životní...

Právo útrpné. Vazební systém v Česku mučí, aby vás zlomil, říká David Rath

Premium Ve své době patřil k nejsledovanějším českým politikům, a to zejména pro razanci, s jakou prosazoval své často...

Legalizace přesčasů problém neřeší, změnu potřebuje celý systém, říkají lékaři

Sněmovna v půlce září schválila novelu zákona o zdravotních službách, součástí které bylo také navýšení množství...

KOMENTÁŘ: Mnichovský podraz století. Dozvuky má podvědomě stále

Premium Tento víkend bychom neměli zapomenout na jedno temné výročí. Před pětaosmdesáti lety byl v bavorském Mnichově sepsán...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...