Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z krveprolití jsme strach měli, vzpomínal na revoluci v Rozstřelu Pánek

  16:30aktualizováno  22. října 12:29
Šimon Pánek byl roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců Sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal po revoluci nakonec přednost charitativní činnosti, stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. V Rozstřelu v rámci seriálu 30 let svobody vzpomínal na sametovou revoluci.

„Myslím, že požadavky studentů demokratické opozice se naplnily. Nepožadovali jsme nic konkrétního, protože jsme měli spíše představu o tom, jak fungují liberální demokracie, ne konkrétní zkušenost. A samozřejmě sen byl o něco lepší než skutečnost, ale to už tak v životě bývá téměř u všeho,“ řekl v Rozstřelu Pánek.

Dodává, že studenti v roce 1989 chtěli především svobodu, aby lidé mohli rozhodovat za sebe, samozřejmě za podmínky, že nezasahují do života jiných. S tím se pojí i zodpovědnost, kterou je potřeba přijmout. Právě se zodpovědností a svobodou se podle Pánka Češi stále učí nakládat.

„Chtěli jsme také fungující tržní ekonomiku, pluralitu názorů, myšlenek a svobodu zakládat a podnikat. A to nejen ve smyslu byznysovém, ale i v tom smyslu svobodně založit třeba divadlo nebo vysokou školu,“ vzpomínal.

Lidé chtěli mít možnost koupit si dovolenou z katalogu

Stávkující chtěli, aby věci, co nejsou zakázány, byly povolené. Právě to je podle Pánka zásadní rozdíl mezi demokracií a komunismem. V komunismu totiž vše, co nebylo výslovně povolené, bylo zakázáno.

„Je pravda, že jsme přechod na demokracii představovali naivně, že to půjde snadno. Myslel jsem, že nám stačí svoboda a tečka, volný trh a tečka, což byl samozřejmě nesmysl. Ostatně jsme ani nevěděli, jak složité je to předivo pod povrchem fungující demokracie,“ uznal.

Změna režimu městům a obcím prospěla, zůstaly ale i dluhy z minulosti

Proto aby demokracie sloužila většině lidí, vyžaduje podle Pánka totiž i velké úsilí těch, kteří jsou na tom lépe. Právě tak mohou být do společnosti začleněni i ti, kteří na to už tak dobře nejsou.

Věděli však studenští vůdci v roce 1989, co lidé doopravdy chtějí? „Co se týče materiální stránky, vnímal jsem to tak, že většina z nás v národě chtěla mít možnost si koupit to, co viděla v katalogu Neckrmann, který čas od času přišel nebo to, o čem věděli, že se prodává v Německu,“ myslí si.

Taxikáři hlásili příjezd autobusů s milicionáři

„V prvních dnech jsme měli trochu strach z krveprolití. To, co nás znejistilo, byla zpráva taxikářů, kteří jako jiní volali do studentského centra a hlásili, co vidí. Říkali, že se z venkova sjíždí autobusy plné milicionářů,“ vzpomínal v Rozstřelu.

Brzy poté proto studenti vydali oficiální prohlášení ke všem státům OSN. Jeden zástupce s ním zamířil na americkou ambasádu, druhý na sovětskou. A právě na sovětské ambasádě se jim dostalo ujištění, že žádné krveprolití se konat nebude. 

Ze studenta přírodovědecké fakulty studentským vůdcem

Nejprve se Šimon Pánek politicky příliš angažovat nechtěl a podle svých slov žil životem obyčejného studenta, který se zajímal o ekologii. „Nebyl jsem nějak aktivní, neměl jsem intenzivní potřebu či představivost přidat se k malému a extrémně odvážnému jádru disidentskému hnutí. Byl jsem obyčejný student přírodovědecké fakulty,“ říká o sobě.

Gorbačov hodil vedení KSČ přes palubu, vzpomíná poradce premiéra Adamce

Ještě před revolucí v roce 1988 Pánek společně s Jaromírem Štětinou zorganizovali v Arménii humanitární pomoc obětem zemětřesení a vyhlásili neoficiální materiální sbírku. Československo se v prvních dnech totiž k pomoci nemělo.

„Rok a půl před tím jsme byli na Kavkaze lézt a poté v Gruzii a Arménii a strašně se nás to dotklo,“ vzpomíná. 

Aby mohli jezdit po zemi, museli zfalšovat sovětské dokumenty. „Naštěstí neexistovali mobilní telefony a sítě, takže stačilo mít správnou propisku a dopsat to,“ říká.

O sedmnáctém listopadu se dozvěděl z rádia Svobodná Evropa

K angažovanosti ho přivedl jeho kamarád, se kterým jezdil na hory, student matematicko-fyzikální fakulty Martin Klíma. Právě z jeho strany a strany dalších studentů zaznívalo, že by se studenti měli nějak organizovat, protože jich na stávka proti komunistickému režimu chodí málo a jsou pasivní.

Začátek sametové revoluce Šimona Pánka zastihl na geologické brigádě na Šumavě. O dění v Praze se dozvěděl z vysílání Svobodná Evropa.

17. listopadu 89 mi syn popisoval, co zažil na Národní, vzpomínal Klaus v Rozstřelu

„Řekl jsem si, proč já nejsem v Praze. Mrzelo mě to. Ale nevyhodnotil jsem, že ta demonstrace mohla vyústit v to, v co nakonec vyústila,“ rozpomíná se.

Spouštěčem toho, že by měl být v Praze, bylo to, že někdo ze studentů řekl, že budou stávkovat. 

První dva týdny byly podle něj konfrontací stávkujících s komunistickou stranou a měly z počátku i revoluční charakter. Odpovídal tomu i zásah komunistů, při kterém zmlátili studenty. A právě studenti usilovali o to, aby česká společnost byla o těchto činech informována. Komunisté se ale poté stáhli a ustoupili.

„Vnímal jsem to tak, že komunisté ustoupili a řekli – tady máte tu moc, a my si ji v Občanském fóru převzali,“ říká.

Václav Havel rozhodně nechtěl být zvolen komunistickým parlamentem, proto se zeptal Mariána Čalfy, zda by nemohl nějaké poslance vyměnit. A on odvětil, že to není problém. Poté, co se stáhli, byli komunisté podle Pánka kooperativní. Myslí, že si vytvářeli prostor pro měkčí zacházení, možná, aby jim bylo následně i částečně odpuštěno.

Do politiky jsem nechtěl, přišlo mi to ve dvaadvaceti brzo

Po pádu komunistické strany ale do politiky Pánek vstoupit nechtěl. Ve dvaadvaceti letech mu to připadalo brzo. Přesto byl na kandidátce na 13. místě. Do parlamentu se dostal díky preferenčním hlasům.

„Měl jsem pocit, že politik by měl být člověk s nějakou větší životní zkušeností a také jsem si sobecky chtěl užívat svobody a cestovat,“ přiznává Pánek. Na to, že půjde do parlamentu nebyl připraven.

V církvi byli kolaboranti s komunistickým režimem, vzpomínal biskup Malý

O třicet let později má při sledování politických jednání pocit, že by do nich měl vstoupit. „Žádnou kandidaturu ale neplánuji, asi to nevylučuji, pro nejbližší roky to ale neplánuji,“ uzavírá Pánek.

Šimon Pánek studoval biologii na Karlově univerzitě, studium však nedokončil. V roce 1989 byl jedním z hlavních představitelů celostátního stávkového výboru studentů, zastupoval je v delegaci Občanského fóra (OF) během jednání o vládě.

V červnu 1990 byl za OF zvolen do Federálního shromáždění, na svou funkci však brzy rezignoval. Poté se věnoval filmové produkci a působil také v Kanceláři prezidenta republiky. V roce 1992 se stal jedním ze zakladatelů neziskové organizace Člověk v tísni. V jejím čele stojí dodnes.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným....

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo pět mužů. Stalo se tak jen pár dní před začátkem olympijských her. Pařížská policie posiluje...

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  18:04

Útočník v chorvatském domově důchodců čelí jedenácti obviněním

Útočník podezřelý ze střelby v domově důchodců v chorvatském městě Daruvar čelí 11 obviněním včetně vraždy či pokusu o ni. Uvedl to policie. Při útoku zahynulo šest lidí včetně matky podezřelého,...

23. července 2024  17:48

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...