Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Konzervativec Joch připouští, že lesbická matka s dítětem je taky rodina

Rozstřel
Český konzervativní a katolický publicista Roman Joch byl potvrzen ve funkci ředitele slovenského Institutu pro výzkum práce a rodiny. V Rozstřelu prohlásil, že by rád přispěl k diskusi o populačním růstu na Slovensku, aby rodiny měly zájem pořídit si alespoň o jedno dítě navíc. Joch v rozhovoru hovořil i o stejnopohlavních párech a připustil, že i lesbickou matku s dítětem lze považovat za rodinu.

„Rodina je pokud možno stabilní svazek muže a ženy,” řekl Roman Joch v Rozstřelu. „S tím, že většinou po svatbě chtějí mít děti. Tedy nukleární rodina, to je otec, máma a děti. Širší rodinou jsou bratranci, sestřenice nebo prarodiče. Za rodinu považuji i matky samoživitelky. Matka dítě porodila, od slova rodit je odvozena rodina.”

I lesba s dítětem je rodina

Podle Jocha lze ale za rodinu považovat i lesbickou matku s dítětem. „Pokud je to její dítě, tak ano. A i pokud je to adoptivní dítě. Není to úplná rodina, dítěti bude chybět otcovský vzor v domácnosti, ale rodina to je.”

Za trend posledních padesáti let považuje Joch nesezdané páry, které žijí „na hromádce”. „Tento trend vidíme i v západní Evropě. A vidíme ještě jeden trend. Rodiče odkládají narození dítěte do pozdějšího věku,“ dodává. Joch hovoří přitom o konci dvacátých let a začátku let třicátých.

Rodiny středoevropských zemí, mezi které lze podle něj kromě Česka a Slovenska počítat také Polsko, Maďarsko i Rakousko, jsou si velmi podobné. „Můžeme se na to dívat jako na poloplnou nebo poloprázdnou sklenici. Polovina manželství se rozpadá, což není optimální pro harmonickou výchovu dětí.”

Jedno dítě navíc?

„Ale kdyby páry měly optimální finanční podmínky, chtěly by mít o jedno dítě víc,” tvrdí na základě zjištění institutu. „Ale peníze jim v tom brání.” Situaci v rodinách zároveň podle Jocha výrazně ovlivnila pandemie. Hlavně vzhledem k domácí výuce dětí. Rodiče nebo starší sourozenci například během uzavření škol fungují jako ti, kteří vzdělávají ty nejmladší členy rodiny doma.

Jochův nadřízený, slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak z hnutí Sme rodina, prosazuje v současné vládní koalici nastartování populační exploze. Sám se považuje za obhájce konzervativismu. Přitom předseda hnutí Boris Kollár má jedenáct dětí s deseti ženami a svou okázalou polygamií není zrovna reprezentantem tradičních hodnot, které jeho hnutí programově prosazuje.

„Pan Kollár si to může dovolit, protože je to velmi bohatý člověk,” říká k tomu Joch. „Ale nedává tím dobrý příklad ostatním občanům. Může to být i morální problém, protože naše civilizace je spíše monogamní. Je to takové naředění lásky. Pokud někoho miluji, třeba ženu, tak lásku nepotřebuji rozdělovat mezi ostatní ženy.”

Kollárova polygamie se dá jen tolerovat

„Neměli bychom to obdivovat, ale máme to tolerovat,” myslí si Roman Joch. „Lidé jsou různí, jsou vystaveni tlakům a pokušením. Neměli bychom příliš moralizovat, ale tolerovat. Ale důležitější je, co máme dělat z hlediska veřejné politiky daného státu.” Podle Jocha by se proto měl stát zabývat hlavně tím, co je důležité pro dítě.

„Dospělí lidé se vždycky rozhodnou sami, ale pokud by jim měl stát pomoci, tak bychom měli usilovat o to, aby se stabilita rodinného prostředí, minimálně když jsou děti malé, udržela,” míní Joch.

„Problém stejnopohlavního vztahu je ten, že dítě tam nikdy nezažije roli druhého pohlaví,” vysvětluje Joch své postoje k homosexuálním svazkům. „A dítě bude ochuzeno o druhý vzor chování a jednání. V liberální společnosti, jako je ta naše, budou tyto případy nastávat. Ale stejně jako bych nevelebil chování Borise Kollára, tak bych neříkal, že je pro dítě optimální, aby vidělo jen jeden typ pohlaví ve své rodině.”

Rodina je konsensus. U nás je to otec, matka, dítě

Podle Jocha je středoevropským konsensem rodina s otcem a dítětem. „Pokud se tento konsensus změní, to se uvidí.”

Joch ale míní, že středoevropské státy potřebují něco důležitějšího. „Potřebujeme, aby se rodily děti, které dospějí, budou vydělávat, budou platit daně, sociální a zdravotní pojištění. Německý kancléř Konrád Adenauer kdysi prohlásil, že děti budou vždycky. A ejhle, ono to tak není. A i v Německu už chybějí mladí lidé.”

Cílem středoevropských států by proto mělo podle Jocha být, aby si rodiny pořídily o jedno dítě navíc, aby je k tomu stát motivoval. Podobně propopulačně už postupují v Polsku a v Maďarsku.

Dítě homosexuálů je pro stát stejně důležité

„Uvidíme, jak úspěšné to bude na Slovensku. Toto je trend, který bude ve střední Evropě silnější než vládní pomoc stejnopohlavních párů,” říká Joch.

Zároveň však připouští, že dítě stejnopohlavních párů má pro stát stejnou hodnotu jako dítě z klasické rodiny. „Pokud je to stabilní prostředí, tak dítě získá vzdělání, práci, bude přispěvatelem do sociálního systému, než aby z něj v budoucnu čerpalo.”

„Ale stále je tu otazník, jestli to prostředí je pro dítě stejně optimální jako v rodině s otcem a matkou,” říká Joch s dovětkem, že česká společnost je ze zemí V4 nejliberálnější.

„Máme v ČR podobnější mentalitu s Německem a Rakouskem. Jinou než Polsko, Slovensko a Maďarsko. Tam je silný konsensus, že dobrovolné vztahy mezi dospělými mají být tolerovány. Ale manželství má být z hlediska právního řádu uznáváno jako svazek dvou osob opačného pohlaví.”

Na Slovensko se nestěhuji

Romana Jocha překvapilo, že na post ředitele Institutu pro výzkum práce a rodiny byl jediným kandidátem. „Čekal jsem, že kandidátů bude více.“

Výběrové řízení se podle něj skládalo ze zkoušky z angličtiny na úrovni B2. „Dále tam byly něco jako IQ testy, tedy prokázat schopnost se soustředit a rozhodovat, a nakonec osobní pohovor se zástupci slovenského ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny.”

Institut podle Jocha zaměstnává řadu kvalitních výzkumníků. „Chtěl bych je nechat pracovat jako dosud. Nechci kazit, co funguje dobře. A mým příspěvkem by mělo být povzbudit diskusi o patřičné rodinné politice na Slovensku.”

Když v loňském roce Roman Joch začal institut jako pověřený ředitel řídit poprvé, prohlásil, že organizace je podle něj levicově liberální s důrazem na genderový feminismus. V Rozstřelu svá slova mírnil. „Poté, co jsem se seznámil s prací institutu, už bych to tak suverénně netvrdil. Přál bych si, aby stanoviska institutu odrážela celé politické spektrum.”

„Nestěhuji se na Slovensko. Část týdne trávím na Slovensku a část v Česku. Co se Občanského institutu týče, požádal jsem svého kolegu Matyáše Zrna, aby jej řídil on,” uzavírá Joch.

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Ukrajinský prezident Zelenskyj v červnu promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl 15. června promluvit k českému parlamentu. Poslanci a senátoři jeho...

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Veřejné osvětlení se Praze prodraží, památky proto budou svítit kratší dobu

Cena za pražské veřejné osvětlení kvůli růstu cen elektřiny vzroste ze 150 na 300 milionů korun ročně. Firma...

Nacher chce předložit zákon o hromadných žalobách, pokud tak neučiní vláda

V případě, že vláda nepředloží Sněmovně do konce června návrh zákona o hromadných žalobách, nebo neoznámí, kdy a jak...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...