Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konzervativec Joch připouští, že lesbická matka s dítětem je taky rodina

Rozstřel
Český konzervativní a katolický publicista Roman Joch byl potvrzen ve funkci ředitele slovenského Institutu pro výzkum práce a rodiny. V Rozstřelu prohlásil, že by rád přispěl k diskusi o populačním růstu na Slovensku, aby rodiny měly zájem pořídit si alespoň o jedno dítě navíc. Joch v rozhovoru hovořil i o stejnopohlavních párech a připustil, že i lesbickou matku s dítětem lze považovat za rodinu.

„Rodina je pokud možno stabilní svazek muže a ženy,” řekl Roman Joch v Rozstřelu. „S tím, že většinou po svatbě chtějí mít děti. Tedy nukleární rodina, to je otec, máma a děti. Širší rodinou jsou bratranci, sestřenice nebo prarodiče. Za rodinu považuji i matky samoživitelky. Matka dítě porodila, od slova rodit je odvozena rodina.”

I lesba s dítětem je rodina

Podle Jocha lze ale za rodinu považovat i lesbickou matku s dítětem. „Pokud je to její dítě, tak ano. A i pokud je to adoptivní dítě. Není to úplná rodina, dítěti bude chybět otcovský vzor v domácnosti, ale rodina to je.”

Za trend posledních padesáti let považuje Joch nesezdané páry, které žijí „na hromádce”. „Tento trend vidíme i v západní Evropě. A vidíme ještě jeden trend. Rodiče odkládají narození dítěte do pozdějšího věku,“ dodává. Joch hovoří přitom o konci dvacátých let a začátku let třicátých.

Rodiny středoevropských zemí, mezi které lze podle něj kromě Česka a Slovenska počítat také Polsko, Maďarsko i Rakousko, jsou si velmi podobné. „Můžeme se na to dívat jako na poloplnou nebo poloprázdnou sklenici. Polovina manželství se rozpadá, což není optimální pro harmonickou výchovu dětí.”

Jedno dítě navíc?

„Ale kdyby páry měly optimální finanční podmínky, chtěly by mít o jedno dítě víc,” tvrdí na základě zjištění institutu. „Ale peníze jim v tom brání.” Situaci v rodinách zároveň podle Jocha výrazně ovlivnila pandemie. Hlavně vzhledem k domácí výuce dětí. Rodiče nebo starší sourozenci například během uzavření škol fungují jako ti, kteří vzdělávají ty nejmladší členy rodiny doma.

Jochův nadřízený, slovenský ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak z hnutí Sme rodina, prosazuje v současné vládní koalici nastartování populační exploze. Sám se považuje za obhájce konzervativismu. Přitom předseda hnutí Boris Kollár má jedenáct dětí s deseti ženami a svou okázalou polygamií není zrovna reprezentantem tradičních hodnot, které jeho hnutí programově prosazuje.

„Pan Kollár si to může dovolit, protože je to velmi bohatý člověk,” říká k tomu Joch. „Ale nedává tím dobrý příklad ostatním občanům. Může to být i morální problém, protože naše civilizace je spíše monogamní. Je to takové naředění lásky. Pokud někoho miluji, třeba ženu, tak lásku nepotřebuji rozdělovat mezi ostatní ženy.”

Kollárova polygamie se dá jen tolerovat

„Neměli bychom to obdivovat, ale máme to tolerovat,” myslí si Roman Joch. „Lidé jsou různí, jsou vystaveni tlakům a pokušením. Neměli bychom příliš moralizovat, ale tolerovat. Ale důležitější je, co máme dělat z hlediska veřejné politiky daného státu.” Podle Jocha by se proto měl stát zabývat hlavně tím, co je důležité pro dítě.

„Dospělí lidé se vždycky rozhodnou sami, ale pokud by jim měl stát pomoci, tak bychom měli usilovat o to, aby se stabilita rodinného prostředí, minimálně když jsou děti malé, udržela,” míní Joch.

„Problém stejnopohlavního vztahu je ten, že dítě tam nikdy nezažije roli druhého pohlaví,” vysvětluje Joch své postoje k homosexuálním svazkům. „A dítě bude ochuzeno o druhý vzor chování a jednání. V liberální společnosti, jako je ta naše, budou tyto případy nastávat. Ale stejně jako bych nevelebil chování Borise Kollára, tak bych neříkal, že je pro dítě optimální, aby vidělo jen jeden typ pohlaví ve své rodině.”

Rodina je konsensus. U nás je to otec, matka, dítě

Podle Jocha je středoevropským konsensem rodina s otcem a dítětem. „Pokud se tento konsensus změní, to se uvidí.”

Joch ale míní, že středoevropské státy potřebují něco důležitějšího. „Potřebujeme, aby se rodily děti, které dospějí, budou vydělávat, budou platit daně, sociální a zdravotní pojištění. Německý kancléř Konrád Adenauer kdysi prohlásil, že děti budou vždycky. A ejhle, ono to tak není. A i v Německu už chybějí mladí lidé.”

Cílem středoevropských států by proto mělo podle Jocha být, aby si rodiny pořídily o jedno dítě navíc, aby je k tomu stát motivoval. Podobně propopulačně už postupují v Polsku a v Maďarsku.

Dítě homosexuálů je pro stát stejně důležité

„Uvidíme, jak úspěšné to bude na Slovensku. Toto je trend, který bude ve střední Evropě silnější než vládní pomoc stejnopohlavních párů,” říká Joch.

Zároveň však připouští, že dítě stejnopohlavních párů má pro stát stejnou hodnotu jako dítě z klasické rodiny. „Pokud je to stabilní prostředí, tak dítě získá vzdělání, práci, bude přispěvatelem do sociálního systému, než aby z něj v budoucnu čerpalo.”

„Ale stále je tu otazník, jestli to prostředí je pro dítě stejně optimální jako v rodině s otcem a matkou,” říká Joch s dovětkem, že česká společnost je ze zemí V4 nejliberálnější.

„Máme v ČR podobnější mentalitu s Německem a Rakouskem. Jinou než Polsko, Slovensko a Maďarsko. Tam je silný konsensus, že dobrovolné vztahy mezi dospělými mají být tolerovány. Ale manželství má být z hlediska právního řádu uznáváno jako svazek dvou osob opačného pohlaví.”

Na Slovensko se nestěhuji

Romana Jocha překvapilo, že na post ředitele Institutu pro výzkum práce a rodiny byl jediným kandidátem. „Čekal jsem, že kandidátů bude více.“

Výběrové řízení se podle něj skládalo ze zkoušky z angličtiny na úrovni B2. „Dále tam byly něco jako IQ testy, tedy prokázat schopnost se soustředit a rozhodovat, a nakonec osobní pohovor se zástupci slovenského ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny.”

Institut podle Jocha zaměstnává řadu kvalitních výzkumníků. „Chtěl bych je nechat pracovat jako dosud. Nechci kazit, co funguje dobře. A mým příspěvkem by mělo být povzbudit diskusi o patřičné rodinné politice na Slovensku.”

Když v loňském roce Roman Joch začal institut jako pověřený ředitel řídit poprvé, prohlásil, že organizace je podle něj levicově liberální s důrazem na genderový feminismus. V Rozstřelu svá slova mírnil. „Poté, co jsem se seznámil s prací institutu, už bych to tak suverénně netvrdil. Přál bych si, aby stanoviska institutu odrážela celé politické spektrum.”

„Nestěhuji se na Slovensko. Část týdne trávím na Slovensku a část v Česku. Co se Občanského institutu týče, požádal jsem svého kolegu Matyáše Zrna, aby jej řídil on,” uzavírá Joch.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Gruzínci nedovolí proruské vládě zůstat u moci, míní prezidentka po protestech

18. dubna 2024  20:52

Gruzínci nikdy nesnesou vládu, která je zjevně proruská, protože se staví proti základní...

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

18. dubna 2024

Premium Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro...

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

18. dubna 2024  18:35,  aktualizováno  19:53

Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...