Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Znalci Peroutky: Neselhal on, ale Zeman. Je to nechutná záležitost

  16:10
Jiří Ovčáček nenašel neexistující článek s titulkem „Hitler je gentleman“, který jeho šéf, prezident Miloš Zeman, údajně četl. Namísto toho Ovčáček prezentoval jiný text, podle něj doklad Peroutkova selhání. Znalci Peroutkova díla oslovení redakcí iDNES.cz tvrzení mluvčího jednoznačně odmítli.

Novinář Ferdinand Peroutka | foto: MAFRA

Historik žurnalistiky a člen Sdružení Ferdinanda Peroutky Martin Groman alespoň ocenil, že článek Češi, Němci a židé je v elaborátu prezidentova mluvčího Ovčáčka (najdete jej zde) oskenovaný celý, takže si ho každý může přečíst.

„Za Sdružení Ferdinanda Peroutky mohu říct, že nás to tak úplně nezajímá, protože my žádáme omluvu po panu prezidentovi za jeho jiné dva výroky, které prostě nejsou pravda. A tady neřešíme selhání Ferdinanda Peroutky, ale selhání Miloše Zemana,“ uvedl Groman pro iDNES.cz.

GLOSA: Zeptejte se, na co chcete. Hrad odpoví, na co chce sám

„Je to v pořádku z toho hlediska, že si článek může každý přečíst a pochopit, že v době, kdy advokátní komora, Národní divadlo a další instituce v této zemi propouštěly své židovské herce, právníky a tak dál, tak Peroutka psal o tom, že není antisemitou, že je potřeba tu otázku řešit. Ten článek není antisemitský, není protižidovský, a teď si to celá řada lidí může přečíst. To, co teď Hrad zveřejňuje, ukazuje zcela jasně, že pan prezident neměl pravdu,“ zhodnotil Groman text, který Ovčáček prezentoval na internetu pomocí veřejné služby Google Docs.

Výběr citací, jimiž se Zemanův mluvčí snažil doložit tezi o Peroutkově selhání, označil historik za „klasický příklad, jak necitovat“.

„Musím říci, co je to za text, v jaké době vyšel (to Ovčáček učinil, pozn. red.), jaká je jeho základní idea, a tu ilustrovat na citátu. Nelze vytrhnout citát a nelze vytrhnout dvě věty z textu a vymyslet si pro ně jinou ideu, než jaká je v textu obsažena. A to je ten problém. Historik pracuje jinou metodou než novinář z Haló novin,“ tvrdí Groman.

Martin Groman (vlevo) a Martin Jan Stránský pokládají postup, jímž hradní mluvčí Ovčáček kritizuje slavného novináře Ferdinanda Perouku, za zcela nepatřičný. Jemně řečeno.

Ovčáček? Pubertální nezralost a svazácký styl

Martin Jan Stránský, neurolog a vydavatel současné internetové Přítomnosti (tištěnou prvorepublikovou vydával jeho dědeček), v úvodu své reakce předeslal, že pro něj už je celý spor „nechutnou až hnusnou záležitostí, která svědčí o absolutní prohnilosti prezidenta a jeho tiskového mluvčího.“ „Má to víceméně škálu, která začíná v naprosté pubertální a citové neznalosti základních faktů té doby a dějin a končí u klasicky svazáckého stylu pana Ovčáčka, bývalého naprosto prodejného redaktora komunistických novin,“ řekl iDNES.cz Stránský.

Zeman ani Ovčáček podle Stránského nejsou intelektuálně kvalifikovaní, aby se pustili do fundované diskuse o Peroutkovi a kritické době roku 1939.

„V žádné civilizované zemi by tisk blábolům pana Ovčáčka nevěnoval žádnou pozornost, ale když už u těch citátů jsme, je důležité upozornit, že je třeba číst celý článek. Peroutka byl novinář, který na rozdíl od dnešní doby, kdy se věci říkají velice krátkým způsobem, téma představil, rozebral, pak nějakým způsobem vyvodil závěr. To, že psal právě o těchto věcech, je naopak přímé protitvrzení tezím, že podlehl jakékoliv německé nebo fašistické ideologii. Bylo mu ostatně nabídnuto, že ho propustí z koncentračního tábora, když bude spolupracovat, on to odmítl,“ zdůraznil Stránský.

Miloš Zeman komentoval zveřejnění Peroutkova článku:

Peroutka podle Stránského považoval za povinnost podrobně zmapovat tehdejší dobu v celé šíři. „Československá republika utrpěla asi nejhorší morální a politickou zradu ve svých dějinách a ten národ byl na dně. Byla tu otázka, jak zachovat důstojnost a taktiku přežití pro českou kulturu, otázka, s níž Peroutka, můj otec, dědeček a další zápasili. Ta první věc byla pojmenovat veškeré vlivy a síly, které v té době dominovaly, počínajíc tou německou silou. Ve velice podobném článku Peroutka rozebral osobnost Adolfa Hitlera, probíral Mein Kampf a říkal, že německé tradice nejsou tradicemi českými,“ řekl iDNES.cz Stránský.

Peroutkovým východiskem podle něj byl cíl sebezáchovy národa, k němuž se snažil přispět v situaci bezprostředního ohrožení (bylo krátce před březnovou okupací, republika byla opuštěná spojenci, okleštěná o opevnění a bezmocná před další agresí, pozn. red.), tedy v úplně jiném prostředí, než je to dnešní.

Podle Stránského se Ferdinandu Peroutkovi podařilo velice správně pojmenovat vlivy židů a menšin na psychologii Třetí říše. „Naopak tato tvrzení (Ovčáčkova, pozn. red.) jsou vyražená z toho článku, mimo kontext. Je to jako kdybychom dnes mluvili o politice a rozhodli se nemluvit o tom, že nemalá část politiků je zkorumpovaná - a o 60 let později byli obviňováni, že jsme se o tom zmínili či nezmínili, že podléháme tlakům a silám. Peroutkova vyjádření jsou součástí širší mozaiky a takto vytrženě je nelze interpretovat. Takhle ovšem vypadá ‚omluva‘ Hradu - že se namísto skutečné omluvy snaží odvést pozornost,“ uzavřel Stránský.

Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Zakotvíte manželství jako svazek muže a ženy? Senát zpovídá adepty na ústavní soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  11:48

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu, nesouhlasí s tříletým vězením

19. června 2024  10:46,  aktualizováno  10:55

Bývalý poslanec Dominik Feri, kterému soudy uložily tříleté vězení za znásilnění dvou dívek a za...

VIDEO: Banzai! Ruská pěchota krvácí při sebevražedných útocích

19. června 2024  10:41

Ukrajinci od začátku jara pozorují na frontě novou taktiku útoků ruské pěchoty. Na několika...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...