Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každá čtvrtá deváťačka má zkušenost se sexem, ukázal průzkum

  17:12
Více než pětina chlapců a čtvrtina dívek v českých devátých třídách základních škol má zkušenost s pohlavním stykem. Ukázaly to výsledky studie Světové zdravotnické organizace. Mezinárodní srovnání 41 zemí také odhalilo, že třináctileté Češky jsou přebornicemi v kouření cigaret. V žebříčku skončily hned za Grónskem.
Studie Světové zdravotnické organizace popisuje životní styl školáků ve 41 zemích světa včetně ČR. Ilustrační foto

Studie Světové zdravotnické organizace popisuje životní styl školáků ve 41 zemích světa včetně ČR. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Mezi dívkami uvádí první zkušenost devět procent ve čtrnácti a dalších čtrnáct procent v patnácti letech. Zkušenost s pohlavním stykem před čtrnáctým rokem je sporadická," píše se v Mezinárodní zprávě o zdraví a životním stylu dětí a školáků. V pondělí ji zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Dětská psycholožka Jana Procházková vidí za čísly vliv okolí. "Nelze pominout to, co se dětem prezentuje. Když se rozhlédnete po mediální scéně, tak ten, kdo nemá kluka nebo holku, tak je béčkový. A s tím, jak padají zábrany, se experimentuje i v této oblasti," řekla iDNES.cz Procházková. Podle ní roli hraje i fakt, že děti jsou nevzdělané v této oblasti výchovy. "Dospělí si o sexu hodně povídají mezi sebou, ale s dětmi to, bohužel, často nezvládají," dodala Procházková.

Ptali se šesti tisíc dětí

Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků vznikla na základě studie Světové zdravotnické organizace v roce 2010. Účastnilo se jí zhruba 230 tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let. Do studie se zapojili školáci ze 41 zemí světa včetně Česka. Na otázky řešitelů u nás odpovídalo 5 686 dětí a mladých lidí z 94 škol.

Sexuolog Petr Weiss upozorňuje, že uspíšený začátek sexuálního života má svá rizika. "Je prokázáno, že čím dříve se začne, tím je sexuální chování v pozdějším věku rizikové. To znamená, že tito lidé uvádějí vyšší počty sexuálních partnerů, pohlavních chorob, zneužití, znásilnění a dalších patologických jevů," vysvětlil Weiss. Podle něj takoví mladí lidé méně užívají antikoncepci a zároveň je mezi nimi vyšší počet uživatelů drog, alkoholu či kuřáků.

Předčasný začátek s sebou nese zdravotní rizika

Rizika vidí i Procházková. "Kterákoliv předčasná zkušenost může ohrozit vývoj. Následky mohou mít podobu i somatických a psychosomatických obtíží, tedy bolestí hlavy, břicha, zad či nespavosti," popisuje psycholožka. Pokud se podle ní mladý člověk nenaučí, že sex je spojený s citem a emoční vazbou, může to mít v dalších letech devastující vliv na jeho psychiku.

"Lidé, kteří jsou náchylní dříve začít se sexem, častěji experimentují i v jiných oblastech a vyhledávají vzrušení," popsal Weiss. Začátky sexuálního života podle něj uspěchávají ti, kteří se chovají všestranně rizikověji. "Souvisí to s osobnostními rysy," upozornil lékař s tím, že takovému chování lze předcházet sexuální výchovou na základních školách.

Předseda Asociace pedagogů základního školství ČR Jaroslav Štercl připomíná, že s tématy sexuální výchovy se žáci setkávají už na prvním stupni základních škol. "Ve školním vzdělávacím programu je to průřezové, závazné téma, které má každá škola nazváno nějak jinak a jinak je může mít i zařazeno, ať už je to třeba v přírodopisu nebo v rodinné výchově," popsal Štercl. Podle něj jde o výchovně vzdělávací proces s prvky osvěty. "Individuální přístup ale směřuje nikoliv na školu, ale spíše na rodiče," doplnil pedagog.

GRAF: Kouření školáků

K číslům průzkumu jsou Weiss i Štercl mírně skeptičtí. "My máme jiná, která vychází z reprezentativního vzorku české populace. Poslední jsme provedli v roce 2008 a vyšlo z něj, že kolem deseti procent mládeže má první soulož do 15 let věku. Více jsou v tomto procentu zastoupeni chlapci než dívky," uvedl Weiss.

"Jsem k tomu skeptický, protože vím, že žákům se dávají různé dotazníky a záleží na tom, jak jsou napsány nebo v jaké náladě děti jsou. Pokud to dostanou jen tak, tak do něj napíšou něco, co úplně nemusí být pravda, protože chtějí být středem pozornosti," líčí poznatky z praxe Štercl.

Školáci se nehýbou a "vyznamenali" se pitím alkoholu

Kromě sexuálního života mezinárodní zpráva mapovala i další oblasti. Ukázalo se například, že nadváhou nebo obezitou trpí přibližně pětina chlapců a desetina dívek. Přičemž tři čtvrtiny školáků nemají potřebnou hodinu pohybu denně.

Ve zprávě se také píše, že mezi roky 2006 a 2010 vzrostl počet dětí, které byly opakovaně opilé, u patnáctiletých chlapců na 46 procent, u děvčat na 40 procent. Zkušenosti s kouřením má více než polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých.

V mezinárodním srovnání české třináctileté dívky v kouření zaujímají dokonce druhé místo hned za Grónskem. V konzumaci alkoholu pak třináctiletí a patnáctiletí dokonce vedou.

Hlavním řešitelem studie za Českou republiku je Michal Kalman z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. O studii říká, že jejím hlavním smyslem je dlouhodobě poskytovat vědecky podložená data pro politické rozhodování v oblasti životního stylu a zdraví. Údaje využívá například ministerstvo zdravotnictví a školství. "Ale i širší odborná veřejnost a odborníci v praxi. Řada dat přitom nevyznívá pro české školáky a jejich zdraví příliš příznivě. Důsledky takového chování můžeme pozorovat již dnes," uvedl Kalman.

Česko se do výzkumné studie zapojuje od roku 1994. Cílem průzkumů je zvýšení znalostí o zdraví a životním stylu dětí a mládeže. Studie proto mapuje oblasti výživy a stravovacích zvyklostí, pohybové aktivity a aktivit ve volném čase nebo rizikového chování, jakým je například kouření, pití alkoholu či užívání drog.

Považujete sex školáků před patnáctým rokem za problém?

celkem hlasů: 12478

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 17. července 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 8510
Ne
Ne 2444
Záleží vždy na konkrétní situaci
Záleží vždy na konkrétní situaci 1524

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

OBRAZEM: Z půlky kodaňské burzy zbyly jen zdi. Hasiči čelí doutnajícím kapsám

17. dubna 2024  13:16

Kodaň se stále vzpamatovává z šoku, jímž byl úterní požár historické budovy burzy. Ta zcela...

V Německu našli 161 dětí unesených na Ukrajině. Jak se tam dostaly, není jasné

17. dubna 2024  13:08

Německé a ukrajinské policii se na území spolkové republiky podařilo vypátrat 161 unesených...

Řidič se zasekl s nákladním autem v myčce, vypuštění pneumatik nepomohlo

17. dubna 2024  12:59

Na jedné z čerpacích stanic v Hradci Králové se šofér s nákladním autem nevešel do myčky. Vozidlo...

Na řinčení zbraní reagují i pojišťovny. Některé zahraniční cesty už nepojistí

17. dubna 2024  12:49

Tuzemské pojišťovny v reakci na eskalující konflikty na Blízkém východě upozorňují, že cestovní...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...