Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Každá čtvrtá deváťačka má zkušenost se sexem, ukázal průzkum

  17:12
Více než pětina chlapců a čtvrtina dívek v českých devátých třídách základních škol má zkušenost s pohlavním stykem. Ukázaly to výsledky studie Světové zdravotnické organizace. Mezinárodní srovnání 41 zemí také odhalilo, že třináctileté Češky jsou přebornicemi v kouření cigaret. V žebříčku skončily hned za Grónskem.
Studie Světové zdravotnické organizace popisuje životní styl školáků ve 41 zemích světa včetně ČR. Ilustrační foto

Studie Světové zdravotnické organizace popisuje životní styl školáků ve 41 zemích světa včetně ČR. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Mezi dívkami uvádí první zkušenost devět procent ve čtrnácti a dalších čtrnáct procent v patnácti letech. Zkušenost s pohlavním stykem před čtrnáctým rokem je sporadická," píše se v Mezinárodní zprávě o zdraví a životním stylu dětí a školáků. V pondělí ji zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Dětská psycholožka Jana Procházková vidí za čísly vliv okolí. "Nelze pominout to, co se dětem prezentuje. Když se rozhlédnete po mediální scéně, tak ten, kdo nemá kluka nebo holku, tak je béčkový. A s tím, jak padají zábrany, se experimentuje i v této oblasti," řekla iDNES.cz Procházková. Podle ní roli hraje i fakt, že děti jsou nevzdělané v této oblasti výchovy. "Dospělí si o sexu hodně povídají mezi sebou, ale s dětmi to, bohužel, často nezvládají," dodala Procházková.

Ptali se šesti tisíc dětí

Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků vznikla na základě studie Světové zdravotnické organizace v roce 2010. Účastnilo se jí zhruba 230 tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let. Do studie se zapojili školáci ze 41 zemí světa včetně Česka. Na otázky řešitelů u nás odpovídalo 5 686 dětí a mladých lidí z 94 škol.

Sexuolog Petr Weiss upozorňuje, že uspíšený začátek sexuálního života má svá rizika. "Je prokázáno, že čím dříve se začne, tím je sexuální chování v pozdějším věku rizikové. To znamená, že tito lidé uvádějí vyšší počty sexuálních partnerů, pohlavních chorob, zneužití, znásilnění a dalších patologických jevů," vysvětlil Weiss. Podle něj takoví mladí lidé méně užívají antikoncepci a zároveň je mezi nimi vyšší počet uživatelů drog, alkoholu či kuřáků.

Předčasný začátek s sebou nese zdravotní rizika

Rizika vidí i Procházková. "Kterákoliv předčasná zkušenost může ohrozit vývoj. Následky mohou mít podobu i somatických a psychosomatických obtíží, tedy bolestí hlavy, břicha, zad či nespavosti," popisuje psycholožka. Pokud se podle ní mladý člověk nenaučí, že sex je spojený s citem a emoční vazbou, může to mít v dalších letech devastující vliv na jeho psychiku.

"Lidé, kteří jsou náchylní dříve začít se sexem, častěji experimentují i v jiných oblastech a vyhledávají vzrušení," popsal Weiss. Začátky sexuálního života podle něj uspěchávají ti, kteří se chovají všestranně rizikověji. "Souvisí to s osobnostními rysy," upozornil lékař s tím, že takovému chování lze předcházet sexuální výchovou na základních školách.

Předseda Asociace pedagogů základního školství ČR Jaroslav Štercl připomíná, že s tématy sexuální výchovy se žáci setkávají už na prvním stupni základních škol. "Ve školním vzdělávacím programu je to průřezové, závazné téma, které má každá škola nazváno nějak jinak a jinak je může mít i zařazeno, ať už je to třeba v přírodopisu nebo v rodinné výchově," popsal Štercl. Podle něj jde o výchovně vzdělávací proces s prvky osvěty. "Individuální přístup ale směřuje nikoliv na školu, ale spíše na rodiče," doplnil pedagog.

GRAF: Kouření školáků

K číslům průzkumu jsou Weiss i Štercl mírně skeptičtí. "My máme jiná, která vychází z reprezentativního vzorku české populace. Poslední jsme provedli v roce 2008 a vyšlo z něj, že kolem deseti procent mládeže má první soulož do 15 let věku. Více jsou v tomto procentu zastoupeni chlapci než dívky," uvedl Weiss.

"Jsem k tomu skeptický, protože vím, že žákům se dávají různé dotazníky a záleží na tom, jak jsou napsány nebo v jaké náladě děti jsou. Pokud to dostanou jen tak, tak do něj napíšou něco, co úplně nemusí být pravda, protože chtějí být středem pozornosti," líčí poznatky z praxe Štercl.

Školáci se nehýbou a "vyznamenali" se pitím alkoholu

Kromě sexuálního života mezinárodní zpráva mapovala i další oblasti. Ukázalo se například, že nadváhou nebo obezitou trpí přibližně pětina chlapců a desetina dívek. Přičemž tři čtvrtiny školáků nemají potřebnou hodinu pohybu denně.

Ve zprávě se také píše, že mezi roky 2006 a 2010 vzrostl počet dětí, které byly opakovaně opilé, u patnáctiletých chlapců na 46 procent, u děvčat na 40 procent. Zkušenosti s kouřením má více než polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých.

V mezinárodním srovnání české třináctileté dívky v kouření zaujímají dokonce druhé místo hned za Grónskem. V konzumaci alkoholu pak třináctiletí a patnáctiletí dokonce vedou.

Hlavním řešitelem studie za Českou republiku je Michal Kalman z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. O studii říká, že jejím hlavním smyslem je dlouhodobě poskytovat vědecky podložená data pro politické rozhodování v oblasti životního stylu a zdraví. Údaje využívá například ministerstvo zdravotnictví a školství. "Ale i širší odborná veřejnost a odborníci v praxi. Řada dat přitom nevyznívá pro české školáky a jejich zdraví příliš příznivě. Důsledky takového chování můžeme pozorovat již dnes," uvedl Kalman.

Česko se do výzkumné studie zapojuje od roku 1994. Cílem průzkumů je zvýšení znalostí o zdraví a životním stylu dětí a mládeže. Studie proto mapuje oblasti výživy a stravovacích zvyklostí, pohybové aktivity a aktivit ve volném čase nebo rizikového chování, jakým je například kouření, pití alkoholu či užívání drog.

Považujete sex školáků před patnáctým rokem za problém?

celkem hlasů: 12478

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 17. července 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 8510
Ne 2444
Záleží vždy na konkrétní situaci 1524

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Mynář o pochybných dotacích. Hradní kancléř pohovoří v Rozstřelu

Hostem pořadu Rozstřel bude v úterý od 11 hodin vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Odpoví na...

Do zelených zemí půjdou i Bulharsko a Itálie, řekl náměstek ministra zahraničí

Od úterý by mělo Bulharsko, Itálie a zbytek sousedních zemí Česka spadnout do zelené skupiny. Lidé se tak budou moci z...

STALO SE DNES: Zemřela Nina Divíšková, vláda navrhla další rozvolnění

Ve věku 84 let zemřela herečka Nina Divíšková, hrála roli babičky v seriálu Vyprávěj. Většinu území Česka zasáhnou...

Galerie Emila Filly se má vrátit na zámek v Peruci, rozhodl soud

Okresní soud v Lounech nařídil majitelce zámku v Peruci Dominice Matušové, aby vrátila krajské Galerii Benedikta Rejta...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...