Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Terezín je varování před nenávistí. Teď hrozí ta náboženská, řekl Zeman

  11:20
V Terezíně se koná každoroční tryzna za oběti nacismu. Prezident Zeman vystoupil s projevem, v němž prohlásil, že někdejší nacisty zřízený terezínský koncentrační tábor je varováním před nenávistí. Rasovou a třídní nenávist může podle Zemana nyní vystřídat nenávist náboženská ve formě radikálního islámu.

Na Národním hřbitově v Terezíně ma Litoměřicku se 17. května konala Terezínská tryzna. Hlavní projev na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce přednesl prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

Pravidelně se konající terezínské tryzny se zúčastnila řada vrcholných českých politiků, od prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky přes ministry a zákonodárce po předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

„Všichni chápeme Terezín jako varování před nenávistí. Tehdy to byla nenávist rasová, která rozdělovala lidi na herrenvolk a untermenschen. Ale zažili jsme i nenávist třídní a v současné době k nám od jihu přichází vlna nenávisti náboženské,“ uvedl v úvodu svého projevu prezident Miloš Zeman.

Ke třídní nenávistí Zeman poznamenal, že i ta vedla k budování koncentračních táborů. „A vzpomínám si na fotografii jednoho z nich, kde bylo napsáno Prací ke svobodě. Arbeit macht frei. Možná, že toho komunistického politruka ani nenapadlo, jak opakuje nacistické heslo,“ řekl český prezident.

Především však narážel na agresivní tažení tzv. Islámského státu, který kontroluje rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, vraždí civilisty a na obsazeném území nastolil diktaturu teroru.

Největším spojencem nenávisti je lhostejnost, míní prezident

Zeman podotkl, že největším spojencem nenávisti je podle něj lhostejnost. „Němci možná začali přemýšlet v roce 1944, když už bylo pozdě. My bychom měli přemýšlet a zbavit se lhostejnosti už teď,“ prohlásil prezident.

Boj proti islamistům

Západ a arabské země nejsou tváří v tvář Islámskému státu zcela nečinné. Jejich nálety islamisty zbrzdily v rozšiřování území. Zřejmě i díky bombardování se kurdským bojovníkům, které Západ včetně České republiky vyzbrojuje a kteří se v boji proti islamistům osvědčili, podařilo udržet město Kobani před islamistickou ofenzívou.

Do rozsáhlé pozemní kampaně se nicméně nikomu, ani západním spojencům, nechce. Ostatně prezident USA Barack Obama, jenž nechal stáhnout americké vojáky z Iráku - podle kritiků předčasně, čímž v zemi s nedobudovanou státní správou a bezpečnostními složkami vzniklo mocenské vakuum - by obnovením velkých pozemních operací fakticky přiznal naprostý krach své blízkovýchodní politiky.

Americké elitní komando Delta Force v sobotu nad ránem zasadilo úspěšný úder, když při překvapivém výsadku z vrtulníků a konvertoplánů Osprey zabilo jednoho z vůdců islamistů Abú Sajjáfa a desítku islamistů. Sajjáfovu manželku převezlo k výslechům a osvobodilo osmnáctiletou Jezídku, kterou islamisté podle Pentagonu drželi v otroctví. Byl to první podobný útok od začátku útoků na Islámský stát (podrobněji o tom čtěte zde).

Náboženská nenávist podle něj dělí lidi do skupiny věřících a do skupiny nevěřících, kam patří i ti, kdo vyznávají jinou víru než ideologové ‚Islámského státu‘. „Jaký je rozdíl mezi upalováním člověka v železné kleci nebo uřezáváním hlav koptských křesťanů zaživa a plynovými komorami?“ položil řečnickou otázku.

Připomněl tak vraždu jordánského pilota Maáze Kasásby, který se po sestřelu svého letounu ocitl v zajetí islamistů. Ti ho upálili právě v Zemanem zmíněné železné kleci a z vraždy pořídili propagandistický klip. V případě tohoto letce nicméně dokonce nešlo ani o jinou víru, jako o válečný zločin - Kasásba, stejně jako bojovníci ‚Islámského státu‘, byl sunnitský muslim. Muslimy jsou ostatně i Kurdové, kteří proti islamistům bojují.

V závěru svého projevu - nikoliv poprvé - vyzval Zeman k úderům proti islamistům. „Přál bych si, abychom našli odvahu zbavit se lhostejnosti a strachu a neříkat, že u nás ještě o nic nejde (...) Chtěl bych vyzvat k aktivní obranné akci proti základnám teroristického Islámského státu a jeho poboček, v nichž se možná už dnes cvičí ti, kdo mohou napadnout teroristickými útoky naši zemi. Chtěl bych vyzvat, abychom právě při uctění památky mrtvých z Terezína nedopustili další mrtvé, další oběti. Abychom už nikdy nedopustili nový Terezín,“ řekl prezident.

Terezínem prošlo 155 tisíc lidí

Terezín byl za války předním zařízením nacistické represe proti Čechům a sehrál roli sběrného a tranzitního tábora v případě genocidy českých Židů (okrajově na něj v tomto rozhovoru vzpomínal i jeden z přeživších holokaustu Felix Kolmer).

V tzv. Malé pevnosti provozovalo gestapo věznici pro politické vězně, v Hlavní pevnosti bylo v listopadu 1941, dva měsíce po příchodu Reinharda Heydricha do protektorátu, zřízeno židovské ghetto. Podle webu Holocaust.cz jím celkem prošlo na 155 000 mužů, žen a dětí, z nichž 35 000 z nich nalezlo smrt přímo v Terezíně, dalších 83 000 vězňů po deportaci z Terezína zahynulo ve vyhlazovacích táborech, v pracovních táborech a za pochodů smrti v závěru války.

Text projevu prezidenta Miloše Zemana v Terezíně

Všichni chápeme Terezín jako varování. Varování před nenávistí - tehdy to byla rasová nenávist, která rozdělovala lidi na herrenvolk a untermenschen - ale zažili jsme i nenávist třídní a v současné době k nám od jihu přichází vlna nenávisti náboženské.

Největším spojencem nenávisti je podle mého názoru lhostejnost. Nikoliv hrstka aktivních kolaborantů, ale velká část lidí, která nevnímá, co se kolem nich děje, a probudí se až příliš pozdě.

Chtěl bych citovat výrok, který možná nikdy nebyl pronesen, možná je jen literární fikcí, ale dokonale tuto lhostejnost vystihuje: ‚Když zavírali Židy, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl Žid. Když zavírali komunisty, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl komunista. Když zavírali sociální demokraty, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl sociální demokrat. Když zavírali katolíky, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl katolík. A když zavírali liberály, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl liberál. A když si přišli pro mě, nezbyl už nikdo, kdo by proti tomu protestoval.‘

Dovolte, abych vám připomněl, jako ilustraci pozdního probuzení, jednu scénu z filmu Michaila Romma Obyčejný fašismus. Tam jsou dva záběry, první asi z roku 1942, na hajlující obecenstvo při Goebbelsově projevu, a druhý z roku 1944, kdy patrně totéž nebo podobné obecenstvo zamračeně mlčí a komentátor ústy Miroslava Horníčka říká: podívejte se, oni začali přemýšlet.

Němci možná začali přemýšlet v roce 1944, když už bylo pozdě, my bychom měli přemýšlet a zbavit se lhostejnosti už teď.

Třídní nenávist rovněž vedla k budování koncentračních táborů. A vzpomínám si na fotografii jednoho z nich, kde bylo napsáno ‚Prací ke svobodě‘. Arbeit macht frei. Možná, že toho komunistického politruka ani nenapadlo, jak opakuje nacistické heslo. A dnes, jak už jsem již řekl, se setkáváme po nenávisti rasové a nenávisti třídní s náboženskou nenávistí, která opět dělí lidi do dvou skupin, do skupiny věřících a do skupiny nevěřících, kam patří samozřejmě i ti, kdo vyznávají jinou víru než ideologové Islámského státu.

Jaký je rozdíl mezi upalováním člověka v železné kleci nebo uřezáváním hlav koptských křesťanů zaživa a plynovými komorami? Můžete namítnout, že zatím jsou oběti Islámského státu daleko méně početné než oběti nacismu. Ano, ale zatím. A jak dlouho ještě?

Kromě toho, jeden podstatný rozdíl tady je. Nacismus své vyhlazovací tábory utajoval, umisťoval je do odlehlých oblastí. Osvětim, Majdanek, Sobibor, Treblinka a další. Islámští teroristé své sadistické krutosti zveřejňují na profesionálních videonahrávkách a chlubí se jimi.

Reagovat na tento pokus o návrat do středověku pouhými demonstracemi, pouhými protestními manifestacemi, zdaleka nestačí. Zejména když si uvědomíme, že vůdce Islámského státu Bagdádí vyzval nedávno všechny muslimy, aby se k němu připojili. Když si uvědomíme, že tisíce mladých Západoevropanů se dobrovolně hlásí mezi džihádisty, třebaže mají jiné kulturní kořeny.

Přál bych si tedy, abychom našli odvahu zbavit se lhostejnosti, zbavit se strachu, neříkat, že u nás ještě o nic nejde, protože nejsme New York, nejsme Londýn, nejsme Madrid, nejsme Paříž, nejsme Kodaň. Ale když budeme zbabělí, možná jednou budeme.

Chtěl bych vyzvat k aktivní obranné akci proti základnám teroristického Islámského státu a jeho poboček, v nichž se možná už dnes cvičí ti, kdo mohou napadnout teroristickými útoky naši zemi. Chtěl bych vyzvat, abychom právě při uctění památky mrtvých z Terezína nedopustili další mrtvé, další oběti, abychom už nikdy nedopustili nový Terezín. Děkuji vám za pozornost.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...