ANO si od minulých eurovoleb polepšilo o pět procentních bodů, získalo také o jeden mandát více. Lídryně kandidátky Klára Dostálová dostala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvíce preferenčních hlasů.
Zástupci koalice SPOLU ve volebním štábu mluvili o možném vítězství, to se ale nakonec nepotvrdilo. V europarlamentu obsadí celkem šest křesel.
Třetí příčku obsadila koalice Přísahy a Motoristů, s 10,26 procenty získala dva mandáty. Po dvou mandátech má také koalice Stačilo!, která získala 9,56 procenta hlasů, a STAN s 8,7 procenty.
Jeden ze tří mandátů obhájili Piráti, pro které hlasovalo 6,2 procenta voličů. Jedno křeslo obsadí také koalice SPD a Trikolory s 5,73 procenty.
Mandát v letošních evropských volbách v Česku obhájilo deset z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich na kandidátce koalice Spolu, tři za ANO, po jednom za komunisty, Piráty a SPD. Mezi nově zvolenými sedmi europoslanci ANO bude v europarlamentu znovu zasedat Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík.
Z letošních kandidátů, kteří chtěli v Evropském parlamentu zůstat, se to nepodařilo pirátským europoslancům Marcelu Kolajovi a Mikuláši Peksovi. Svůj post neobhájila ani Michaela Šojdrová z devátého místa kandidátky Spolu, která byla před pěti lety zvolena za KDU-ČSL. V Evropském parlamentu nezůstane ani Hynek Blaško zvolený minule za SPD, který byl tentokrát lídrem Aliance za nezávislost ČR.
ČSÚ zveřejnil výsledky po uzavření posledních volebních místností v EU, konkrétně v Itálii. Společně s apeninskou zemí volili v neděli také například lidé v Německu, Rakousku či Francii.
Češi si mohli vybírat z celkem třiceti stran a hnutí. Kandidáti doufali ve vysokou volební účast, u evropských voleb se tradičně pohybuje pod 30 procenty. Letos dosáhla podle ČSÚ rekordní výše 36,45 procenta. Nejvíce lidé volili tradičně v Praze, naopak nejméně v Karlovarském kraji.
Evropské volby nerozhodují pouze o složení europarlamentu, ale také o tom, kdo následně stane v čele nové Evropské komise. Ukáže se, zda nejvyšší post v EU obhájí právě Ursula von der Leyenová, nebo ji nahradí někdo jiný, například bývalý italský premiér Mario Draghi, o kterém se v posledních dnech začalo více mluvit v souvislosti s tím, že má podle médií podporu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Hnutí ANO
Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš v pátek řekl, že za úspěch bude považovat vítězství a obhájení všech šesti mandátů. Hnutí jich nakonec získalo sedm. „Já jsem to osobně nečekal, ale je to skvělé, splnili jsme plán a vyhráli jsme. Musíme to analyzovat, ale do jisté míry to mohlo být i vyjádření nálady vůči vládě,“ řekl Babiš.
Také lídryně kandidátky Klára Dostálová doufala při příjezdu do volebního štábu v obhájení všech šesti mandátů. „Tentokrát jsme sestavovali tu kandidátku jak se říká zespoda, tedy nominovali jsme jednotlivé regiony, aby to byli lidé, kteří už s ANO nějakou dobu pracovali,“ řekla novinářům při příchodu do volebního štábu.
Zadostiučinění, jásal Babiš. Dostálová už myslí na změnu migračního paktu![]() |
Jaroslava Pokorná Jermanová, kterou voliči díky kroužkování posunuli z šestého místa kandidátky na druhé, poděkovala za preferenční hlasy. „Vyhráli jsme i v mých srdcových středních Čechách, z toho mám dvojnásobnou radost a překvapily mne preferenční hlasy, těch si velmi vážím,“ zhodnotila.
SPOLU
Premiér a předseda ODS Petr Fiala v pátek po odevzdání hlasu řekl, že tyto volby rozhodují o tom, zda bude Evropa bezpečná, nebo jestli ji ovládnou populisté a extrémisté. Koalice SPOLU podle něj měla šanci vyhrát.
Rozpačitá nálada u SPOLU. Nejsme nadšeni ani zklamáni, tvrdil Fiala![]() |
Stejně mluvila také předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ta v pátek řekla, že o výsledku rozhodne volební účast. Ta se letos poprvé vyšplhala nad třicet procent. „Jsme jen o jeden mandát za vítězem, což je dobrý výsledek,“ řekla Pekarová Adamová po vyhlášení výsledků.
Kandidátka SPOLU spojovala zástupce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Někteří z nich mluvili o tom, že voliči mohou kroužkovat kandidáty jen jedné ze stran. Například šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob při příchodu do volebního štábu odhadl, že mohli hodně kroužkovat současného europoslance Luďka Niedermayera, kterého navrhla TOP 09.
Přísaha a Motoristé
Koalici Přísahy a Motoristů označovali experti za černého koně eurovoleb. Zástupci hnutí doufali ve dva mandáty, voliči jejich přání splnili. „Bylo to nejhezčích par měsíců mého života, jezdili jsme po republice a mluvili s mnoho úžasnými lidmi,“ řekl lídr kandidátky Filip Turek.
„Diskreditační kampaň na Filipa Turka ze strany týmu Danuše Nerudové a Víta Rakušana dosahovala nebývalých rozměrů,“ řekl iDNES.cz Petr Macinka, který stranu Motoristé založil.
Tak jsme třetí, no a co?! Turek Přísaze a Motoristům přinesl dva mandáty![]() |
Turek se poslední týden před volbami stáhl z předvolebních debat. Kolem jeho osoby se strhla diskuze o tom, jestli má sklony k neonacismu, z archivu jeho sociálních sítí na Turka totiž na toto téma političtí oponenti i média vyhledali několik fotografií a komentářů, za fotografii se zdviženou pravicí ho dokonce začala vyšetřovat policie.
Stačilo!
Mandát v europarlamentu obhajovala také šéfka KSČM Kateřina Konečná. Tu v Bruselu doplní také právník Ondřej Dostál. Komunisté do voleb spojili síly s dalšími třemi levicovými stranami. Koalice Stačilo! si dala za cíl obhájit křeslo Konečné, předvolební průzkumy jí ale dávaly naději i na dva mandáty.
„Jo! Je to tam!“ u komunistů se slaví. Konečná oznámila porážku vlády![]() |
„Porážka Fialovy vlády je dnes realitou,“ prohlásila staronová europoslankyně a jednička koalice Stačilo! Kateřina Konečná. S koalicí má v plánu pokračovat i v tuzemských volbách.
STAN
Předseda Starostů Vít Rakušan doufal při příchodu do volebního štábu ve dvojciferný výsledek. To se ale nakonec nestalo, STAN získal 8,7 procent. „Je to určitě poučení, je to vystřízlivění,“ reagoval Rakušan na to, že před Starosty skončili Motoristé i Stačilo!
Starostové v závěru kampaně vsadili na kritiku kandidáta Přísahy a Motoristů Filipa Turka. Jednička kandidátky Danuše Nerudová řekla, že by vyhrocená situace mohla přilákat více voličů.
„Cože, Turek přes deset?“ U STAN vládlo zklamání, dvouciferný výsledek nevyšel![]() |
Stejně jako Rakušan doufala ve dvojciferný výsledek i Nerudová společně s Janem Farským. Nerudová považuje za alarmující posílení komunistů a pravicových extremistů. Farský předvolebního demaskování Turka nelituje.
Piráti
Piráti v europarlamentu obhajovali tři mandáty, podle lídra kandidátky Marcela Kolaji ale měli ambici získat o jedno křeslo víc. Voliči ale rozhodli jinak, ze stávající trojice europoslanců tak zůstává jen Markéta Gregorová. Před volbami zaujal například bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, který vsadil na kampaň ve stylu filmu Anděl Páně.
Voliči odmítli Piráty. Obhájili jen jeden mandát ze tří, uspěla Gregorová![]() |
„Výsledek voleb je velkým zklamáním, budeme analyzovat proč k tomu došlo,“ uvedl předseda strany Ivan Bartoš.
„V Bruselu mě teď čeká třikrát tolik práce. Děkujeme všem voličům,“ řekla Gregorová. Pirátští europoslanci aktuálně patří v Bruselu do frakce Zelených, jde však o malou a nepříliš vlivnou skupinu. Ozývají se hlasy, že by po volbách strana měla zamířit do liberální frakce Renew.
SPD a Trikolora
SPD v letošních volbách spojila síly s Trikolorou, v europarlamentu obhajovala dva mandáty. Předvolební průzkumy hnutí přisuzovaly devět procent, což odpovídá dvou až třem křeslům. Své křeslo obhájil lékař Ivan David, lídr kandidátky Petr Mach mandát nevybojoval.
Zařadíme turbo, slíbil po volebním výprasku šéf SPD Okamura![]() |
Šéf SPD Tomio Okamura označil volby za referendum o Green Dealu, diktátu Bruselu, euru, migraci, válce a zákazu aut se spalovacími motory. „Jednoznačně se ukázalo, že jsme o voliče nezabojovali takovou sílou, jakou jsme měli. Pro mě to je jasná zpráva, vrhám všechny síly na maximum. Zapínám turbo,“ uvedl.
Lidovecká frakce zůstává největší
Lidovecká frakce EPP získala 189 mandátů a zůstává stále největší politickou skupinou v Evropském parlamentu. Na druhém místě skončila frakce socialistů a demokratů (S&D) se 135 mandáty. Posílila krajní pravice, nejvíce si pohoršila frakce Zelených.
Vzestup nacionalistů, úpadek Zelených. Volby rozdaly nové karty pro boj o většinu![]() |
Lidovecká frakce získala o 13 mandátů více, než měla doposud, socialisté pak o čtyři méně. Na třetím místě skončila liberální Obnova Evropy (Renew Europe) s 80 mandáty, což je dokonce o 22 méně než v současném europarlamentu. Konzervativní frakce ECR by měla mít 72 mandátů (o tři více) a krajně pravicová Identita a demokracie (ID) 58 křesel (o devět více).
Předseda evropských lidovců Manfred Weber již po zveřejnění prvních odhadů vystoupil před novináři a poděkoval voličům za to, že díky nim frakce opět zvítězila. „Nyní bude otázkou, zda vytvoříme proevropskou většinu,“ dodal a vyzval druhé socialisty a třetí liberály, aby se k nim připojili pracovali společně na vytvoření této většiny.