Přibývá závislých na internetu, už několik Čechů se léčí

  8:58
Už několik desítek lidí muselo v Česku vyhledat lékařskou pomoc kvůli závislosti na internetu. Často také místo nich přijdou jejich zdrcení příbuzní. Lékaři dnes už opatrně varují, že tato "droga" jednou nahradí ty dnešní "chemické", o které naopak zájem pomalu opadává.
Pět procent Čechů má problém odtrhnout se od počítače

Pět procent Čechů má problém odtrhnout se od počítače | foto: Profimedia.cz

"Informační technologie jsou v něčem horší než gambling a heroin. Ty musí člověk omezit, když mu dojdou peníze. Tady peníze nedojdou," varuje vládní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Ten dříve pracoval jako lékař ve sdružení Sananim a pacienty se závislostí na informačních technologiích osobně léčil.

"Internetová závislost se dokonce léčí podobně jako závislost na klasických drogách," podotkl Kalina. Podle odhadů českých psychologů (na statistikách se teprve pracuje) má problém odtrhnout se od internetu až pět procent Čechů, kteří ho vyhledávají víc, než je zdrávo. Odbornou pomoc jich však zatím vyhledal jen zlomek.

. Droga počítač

Kvůli počítači přestal zvládat vysokou školu, kterou studuje, a opakoval dvakrát ročník. K pražské psycholožce Zdeňce Košátecké dochází stále na terapie student závislý na počítačových hrách. Už mu kvůli nim hrozí i vyhazov ze školy.

Mladík je jedním z desítek lidí, kteří museli v Česku vyhledat psychologa nebo psychiatra kvůli "droze počítači".
Ještě před třemi lety se přitom něco podobného za problém nepovažovalo. Podle odhadů českých psychologů má teď problém odtrhnout se od internetu až pět procent Čechů, kteří ho vyhledávají víc, než je zdrávo.

Život bez "živých" přátel
"Mívají životní styl těžkých heroinistů, také zanedbávají jídlo a hygienu," popsal lidi s tímto problémem specialista na drogové závislosti Kamil Kalina. Odbornou pomoc jich však zatím vyhledal jen zlomek.

Každý pacient má většinou svůj hodně neopakovatelný příběh. I pacient psycholožky Košátecké. "Je to uzavřený člověk a počítač byl jeho jediný způsob, jak komunikoval s okolním světem. Jako dítě byl šikanovaný, neměl moc kamarádů," vypráví o pacientovi Košátecká. Jako léčbu nasadila takzvanou režimovou terapii.

"V první řadě je potřeba u něj nastolit nějaký režim dne. Ten se mu naprosto vytratil, protože spíše v noci bděl a ve dne spal. Proto taky selhával v povinnostech," dodala Košátecká. Věří, že studenta vyléčí.
Odbornice na internetovou závislost, pražská psycholožka Magdalena Frouzová, která o tom přednáší i na lékařské fakultě, měla za poslední roky dvanáct pacientů s touto diagnózou.

Například dvanáctiletou dívku, která založila "internetovou sektu" a sama se na ní stala závislou. "Stylizovala se tam do role čarodějnice a diskutovala s vrstevníky o sebevraždách," vzpomíná psycholožka Frouzová. Na "malou čarodějnici" naštěstí spolužáci upozornili učitele a rodiče.

A nejde jen o internet, závislost se projevuje také u příznivců počítačových her. Proto také vznikají stále nové herny.

Návštěva ve Světě válečnictví

Potemnělý podzemní labyrint místností pod domem v Myslíkově ulici v centru Prahy na první pohled připomíná rockový klub.

Ve skutečnosti se tu odehrává něco docela jiného než koncerty. Hraje se tam hokejová NHL, závodí v autech a válčí tam rytíři se stvůrami. Všechno se to děje na obrazovkách počítačů.

Battle Zone v Myslíkově ulici patří mezi nejznámější pražské "veřejné herny počítačových her". Podobné podniky začaly vznikat v posledních pěti letech, kdy se nejsofistikovanější počítačové hry začaly hrát po internetu a začaly vykazovat znaky sportu.

Je krátce po poledni, kdy by "počítačová generace" měla být ve škole a v práci, ale několik z padesáti zdejších počítačů je přesto obsazených. Každá mlčenlivá silueta hráče se tiše soustředí na svůj monitor. Na tom nejbližším pobíhají figurky z říše fantasy. Hitem podniku je počítačová hra World of Warcraft, tedy Svět válečnictví.

Spolumajitel "bitevního pole", jak se dá Battle Zone z angličtiny přeložit, však odmítá, že by se právě odtud rekrutovali ti závislí.

"Máme pět tisíc registrovaných hráčů, a tak tři propadli závislosti. Člověk podle mě musí k návyku na počítači být náchylný a spíše si ho vytvoří doma, kde nemusí platit," míní Václav Kotyk.

Popírá, že by k závislosti herna nějak přispívala, podle majitele herny naopak podporuje sociální soudržnost. "Většina lidí sem chodí jako do hospody. Chvíli hrají a pak se baví u baru," vysvětluje Kotyk.

Závislost už řeší vláda

 Americká asociace psychiatrů na doporučení některých svých členů letos rozhoduje, zda poruchu "závislost na počítači" povýší mezi nemoci a začne ji statisticky sledovat. Pak by nejspíš Američany následovali evropští psychiatři a znamenalo by to, že by léčbu této nemoci začaly proplácet i zdravotní pojišťovny.

V Česku už se začala tomuto problému věnovat vláda. Ministryně Džamila Stehlíková na konci loňského roku zřídila takzvanou "skupinu pro nelátkové závislosti". Zatím se omezuje na internetové hráčství a virtuální kasina.

"Chceme, aby zákaz hazardu přes internet byl zakotven v novele herního zákona," prohlásila Stehlíková. Povolení her s dálkovým přístupem přes internet podle ní znamená, že není možné kontrolovat nárůst nabídky hazardních her.

Obava psychologů: Bude hůř

Přímo v herně člověka napadne jedna otázka: Proč vůbec počítačoví nadšenci takový podnik potřebují, když si mohou koupit počítač domů, a neplatit tak třicet korun na hodinu jako v herně?

Domov však hráči podle Kotyka nenabídne sportovní soutěživé prostředí. "Dnes je tu ticho, ale zažíváme i dny, kdy si hráči fandí, hecují se a navzájem překřikují," vypráví šéf herny.

Špička přichází, když odpoledne končí vyučování a pak v šest večer, kdy se lidé vracejí z práce. "Chodí hrát školáci i šéfové firem," představuje zákazníky Kotyk.
 
Na odchodu z herny každý návštěvník míjí vitrínu s obaly her s vyobrazenými čaroději a bojovníky. Jak se bude vyvíjet svět počítačového hraní v příštích letech, když hry přece nemohou zdokonalovat barvy, pohyby postav a rychlost donekonečna?

Kotyk předpovídá, že v budoucnosti se počítačové hry budou hrát všemi smysly - nejenom zrakem a sluchem, ale třeba i hmatem. Když si člověk nasadí speciální oblek, bude se cítit úplně jako válečník nebo závodník.

Toho se však obávají i psychologové varující před závislostí, protože tato virtuální realita člověka ještě více odtrhne od reality skutečné.

. Kdy hrozí závislost

1. Zatímco u jiných lidí je přirozené, že u nich po počátečním nadšení zájem o novou technologii upadá, vás baví hra, chat či jiná zábava na počítači pořád stejně.
2. Kvůli vysedávání u počítače zanedbáváte hygienu a jídlo, práci či učení, naopak používáte stimulační drogy, abyste udrželi svou pozornost u počítače i během noci a po dlouhé době.
3. Dáváte přednost mezilidským vztahům vytvořeným přes internet (a na internetu prožívaným) před těmi reálnými
4. Máte nutkavé myšlenky na hraní
5. Jste nervózní, když někde nemáte přístup k internetu a mailu
6. Ztratili jste zájem o okolní dění
7. Máte poruchy spánku

Pramen: Zkušenosti českých psychologů

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Z lékáren zmizel Algifen Neo, bude snad v květnu. Chybí i další přípravky

15. dubna 2024  12:01,  aktualizováno  15:07

V lékárnách chybí léčivý přípravek na předpis Algifen Neo, který se užívá na křečové bolesti...

Kolik významů má zub? A ovládáte řady? Zkuste si pár úloh z přijímaček na střední

15. dubna 2024  14:50

Deváťáci za sebou mají i druhý termín jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Zda jejich...

Muže utýrali a uvařili, říká žalobkyně. Pro dvojici chce 30 a 25 let vězení

15. dubna 2024  6:30,  aktualizováno  14:31

Dva muži, kteří dnes předstoupili před Krajský soud v Hradci Králové, odmítli obvinění z vraždy...

Mladý řidič se vyhýbal zvířeti, narazil do zdi a plotu. Auto skončilo na boku

15. dubna 2024  14:23

Kvůli leknutí převrátil auto dvacetiletý řidič, který v sobotu boural v Jeseníku. Podle policie mu...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...