Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Přibývá závislých na internetu, už několik Čechů se léčí

  8:58
Už několik desítek lidí muselo v Česku vyhledat lékařskou pomoc kvůli závislosti na internetu. Často také místo nich přijdou jejich zdrcení příbuzní. Lékaři dnes už opatrně varují, že tato "droga" jednou nahradí ty dnešní "chemické", o které naopak zájem pomalu opadává.
Pět procent Čechů má problém odtrhnout se od počítače

Pět procent Čechů má problém odtrhnout se od počítače | foto: Profimedia.cz

"Informační technologie jsou v něčem horší než gambling a heroin. Ty musí člověk omezit, když mu dojdou peníze. Tady peníze nedojdou," varuje vládní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Ten dříve pracoval jako lékař ve sdružení Sananim a pacienty se závislostí na informačních technologiích osobně léčil.

"Internetová závislost se dokonce léčí podobně jako závislost na klasických drogách," podotkl Kalina. Podle odhadů českých psychologů (na statistikách se teprve pracuje) má problém odtrhnout se od internetu až pět procent Čechů, kteří ho vyhledávají víc, než je zdrávo. Odbornou pomoc jich však zatím vyhledal jen zlomek.

. Droga počítač

Kvůli počítači přestal zvládat vysokou školu, kterou studuje, a opakoval dvakrát ročník. K pražské psycholožce Zdeňce Košátecké dochází stále na terapie student závislý na počítačových hrách. Už mu kvůli nim hrozí i vyhazov ze školy.

Mladík je jedním z desítek lidí, kteří museli v Česku vyhledat psychologa nebo psychiatra kvůli "droze počítači".
Ještě před třemi lety se přitom něco podobného za problém nepovažovalo. Podle odhadů českých psychologů má teď problém odtrhnout se od internetu až pět procent Čechů, kteří ho vyhledávají víc, než je zdrávo.

Život bez "živých" přátel
"Mívají životní styl těžkých heroinistů, také zanedbávají jídlo a hygienu," popsal lidi s tímto problémem specialista na drogové závislosti Kamil Kalina. Odbornou pomoc jich však zatím vyhledal jen zlomek.

Každý pacient má většinou svůj hodně neopakovatelný příběh. I pacient psycholožky Košátecké. "Je to uzavřený člověk a počítač byl jeho jediný způsob, jak komunikoval s okolním světem. Jako dítě byl šikanovaný, neměl moc kamarádů," vypráví o pacientovi Košátecká. Jako léčbu nasadila takzvanou režimovou terapii.

"V první řadě je potřeba u něj nastolit nějaký režim dne. Ten se mu naprosto vytratil, protože spíše v noci bděl a ve dne spal. Proto taky selhával v povinnostech," dodala Košátecká. Věří, že studenta vyléčí.
Odbornice na internetovou závislost, pražská psycholožka Magdalena Frouzová, která o tom přednáší i na lékařské fakultě, měla za poslední roky dvanáct pacientů s touto diagnózou.

Například dvanáctiletou dívku, která založila "internetovou sektu" a sama se na ní stala závislou. "Stylizovala se tam do role čarodějnice a diskutovala s vrstevníky o sebevraždách," vzpomíná psycholožka Frouzová. Na "malou čarodějnici" naštěstí spolužáci upozornili učitele a rodiče.

A nejde jen o internet, závislost se projevuje také u příznivců počítačových her. Proto také vznikají stále nové herny.

Návštěva ve Světě válečnictví

Potemnělý podzemní labyrint místností pod domem v Myslíkově ulici v centru Prahy na první pohled připomíná rockový klub.

Ve skutečnosti se tu odehrává něco docela jiného než koncerty. Hraje se tam hokejová NHL, závodí v autech a válčí tam rytíři se stvůrami. Všechno se to děje na obrazovkách počítačů.

Battle Zone v Myslíkově ulici patří mezi nejznámější pražské "veřejné herny počítačových her". Podobné podniky začaly vznikat v posledních pěti letech, kdy se nejsofistikovanější počítačové hry začaly hrát po internetu a začaly vykazovat znaky sportu.

Je krátce po poledni, kdy by "počítačová generace" měla být ve škole a v práci, ale několik z padesáti zdejších počítačů je přesto obsazených. Každá mlčenlivá silueta hráče se tiše soustředí na svůj monitor. Na tom nejbližším pobíhají figurky z říše fantasy. Hitem podniku je počítačová hra World of Warcraft, tedy Svět válečnictví.

Spolumajitel "bitevního pole", jak se dá Battle Zone z angličtiny přeložit, však odmítá, že by se právě odtud rekrutovali ti závislí.

"Máme pět tisíc registrovaných hráčů, a tak tři propadli závislosti. Člověk podle mě musí k návyku na počítači být náchylný a spíše si ho vytvoří doma, kde nemusí platit," míní Václav Kotyk.

Popírá, že by k závislosti herna nějak přispívala, podle majitele herny naopak podporuje sociální soudržnost. "Většina lidí sem chodí jako do hospody. Chvíli hrají a pak se baví u baru," vysvětluje Kotyk.

Závislost už řeší vláda

 Americká asociace psychiatrů na doporučení některých svých členů letos rozhoduje, zda poruchu "závislost na počítači" povýší mezi nemoci a začne ji statisticky sledovat. Pak by nejspíš Američany následovali evropští psychiatři a znamenalo by to, že by léčbu této nemoci začaly proplácet i zdravotní pojišťovny.

V Česku už se začala tomuto problému věnovat vláda. Ministryně Džamila Stehlíková na konci loňského roku zřídila takzvanou "skupinu pro nelátkové závislosti". Zatím se omezuje na internetové hráčství a virtuální kasina.

"Chceme, aby zákaz hazardu přes internet byl zakotven v novele herního zákona," prohlásila Stehlíková. Povolení her s dálkovým přístupem přes internet podle ní znamená, že není možné kontrolovat nárůst nabídky hazardních her.

Obava psychologů: Bude hůř

Přímo v herně člověka napadne jedna otázka: Proč vůbec počítačoví nadšenci takový podnik potřebují, když si mohou koupit počítač domů, a neplatit tak třicet korun na hodinu jako v herně?

Domov však hráči podle Kotyka nenabídne sportovní soutěživé prostředí. "Dnes je tu ticho, ale zažíváme i dny, kdy si hráči fandí, hecují se a navzájem překřikují," vypráví šéf herny.

Špička přichází, když odpoledne končí vyučování a pak v šest večer, kdy se lidé vracejí z práce. "Chodí hrát školáci i šéfové firem," představuje zákazníky Kotyk.
 
Na odchodu z herny každý návštěvník míjí vitrínu s obaly her s vyobrazenými čaroději a bojovníky. Jak se bude vyvíjet svět počítačového hraní v příštích letech, když hry přece nemohou zdokonalovat barvy, pohyby postav a rychlost donekonečna?

Kotyk předpovídá, že v budoucnosti se počítačové hry budou hrát všemi smysly - nejenom zrakem a sluchem, ale třeba i hmatem. Když si člověk nasadí speciální oblek, bude se cítit úplně jako válečník nebo závodník.

Toho se však obávají i psychologové varující před závislostí, protože tato virtuální realita člověka ještě více odtrhne od reality skutečné.

. Kdy hrozí závislost

1. Zatímco u jiných lidí je přirozené, že u nich po počátečním nadšení zájem o novou technologii upadá, vás baví hra, chat či jiná zábava na počítači pořád stejně.
2. Kvůli vysedávání u počítače zanedbáváte hygienu a jídlo, práci či učení, naopak používáte stimulační drogy, abyste udrželi svou pozornost u počítače i během noci a po dlouhé době.
3. Dáváte přednost mezilidským vztahům vytvořeným přes internet (a na internetu prožívaným) před těmi reálnými
4. Máte nutkavé myšlenky na hraní
5. Jste nervózní, když někde nemáte přístup k internetu a mailu
6. Ztratili jste zájem o okolní dění
7. Máte poruchy spánku

Pramen: Zkušenosti českých psychologů

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Jsme připraveni opět očkovat, ale nikdo nás nekontaktoval, říká šéf O2 universa

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tečka náhle zčervenala, zachrání to žlutý pruh. Zkolaboval i očkovací web

Aplikace Tečka, která slouží k prokazování bezinfekčnosti, v pondělí zaznamenala výpadky funkčnosti. Některým...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Chodila jsem brečet na záchod, vzpomíná na své začátky advokátka Hrdá

Seriál V poslední době se nemluví o sexuálním násilí, aniž by nezazněl její komentář. Advokátka Lucie Hrdá je specialistka na...

Povinné covidové očkování: stačí změna vyhlášky, odmítačům hrozí pokuta

V České republice v posledních dnech bují debata o povinném očkování. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že by se...

Silnice zasypává sníh, největší trable působí na jižní Moravě

Téměř celé území České republiky od rána zasypává sníh. Největší problémy působí na jižní Moravě, kde silné sněžení v...

Víc pohlaví? Fantazmagorie, je mi těch lidí líto, říká spisovatel Vondruška

Premium Čipování lidí, chudoba způsobená zelenou politikou, vícero pohlaví. Nejen o nich píše v novém románu spisovatel a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...