Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Přibývá závislých na internetu, už několik Čechů se léčí

  8:58
Už několik desítek lidí muselo v Česku vyhledat lékařskou pomoc kvůli závislosti na internetu. Často také místo nich přijdou jejich zdrcení příbuzní. Lékaři dnes už opatrně varují, že tato "droga" jednou nahradí ty dnešní "chemické", o které naopak zájem pomalu opadává.
Pět procent Čechů má problém odtrhnout se od počítače

Pět procent Čechů má problém odtrhnout se od počítače | foto: Profimedia.cz

"Informační technologie jsou v něčem horší než gambling a heroin. Ty musí člověk omezit, když mu dojdou peníze. Tady peníze nedojdou," varuje vládní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Ten dříve pracoval jako lékař ve sdružení Sananim a pacienty se závislostí na informačních technologiích osobně léčil.

"Internetová závislost se dokonce léčí podobně jako závislost na klasických drogách," podotkl Kalina. Podle odhadů českých psychologů (na statistikách se teprve pracuje) má problém odtrhnout se od internetu až pět procent Čechů, kteří ho vyhledávají víc, než je zdrávo. Odbornou pomoc jich však zatím vyhledal jen zlomek.

. Droga počítač

Kvůli počítači přestal zvládat vysokou školu, kterou studuje, a opakoval dvakrát ročník. K pražské psycholožce Zdeňce Košátecké dochází stále na terapie student závislý na počítačových hrách. Už mu kvůli nim hrozí i vyhazov ze školy.

Mladík je jedním z desítek lidí, kteří museli v Česku vyhledat psychologa nebo psychiatra kvůli "droze počítači".
Ještě před třemi lety se přitom něco podobného za problém nepovažovalo. Podle odhadů českých psychologů má teď problém odtrhnout se od internetu až pět procent Čechů, kteří ho vyhledávají víc, než je zdrávo.

Život bez "živých" přátel
"Mívají životní styl těžkých heroinistů, také zanedbávají jídlo a hygienu," popsal lidi s tímto problémem specialista na drogové závislosti Kamil Kalina. Odbornou pomoc jich však zatím vyhledal jen zlomek.

Každý pacient má většinou svůj hodně neopakovatelný příběh. I pacient psycholožky Košátecké. "Je to uzavřený člověk a počítač byl jeho jediný způsob, jak komunikoval s okolním světem. Jako dítě byl šikanovaný, neměl moc kamarádů," vypráví o pacientovi Košátecká. Jako léčbu nasadila takzvanou režimovou terapii.

"V první řadě je potřeba u něj nastolit nějaký režim dne. Ten se mu naprosto vytratil, protože spíše v noci bděl a ve dne spal. Proto taky selhával v povinnostech," dodala Košátecká. Věří, že studenta vyléčí.
Odbornice na internetovou závislost, pražská psycholožka Magdalena Frouzová, která o tom přednáší i na lékařské fakultě, měla za poslední roky dvanáct pacientů s touto diagnózou.

Například dvanáctiletou dívku, která založila "internetovou sektu" a sama se na ní stala závislou. "Stylizovala se tam do role čarodějnice a diskutovala s vrstevníky o sebevraždách," vzpomíná psycholožka Frouzová. Na "malou čarodějnici" naštěstí spolužáci upozornili učitele a rodiče.

A nejde jen o internet, závislost se projevuje také u příznivců počítačových her. Proto také vznikají stále nové herny.

Návštěva ve Světě válečnictví

Potemnělý podzemní labyrint místností pod domem v Myslíkově ulici v centru Prahy na první pohled připomíná rockový klub.

Ve skutečnosti se tu odehrává něco docela jiného než koncerty. Hraje se tam hokejová NHL, závodí v autech a válčí tam rytíři se stvůrami. Všechno se to děje na obrazovkách počítačů.

Battle Zone v Myslíkově ulici patří mezi nejznámější pražské "veřejné herny počítačových her". Podobné podniky začaly vznikat v posledních pěti letech, kdy se nejsofistikovanější počítačové hry začaly hrát po internetu a začaly vykazovat znaky sportu.

Je krátce po poledni, kdy by "počítačová generace" měla být ve škole a v práci, ale několik z padesáti zdejších počítačů je přesto obsazených. Každá mlčenlivá silueta hráče se tiše soustředí na svůj monitor. Na tom nejbližším pobíhají figurky z říše fantasy. Hitem podniku je počítačová hra World of Warcraft, tedy Svět válečnictví.

Spolumajitel "bitevního pole", jak se dá Battle Zone z angličtiny přeložit, však odmítá, že by se právě odtud rekrutovali ti závislí.

"Máme pět tisíc registrovaných hráčů, a tak tři propadli závislosti. Člověk podle mě musí k návyku na počítači být náchylný a spíše si ho vytvoří doma, kde nemusí platit," míní Václav Kotyk.

Popírá, že by k závislosti herna nějak přispívala, podle majitele herny naopak podporuje sociální soudržnost. "Většina lidí sem chodí jako do hospody. Chvíli hrají a pak se baví u baru," vysvětluje Kotyk.

Závislost už řeší vláda

 Americká asociace psychiatrů na doporučení některých svých členů letos rozhoduje, zda poruchu "závislost na počítači" povýší mezi nemoci a začne ji statisticky sledovat. Pak by nejspíš Američany následovali evropští psychiatři a znamenalo by to, že by léčbu této nemoci začaly proplácet i zdravotní pojišťovny.

V Česku už se začala tomuto problému věnovat vláda. Ministryně Džamila Stehlíková na konci loňského roku zřídila takzvanou "skupinu pro nelátkové závislosti". Zatím se omezuje na internetové hráčství a virtuální kasina.

"Chceme, aby zákaz hazardu přes internet byl zakotven v novele herního zákona," prohlásila Stehlíková. Povolení her s dálkovým přístupem přes internet podle ní znamená, že není možné kontrolovat nárůst nabídky hazardních her.

Obava psychologů: Bude hůř

Přímo v herně člověka napadne jedna otázka: Proč vůbec počítačoví nadšenci takový podnik potřebují, když si mohou koupit počítač domů, a neplatit tak třicet korun na hodinu jako v herně?

Domov však hráči podle Kotyka nenabídne sportovní soutěživé prostředí. "Dnes je tu ticho, ale zažíváme i dny, kdy si hráči fandí, hecují se a navzájem překřikují," vypráví šéf herny.

Špička přichází, když odpoledne končí vyučování a pak v šest večer, kdy se lidé vracejí z práce. "Chodí hrát školáci i šéfové firem," představuje zákazníky Kotyk.
 
Na odchodu z herny každý návštěvník míjí vitrínu s obaly her s vyobrazenými čaroději a bojovníky. Jak se bude vyvíjet svět počítačového hraní v příštích letech, když hry přece nemohou zdokonalovat barvy, pohyby postav a rychlost donekonečna?

Kotyk předpovídá, že v budoucnosti se počítačové hry budou hrát všemi smysly - nejenom zrakem a sluchem, ale třeba i hmatem. Když si člověk nasadí speciální oblek, bude se cítit úplně jako válečník nebo závodník.

Toho se však obávají i psychologové varující před závislostí, protože tato virtuální realita člověka ještě více odtrhne od reality skutečné.

. Kdy hrozí závislost

1. Zatímco u jiných lidí je přirozené, že u nich po počátečním nadšení zájem o novou technologii upadá, vás baví hra, chat či jiná zábava na počítači pořád stejně.
2. Kvůli vysedávání u počítače zanedbáváte hygienu a jídlo, práci či učení, naopak používáte stimulační drogy, abyste udrželi svou pozornost u počítače i během noci a po dlouhé době.
3. Dáváte přednost mezilidským vztahům vytvořeným přes internet (a na internetu prožívaným) před těmi reálnými
4. Máte nutkavé myšlenky na hraní
5. Jste nervózní, když někde nemáte přístup k internetu a mailu
6. Ztratili jste zájem o okolní dění
7. Máte poruchy spánku

Pramen: Zkušenosti českých psychologů

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Nic protiprávního, uzavřela policie případ protiromských letáků v Bílině

Policie se přestala zabývat případem falešných letáků, které v září jménem Romů vyzývaly obyvatele Bíliny na Teplicku,...

Babiše se v jeho premiérové talk-show ptali na vaření i výcviku Ukrajinců

Andrej Babiš v úterý večer představil v Olomouci novou podobu své prezidentské kampaně. Namísto předvolebních debat...

Expert: Kdyby Hilšer a Fischer upozadili ego, Babiš v 2. kole být nemusí

Pokud by senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer upozadili své ego a rozhodli se z voleb odstoupit a podpořit jiného...

Na dálnici D3 v Jihočeském kraji se opět plynule jezdí v obou směrech

Sněhová kalamita způsobila velké potíže na dálnici D3. Policie tak dnes před 10. hodinou oznámila, že ji na území...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...