Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PŘEHLEDNĚ: Souvislost s Fajádem je zřejmá aneb Co víme o kauze Libanon

  16:23aktualizováno  17:35
Po sedmi měsících v zajetí se dostala na svobodu pětice Čechů, kterou loni unesli v Libanonu. A po 21 měsících se možná z vazby v Česku dostane Alí Fajád - Libanonec podezřelý z podpory teroristů, kterého česká policie zadržela na žádost USA a dosud je v ČR vazebně zadržován. Jak spolu tyto dva případy souvisejí? Přečtěte si přehled základních odpovědí, které sestavil server iDNES.cz.
Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015)

Libanonec Alí Fajád před jednáním pražského městského soudu (14. září 2015) | foto: ČTK

1 Proč chtějí Američané Alího Fajáda?

Případ začal v roce 2012, kdy Spojené státy nasadily své agenty z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) na Faouziho Jabera a Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny. Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Jaber k jednání přizval Libanonce Alího Fajáda, který pracoval pro ukrajinskou státní firmu Ukrspecexport obchodující se zbraněmi. Schůzky agentů DEA s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze, kde trojici v hotelu Sheraton v dubnu 2014 zadržela česká policie (více čtěte zde).

Zátah provedli Češi na žádost policie Spojených států. USA trojici viní ze „spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci“. Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze „spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států“. Za to jim v případě odsouzení hrozí až doživotní trest.

Zadržení vinu od začátku odmítají. Podle Fajáda vše bylo vykonstruované a vyprovokované - k jednání je prý vyprovokovali agenti amerického protidrogového úřadu. Američané ale tvrdí, že trojice sama vyvíjela aktivitu - z vlastní vůle navrhovala způsoby páchání trestných činů, nabízela zbraně za ceny, které určila, či domlouvala další setkání.

2 Pro koho Fajád pracuje?

Alí Fajád nejspíš pracoval jako agent v utajení. Příslušnost Fajáda k libanonské tajné službě potvrzuje podle tamního listu The Daily Star a Českého rozhlasu dopis z loňského července. Obdržel ho předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra v době, kdy se jednalo o vydání Fajáda do Spojených států. Libanonští zpravodajci v dokumentu potvrdili, že pro ně Fajád pracuje na případu pašování zbraní, do kterého byli zapojení obchodníci z Libanonu.

Podle informací MF DNES je důstojníkem libanonské vojenské rozvědky a jeho zadržení v roce 2014 považoval blízkovýchodní stát za nepřátelský akt. České velvyslanectví v Bejrútu dokonce obdrželo informaci o možné odvetě (více čtěte zde). Cílem celé akce mělo být zabránění české justici v tom, aby Fajáda do Spojených států vydala.

V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí (více o verdiktu zde). Konečný souhlas s extradicí tří mužů do USA musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Fajád stále zůstává v pražské věznici na Pankráci. Jeho advokát Vladimír Řičica zatím nemá žádné oficiální rozhodnutí, na jehož základě by měl být Fajád propuštěn. „V této chvíli já, ani pan Fajád nedisponujeme žádným oficiálním rozhodnutím ani vyrozuměním z ministerstva spravedlnosti, ani z jiných orgánů. Mohu ujistit, že v 15:00 byl pan Fajád ve vazební věznici,“ řekl ČTK Řičica.

3 Kdo tvoří pětici Čechů a co v Libanonu dělali?

Hlavní postavou je právník Jan Švarc - obhájce Alího Fajáda před českými soudy, které v minulých měsících rozhodovaly o jeho vydání do USA. Švarc byl podle dostupných informací hlavním organizátorem cesty do Libanonu, kde se měl setkat s rodinou Alího Fajáda, která mu měla dát peníze za jeho právní zastupování v Česku.

Podle advokáta Vladimíra Řičicy, jehož kancelář Fajáda zastupuje, ale nebyl Švarc v Libanonu poprvé. Zemi navštívil opakovaně, protože potřeboval získat dokumenty pro Fajádovu obhajobu a pro vyšetřující orgány. S tlumočením ve Fajádově kauze pomáhal překladatel z Prahy Adam Homsi, kterého také unesli. V dětství žil v Dubaji, jeho otec je Arab, matka Češka.

Součástí skupiny byl také voják z Uherského Hradiště Martin Psík. Zkušenosti má ze zahraniční mise v Afghánistánu a média původně jeho přítomnost spojovala s tím, že měl zřejmě na starosti bezpečnost výpravy. Podle pozdějších informací MF DNES ale plnil v Libanonu úkoly pro vojenskou rozvědku a byl tam tedy pracovně (více čtěte zde).

Spolu s nimi cestovali ještě dva novináři Jindřichohradecké televize - Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň (více čtěte zde). Podle libanonské policie tito Češi navštívili Libanon už jednou krátce před únosem - přiletěli 15. května a zemi opustili 1. července. Natočili během cesty následující rozhovor:

Podle serveru Neovlivni.cz měli domluvené natáčení v uprchlických táborech a také příslib rozhovoru se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Natáčeli totiž dokument o Asadově rodině. V opuštěném autě po nich zbyly kamery. Homsi jim měl díky své znalosti arabštiny především pomoci dorozumět se s místními.

4 Kdy a jak pětice Čechů zmizela?

Pětici mužů unesli loni 18. července. Jejich vůz a věci našla libanonská policie poblíž města Kefrajá nedaleko syrských hranic. Skupina cestovala stříbrným minivanem Kia, který řídil Saíb Munír Taán, což je bratr Alího Fajáda. Ten měl zřejmě právníka za příbuznými Fajáda dovézt (více čtěte zde). Zmizel i on. V autě se našly kamery, kreditní karty i české koruny, eura a libanonské libry.

Zpočátku vůbec nebylo jasné, co se tehdy stalo. Český velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba tehdy iDNES.cz řekl, že nemá žádné bližší informace. Na ministerstvu zahraničí se ten den sešel krizový štáb, po jejímž ukončení resort odmítl situaci jakkoli nadále komentovat (o zmizení Čechů v Libanonu zde).

Unesení Češi byli naposledy spatřeni ve městě Kefrajá.

Auto s českými pasy bylo nalezeno v údolí Bikáa. To se rozkládá na východě Libanonu a místo nálezu automobilu české diplomatické zdroje popsaly jako relativně klidnější část údolí, kde žijí sunnité, šíité i křesťané. Česká diplomacie nicméně nedoporučuje se v této oblasti pohybovat. Ve východní části občas bojuje armáda s milicemi radikálního hnutí Hizballáh.

5 Proč je únosci propustili?

České úřady zatím k důvodům oficiálně mlčí. Spekuluje se ale o spojitosti s vydáním Fajáda do USA. Ministr spravedlnosti Pelikán už dříve variantu propuštění Fajáda nevyloučil s tím, že nechce mít na rukou krev zmizelých Čechů. To, že by důvodem propuštění mohla být právě výměna za Fajádem, naznačuje i role policie v organizaci speciálního letu pro propuštěné Čechy.

Zapojení Fajáda v celém případu naznačují také informace libanonských médií. Portál Naharnet v úterý uvedl, že Fajád, který má rovněž ukrajinské občanství, odletí „po svém propuštění z Prahy“ do Kyjeva. O výměně pětice Čechů za Fajáda píše s odvoláním na místní nejmenované bezpečnostní zdroje i libanonský list L ́Orient-Le Jour. Podle listu An-Nahár má být Fajád deportován do 24 hodin od propuštění Čechů. The Daily Star odpoledne doplnil, že podle jeho informací nebylo za Čechy zaplaceno žádné výkupné.

Češi navrch zatím zůstavají v rukou libanonských úřadů. K důvodům jejich propuštění neřekl nic bližšího ani ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který je na zahraniční cestě v Ománu. „K tomu vám nic neřeknu, to není moje věc, mě se netýká nějak kauza pana Fajáda, to je v rukách ministerstva spravedlnosti a já se k tomu vyjadřovat nemohu a nebudu,“ uvedl Zaorálek k možné spojitosti s Libanoncem drženým v ČR.

01.února 2016 v 20:26, příspěvek archivován: 02.února 2016 v 12:05

5 Cechu,kteri se od cervna min.roku pohresovali v Libanonu,bylo nalezeno.Jsou v https://t.co/0UqC6DmFV5 nejdrive pro ne posleme let.special.

Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího dozvěděl o situaci unesených už s předstihem - na konci minulého týdne. Zda by prezident souhlasil s jejich výměnou za Fajáda, mluvčí nekomentoval. Vyjednáváním kolem zadržených Čechů se mohlo zabývat předsednictvo české Bezpečnostní rady státu, které se nečekaně sešlo na konci ledna. Obsah schůzky z 22. ledna tehdy premiér Bohuslav Sobotka vůbec nekomentoval.

Sobotka se v úterý rovněž sešel s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem. Jednání ale podle mluvčího vlády Martina Ayrera s propuštěním Fajáda nesouviselo. Týkalo se česko-amerických vztahů, boje proti Islámskému státu či situace na Ukrajině. Aktuální vývoj kolem Fajáda americké velvyslanectví odmítlo komentovat.

6 Kdy se Češi vrátí do vlasti?

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že pětice je v pořádku a podle jeho informací i v uspokojivém zdravotním stavu. V úterý ráno začala jejich návrat na ministerstvu připravovat koordinační skupina. Letecký speciál by je měl v Libanonu vyzvednout už ve středu. V úterý se muži setkali s velvyslancem v Bejrútu Čumbou. Podle Zaorálka na ně budou do převozu na letiště dohlížet libanonské složky. „My v tuto chvíli na ně naléháme, aby došlo co nejrychleji k jejich předání do našich rukou,“ dodal ministr.

„Až se vrátí do ČR, zřejmě je čeká zdravotní prohlídka, což je rutinní záležitost, a pak budou propuštěni a věc bude předmětem vyšetřování,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Okolnosti propuštění pětice Čechů odmítla komentovat. „Všechno to jsou informace, které v tuto chvíli jsou předmětem vyšetřování jak ze strany libanonských úřadů, tak ze strany naší české policie,“ řekla.

Pro pětici mužů tak očekávaným návratem věc zcela nekončí. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vede v této věci trestní řízení. To je teprve ve fázi prověřování, útvar proto žádné informace neposkytuje. Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý uvedl, že do Libanonu zamíří i policisté a budou se zajímat i o okolnosti případu. Češi podle něj budou zpět do týdne.

Sobotka uvítal, že Češi jsou naživu. „Předpokládám, že teď je hlavním cílem dopravit tyto lidi do České republiky, a ostatní už je věcí policie. Já nebudu komentovat žádné mediální spekulace,“ řekl.

Libanonec Fajád u soudu: Jestli máte důkazy o mé vině, klidně mě pověste:

14. září 2015

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Zakotvíte manželství jako svazek muže a ženy? Senát zpovídá adepty na ústavní soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  11:48

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu, nesouhlasí s tříletým vězením

19. června 2024  10:46,  aktualizováno  10:55

Bývalý poslanec Dominik Feri, kterému soudy uložily tříleté vězení za znásilnění dvou dívek a za...

VIDEO: Banzai! Ruská pěchota krvácí při sebevražedných útocích

19. června 2024  10:41

Ukrajinci od začátku jara pozorují na frontě novou taktiku útoků ruské pěchoty. Na několika...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...