S postupným ochlazováním budou klesat i průměrné týdenní teploty, ty by se ale většinou měly pohybovat v mezích hodnot běžných pro danou roční dobu.
„V porovnání s dlouhodobým průměrem bude s největší pravděpodobností nejchladnějším týden od 8. listopadu,“ uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v Česku v období od 25. října do 21. listopadu je 6 stupňů Celsia. Nejteplejší byl rok 2013, kdy se průměrná teplota v těchto dnech vyšplhala na 8,2 stupně Celsia. Naopak v roce 1941 klesla na 1 stupeň, což je dosud nejméně.
Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme budou následující tři týdny podprůměrné.
„Zejména v první polovině předpovědního období budou srážky velmi slabé, v některých dnech žádné,“ sdělil ČHMÚ. Ve druhé polovině období budou srážky přibývat, jejich týdenní úhrny by se však měly pohybovat blízko hranice průměrných a podprůměrných hodnot. Z celého období očekáváme relativně nejvíce srážek mezi 8. a 14. listopadem.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Měsíční výhledČHMÚ vydává měsíční výhledy bez přesných údajů o teplotách a množství očekávaných srážek, dlouhodobé předpovědi totiž nejsou spolehlivé a často nevycházely. Výhledy udávají jen očekávaný trend ve vývoji počasí a celkový charakter počasí, tedy pravděpodobnost srážek a teplot v porovnání s průměrem. Podrobný měsíční výhled najdete na webu ČHMÚ, s orientací v grafech vám pomůže náš návod. |