Bývalého šéfa Telecomu napadli v květnu před jeho domem neznámí útočníci.
Při potyčce s nimi utrpěl Berdár mnohočetná zranění. Vyrazil proto se svou přítelkyní autem do nemocnice. Cestou potkali vůz, o němž se domnívali, že v něm jsou neznámí útočníci. Legálně drženou pistoli proto Berdár na škodovku asi desetkrát vystřelil.
Většinou mířil do země. Vozidlo, které sjelo do příkopu, přesto několikrát zasáhl. Berdár pak oba mladíky zadržel až do příjezdu policie.
Oba členy posádky, Vladimíra Račka i Stanislava Stěhuleho, policie později vyloučila z okruhu možných útočníků na Berdára. Pravé pachatele činu zatím nevypátrala. V červenci navíc případ odložila. - více zde
Napadený ředitel s rozhodnutím policie nesouhlasil. Jeho stížnost však žalobce zamítl jako nedůvodnou. Nyní policie odložilila i případ Berdárovy střelby na vozidlo s mladíky.
"Ti hoši byli úplně nevinní a on po nich střílel," řekl ČTK právní zástupce Račka a Sněhuleho Michael Vích, podle kterého by Berdár měl být stíhán.
"Už jsem domluvený se svým právním zástupcem. Zítra se sejdeme a podáme proti verdiktu o odložení stížnost," řekl iDNES ve středu Vladimír Račko.
Střelba prý byla v mezích nutné obrany
Policie dospěla k závěru, že nejde o trestný čin ani přestupek. Ve svém rozhodnutí přihlédla i k tomu, že Berdár byl před střelbou napaden, přičemž následující události v něm mohly vzbudit pocit, že jej útočníci znovu vyhledali. Jeho střelba prý ale nevybočila z mezí nutné obrany.
Berdárův obhájce Pavel Virág se nechtěl k postupu policie vyjadřovat.
Podle advokáta Miroslava Kříženeckého není obdobný postup policie v případech domnělé obrany nebo takzvaného skutkového omylu neobvyklý. Oba pasažéři však mohou podle něj žádat náhradu škody v občanskoprávním řízením. Tím spíše, že je pachatel jasně známý.
"Já osobně bych to s těmi kluky řešil mimosoudní dohodou. Je to o slušnosti. Když zjistím, že jsem někoho ohrožoval omylem, tak mu škodu samozřejmě uhradím. V tomto případě to vyjde samozřejmě i daleko levněji než soud," dodal Kříženecký.