Předpověď: Vítězná TOP 09 získala 18 procent, druhá ČSSD sedmnáct

  14:00aktualizováno  14:00
Těsné vítězství TOP 09 před sociálními demokraty a ANO 2011 ukázala předpověď MF DNES. Vychází z ankety, které se ve 14 krajích zúčastnilo přes tisíc voličů. Rozestupy mezi třemi nejsilnějšími stranami jsou však velmi těsné a jejich pořadí se tak může po součtu všech hlasů změnit.

Volby podle předpovědi MF DNES vyhrála TOP 09 (na snímku se do sčítání hlasů pouštějí volební komisaři v Praze-Vršovicích). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle předpovědi se může o jednadvacet evropských poslaneckých mandátů podělit až osm stran.

Předpověď

Odhad výsledků voleb do Evropského parlamentu podle propočtu MF DNES.

Odhad výsledků voleb do Evropského parlamentu podle propočtu MF DNES.

TOP 09 - 18 procent

ČSSD  - 17

ANO - 15,5

KSČM  - 11

KDU-ČSL - 9,5

ODS - 9,5

Svobodní - 4,5

Zelení - 4,5

Piráti - 3,5

Úsvit - 2

Z předpovědi vyplývá, že především pražští voliči ocenili nominaci bývalého člena vedení České národní banky Luďka Niedermayera do čela kandidátky Schwarzenbergovy strany. TOP 09 a Starostové zřejmě uspěla také v západních Čechách, odkud pochází druhý muž na kandidátce Jiří Pospíšil.

V případě, že volby dopadnou podle předpovědi, bude spokojen tak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, kterému předvolební prognózy slibovaly výsledek jen těsně nad deseti procenty. Sociálním demokratům tradičně pomohla Ostrava a další moravské kraje, podle ankety uspěli také ve středních Čechách.

Nečekaný výpadek vyplývá z dotazníků MF Dnes pro hnutí ANO 2011, které očekávalo zisk přes dvacet procent, teď se však objevila varianta, že jeho lídr Pavel Telička skončí až na třetím místě.

Kam se ztratili komunisté

Voliči se rozhodovali jen těžko, jak svědčí fakt, že dvouciferný výsledek prognóza nevylučuje ještě u dalších třech stran: komunistů, lidovců a ODS. Občanští demokraté v předchozích evropských volbách vždy dostali přes třicet procent, tentokrát by však ocenili i třetinový zisk, který potvrzuje, že jejich skalní voliči ještě existují.

Jak jsme přišli k výsledku

Předpověď volebních výsledků MF Dnes vychází ze čtrnácti průzkumů ve čtrnácti krajích. V každém kraji navštívili reportéři MF Dnes město či městečko s nejméně dvěma tisíci obyvatel, kde se výsledek při eurovolbách v roce 2009 nevíce přiblížil krajskému průměru. Přitom byly vyřazeny obce, které se od krajského průměru vzdálily při volbách do sněmovny v roce 2013. V průměrném městě každého kraje bylo v anketě osloveno 50-100 voličů. Z krajských výsledků byla s využitím váhy (počtu voličů) každého kraje sestavena celková předpověď. Například Karlovarsko zajistilo ve volbách před pěti lety jen dvě procenta voličů, hlavní město Praha čtrnáct procent voličů.

Deník MF Dnes tedy ve své předpovědi nepoužíl obvyklou metodu pro výzkum veřejného mínění, kterou používají agentury při každém volebním exit pollu. Agentury se neomezují na jednotlivé lokality, ale oslovují vybraný vzorek občanů napříč republikou.  

Dostat se na hranici jednociferného výsledku by bylo naopak jasným neúspěchem pro komunisty, protože podobný výpadek v období po roce 1989 nepamatují. Podle ankety neuspěli zvláště v moravských krajích, právě v případě KSČM je však předpověď nejméně jistá, protože příznivci Vojtěcha Filipa neradi prozrazují své politické preference.

Do Bruselu mohou protlačit aspoň jednoho kandidáta i další strany. Anketa sice neslibuje pětiprocentní zisk, který zaručuje vstup do europarlamentu, ani Straně zelených ani Straně svobodných občanů, obě se však dostaly těsně pod tuto hranici.

Nový lídr pravice

Přes nízkou volební účast podává výsledek eurovoleb cennou informaci, že přeskupování sil na politické scéně ještě neskončilo. O pravicové a středové voliče nadále usiluje několik stran, větší úspěchy má podle předpovědi TOP 09 než ANO 2011, relativně úspěšní jsou ještě lidovci a Svobodní.

Levice zatím ještě nepřekonala ústup ze slávy, který ji postihl v minulých volbách, kdy část jejích voličů převzal Andrej Babiš a jeho hnutí. Levicové strany v anketě nejlépe uspěly v Neratovicích a ve Frýdku-Místku a to naznačuje, že se ČSSD a KSČM stávají stranami velkých sídlišť, zatímco v menších městech s převahou cihlových bytovek a rodinných domů jejich obliba klesá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Politici o Zaorálkovi: Zkušenosti manažera má, otázkou je vztah ke kultuře

Lubomír Zaorálek

Novým kandidátem na ministra kultury se stal Lubomír Zaorálek. S bývalým šéfem diplomacie souhlasí i premiér Andrej...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz