Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Energetici budou místy pracovat i v noci, hasiči přijali 27 tisíc tísňových volání

  8:17aktualizováno  20:57
Bez elektrického proudu zůstává 300 tisíc domácností. Energetici budou na odstraňování závad místy pracovat celou noc. V důsledku extrémně silného větru zemřeli v Česku dva lidé. Na muže v Jičíně spadl strom, žena zemřela v lese na Třebíčsku. Meteorologové varují, aby lidé do lesů nechodili. Stále jsou i velké problémy na železnici. Hasiči už vyjížděli k více než 6300 případů.

„Hasiči v neděli dosud zaznamenali 27 tisíc tísňových volání, vyjížděli k 6300 mimořádným událostem, pomáhalo přes 200 jednotek, což znamená více jak 10 tisíc hasičů,“ vyčíslil práci hasičů v Událostech ČT generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Kolem 19:00 řešili hasiči stále asi 1300 problémů.

Fotogalerie

K tomu všemu přinesla větrná neděle ještě jeden údaj: dva mrtví lidé. K první nešťastné události došlo v Jičíně na Královéhradecku. Padající strom tam zabil muže, který šel po chodníku a zřejmě si nevšiml hrozícího nebezpečí. „Na třiaosmdesátiletého muže spadl vlivem silného poryvu větru modřín, který se ve třech metrech zlomil,“ sdělila policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Na Třebíčsku zase žena nedbala výstrahy meteorologů a šla do lesa, kde na ni spadl strom. „Na místě svým zraněním podlehla,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. „Její zranění byla neslučitelná se životem,“ potvrdil i Petr Novotný, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Podle informací policie a zdravotnické záchranné služby šlo o mladou ženu a k neštěstí došlo v lese mezi Starčí a Jaroměřicemi. „Příčinu a okolnosti tragické události prověřujeme. Bližší informace momentálně poskytovat nebudeme,“ řekla k nehodě policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

ElektřinaBez proudu bylo až půl milionu domácností

Na vedení vysokého napětí eviduje ČEZ zhruba 500 poruch, a další stovky pak jsou na vedení nízkého napětí. Zhruba půl milionu domácností bylo během dne bez proudu. K večeru se toto číslo podařilo snížit na 300 tisíc, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. 

Elektřina už běží v části severu Čech, kde se vítr uklidnil. „Opravili jsme dodávky na Ústecku, Českolipsku a Děčínsku s tím, že tam ještě nadále pracujeme,“ sdělila krátce před 18:00 iDNES.cz Holingerová. 

Energetici podle ní budou odstraňovat poruchy na vedení i přes noc, kde to podmínky dovolí. 

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem k 8:30 kalamitní stav v sedmi krajích - Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckem. V 10:30 byl kalamitní stav vyhlášen také na Vysočině.

VlakyNejezdí desítky spojů

S přerušením dopravy a komplikacemi musejí lidé počítat na tratích v celé zemi. Na některých z nich bude přerušen provoz až do nočních hodin a komplikace na některých linkách nelze vyloučit ani v pondělí.

Vlaky stojí na hlavním železničním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Omezení potrvá zřejmě až dlouho do noci, dotkne se tisíců lidí, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. 

„Některé vlaky byly sice odkloněny na Uničov a jiné na Brno, ale jedná se opravdu jen o zlomek všech spojů. Navíc vichřice komplikuje provoz i na dalších tratích na jižní Moravě,“ řekl mluvčí. 

29.října 2017 v 18:35, příspěvek archivován: 29.října 2017 v 18:41

Ostrava - Svinov #CeskeDrahy https://t.co/dF78DOA9VP

Náhradní autobusová doprava se podle něj z kapacitních důvodů zajistit nedá. Trať využívají tisíce lidí, v neděli večer bývá zájem tradičně o něco větší. „Navíc teď končí prázdniny. To je třeba 500 nebo 600 míst jen v jednom vlaku, tolik náhradních autobusů zajistit nelze,“ podotkl Šťáhlavský.

Na hlavní trase mezi Českými Budějovicemi a Prahou nejezdí od rána expresy a rychlíky v úseku mezi Prahou a Táborem. Ani zde náhradní doprava není zajištěna. 

Kvůli bouři je zastaven také provoz vlaků na lince z Prahy do Hamburku, a to v úseku Drážďany - Hamburk. Nejezdí také vlaky z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, a to do Turnova a České Lípy. Náhradní autobusová doprava jezdí jen omezeně.

Zásahy hasičůUž 6300 výjezdů

Od třetí hodiny ranní, kdy hasiči vyjížděli k následkům větru poprvé, už vyjeli více než 6300krát, uvedla tisková mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Zasažena je podle ní prakticky celá republika. Ve valné většině případů se jedná o popadané stromy na silnice, železnici, domy či auta. Hasiči také vyjíždějí k poškozeným střechám, utrženým plechům, plotům a podobně.

Operační střediska, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Hasiči proto žádají, aby lidé byli trpěliví, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku. Pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou. 

Dále vyzývají řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím.

V Praze zavřel Hrad, zoo i Výstaviště

Silný vítr fučí také v Praze. V ulici Otakarova spadlo lešení a poničilo asi čtyři pod ním stojící auta, hlásil krátce před polednem fotoreportér iDNES.cz. Naštěstí se vše obešlo bez zranění.

Kvůli popadaným stromům dnes zůstane zavřená pražská zoo. „Vzhledem ke škodám, které způsobila vichřice, a k možnému ohrožení návštěvníků padajícími větvemi dnes Zoo Praha zůstane zavřená,“ informoval ředitel Miroslav Bobek. K podobnému rozhodnutí se krátce po poledni rozhodli i v brněnské zoo, která je také kvůli nepřízni počasí uzavřená. 

Nepříznivé počasí přerušilo i pražskou přehlídku módy, umění a designu Designblok. Jak informovali pořadatelé na sociálních sítích. Část střechy Průmyslového paláce se totiž utrhla a ohrožovala kolemjdoucí. Objekt byl kvůli tomu evakuován a hasiči vyhlásili nebezpečnou zónu v okolí padesáti metrů.

Nepřístupný je dnes i Pražský hrad, jak na Twitteru informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Rozhodli se tak na základě doporučení Hasičského záchranného sboru a vzhledem k pádům předmětů ze střech, které ohrožují životy a zdraví návštěvníků.

Silným větrem je prakticky zasažena celá republika. Velmi složitá situace je stále v Karlovarském kraji, kde byl svolán kvůli meteorologické situaci krizový štáb kraje. Velké množství výjezdů mají hasiči také v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém nebo Olomouckém.

V Karlovarském kraji zasedá kvůli vichřici krizový štáb. Musí rozhodnout o opatřeních v desítkách obcí, kde se dosud nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie. Kraj má obavy především z toho, aby kvůli výpadku elektřiny nevznikly problémy s fungováním čističek odpadních vod nebo s nedostatkem pitné vody. Kromě rozsáhlých výpadků energie je nyní v kraji problémem také nesjízdnost některých silnic, především v horských oblastech. Hasiči už absolvovali celkem 264 výjezdů.

Předpověď počasí na mapěRychlost větru ve výšce 10 m nad zemí, 49°50' s. š., 15°27' v. d., 29.10.2017 08:00 (SEČ), © VentuSky.com

Hasiči ve Středočeském kraji od soboty evidují už 900 událostí. Vyjížděli hlavně ke spadlým stromům na cesty i rodinné domy a uvolněným předmětům a konstrukcím. Při zásahu na Mělnicku se lehce zranil dobrovolný hasič, který propadl střechou. Kvůli velkému množství poruch na vysokém a nízkém napětí byly v kraji bez elektřiny tisíce domácností, energetici vyhlásili kalamitní stav. Vpodvečer začal vítr v kraji mírně slábnout. 

Velké problémy dnes způsobil silný vítr v Ústeckém kraji, kde v obydlených oblastech vál rychlostí až 130 km/h. Nejezdily vlaky, spadlé stromy zatarasily silnice a způsobily výpadky elektřiny. Energetici museli pro kraj vyhlásit kalamitní stav, hasiči měli přes 250 výjezdů. V Mostě náporu větru neodolal dřevěný kostel (více čtěte zde). Všechny události se do 16:00 obešly bez zranění.

Ráno a dopoledne zaznamenali hasiči v Libereckém kraji 280 událostí, nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. I přes extrémní silný vítr a nepřízeň počasí nebyl nikdo zraněn, uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. 

Vydatné přeháňky tam navíc zvedají hladiny toků. Na Liberecku se na třetí povodňový stupeň dostala Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku a Kamenice v Plavech na Jablonecku. V obcích zatím voda škody nezpůsobila. Více informací naleznete zde.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli kvůli silnému větru k více než 470 událostem. Nyní je situace o něco klidnější, přesto musí hasiči stále zasahovat, zejména u spadených stromů. V Olomouci řeší uvolněné střechy, řekl ve 20:30 mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. 

Na východě Čech hasiči vyjížděli časně ráno zhruba k 15 popadaným stromům, které zejména zatarasily silnice. Vítr má zesilovat v regionu hlavně dopoledne, řekli hasiči a meteorolog. Očekávají se velké škody. Rychlostí až 180 km/h vane vítr na Sněžce.

Stovky lidí na jižní Moravě se dopoledne ocitly kvůli sílícímu větru bez elektrického proudu. Nejvíce zasažené byly Blanensko, Vyškovsko a sever Brněnska. Hasiči Jihomoravského kraje evidují přes 500 událostí. Už dopoledne vyráželi k více než stovce případů, nejčastěji řešili popadané stromy a uvolněné střešní krytiny.

Na dálnici D1 popadala většina provizorních značek v opravovaných úsecích. Za Brnem ve směru na Prahu jsou uzavřené mnohé čerpací stanice, například U Devíti křížů nebo u Velkého Meziříčí.

Kvůli silnému větru v poledne zavřela brněnská zoo. „Je pro nás důležitá bezpečnost návštěvníků, proto jsme se rozhodli zoo uzavřít. Jedná se o preventivní opatření na základě předpovědi počasí,“ vysvětlila mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.

Autoři: , , , ,
  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prodejna prohrála spor s OSA, kontrolor si hrající rádio natočil

Ochranný svaz autorský (OSA) uspěl u Městského soudu v Praze s žalobou na brněnský obchod s oblečením kvůli...

Denní nárůst nakažených se vrátil nad deset tisíc. Roste počet hospitalizovaných

Sledujeme online Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil nad deset tisíc. V pondělí přibylo 10 273 nakažených. Je to...

Výzva lékařů žádá konec spalování uhlí, špatné ovzduší přispívá k nemocem

Kampaň za brzký konec těžby a spalování uhlí vznikla z iniciativy některých českých lékařů. Petice adresovaná vládě...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...