Energetici budou místy pracovat i v noci, hasiči přijali 27 tisíc tísňových volání

  8:17aktualizováno  20:57
Bez elektrického proudu zůstává 300 tisíc domácností. Energetici budou na odstraňování závad místy pracovat celou noc. V důsledku extrémně silného větru zemřeli v Česku dva lidé. Na muže v Jičíně spadl strom, žena zemřela v lese na Třebíčsku. Meteorologové varují, aby lidé do lesů nechodili. Stále jsou i velké problémy na železnici. Hasiči už vyjížděli k více než 6300 případů.

„Hasiči v neděli dosud zaznamenali 27 tisíc tísňových volání, vyjížděli k 6300 mimořádným událostem, pomáhalo přes 200 jednotek, což znamená více jak 10 tisíc hasičů,“ vyčíslil práci hasičů v Událostech ČT generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Kolem 19:00 řešili hasiči stále asi 1300 problémů.

Fotogalerie

K tomu všemu přinesla větrná neděle ještě jeden údaj: dva mrtví lidé. K první nešťastné události došlo v Jičíně na Královéhradecku. Padající strom tam zabil muže, který šel po chodníku a zřejmě si nevšiml hrozícího nebezpečí. „Na třiaosmdesátiletého muže spadl vlivem silného poryvu větru modřín, který se ve třech metrech zlomil,“ sdělila policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Na Třebíčsku zase žena nedbala výstrahy meteorologů a šla do lesa, kde na ni spadl strom. „Na místě svým zraněním podlehla,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová. „Její zranění byla neslučitelná se životem,“ potvrdil i Petr Novotný, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Podle informací policie a zdravotnické záchranné služby šlo o mladou ženu a k neštěstí došlo v lese mezi Starčí a Jaroměřicemi. „Příčinu a okolnosti tragické události prověřujeme. Bližší informace momentálně poskytovat nebudeme,“ řekla k nehodě policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

ElektřinaBez proudu bylo až půl milionu domácností

Na vedení vysokého napětí eviduje ČEZ zhruba 500 poruch, a další stovky pak jsou na vedení nízkého napětí. Zhruba půl milionu domácností bylo během dne bez proudu. K večeru se toto číslo podařilo snížit na 300 tisíc, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. 

Elektřina už běží v části severu Čech, kde se vítr uklidnil. „Opravili jsme dodávky na Ústecku, Českolipsku a Děčínsku s tím, že tam ještě nadále pracujeme,“ sdělila krátce před 18:00 iDNES.cz Holingerová. 

Energetici podle ní budou odstraňovat poruchy na vedení i přes noc, kde to podmínky dovolí. 

Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila kvůli kumulaci poruch na vedení vysokého a nízkého napětí způsobených silným větrem k 8:30 kalamitní stav v sedmi krajích - Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckem. V 10:30 byl kalamitní stav vyhlášen také na Vysočině.

VlakyNejezdí desítky spojů

S přerušením dopravy a komplikacemi musejí lidé počítat na tratích v celé zemi. Na některých z nich bude přerušen provoz až do nočních hodin a komplikace na některých linkách nelze vyloučit ani v pondělí.

Vlaky stojí na hlavním železničním koridoru z Prahy do Olomouce, Ostravy, na Slovácko a dále do Polska a na Slovensko. Provoz je přerušen mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Omezení potrvá zřejmě až dlouho do noci, dotkne se tisíců lidí, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. 

„Některé vlaky byly sice odkloněny na Uničov a jiné na Brno, ale jedná se opravdu jen o zlomek všech spojů. Navíc vichřice komplikuje provoz i na dalších tratích na jižní Moravě,“ řekl mluvčí. 

29.října 2017 v 18:35, příspěvek archivován: 29.října 2017 v 18:41

Ostrava - Svinov #CeskeDrahy https://t.co/dF78DOA9VP

Náhradní autobusová doprava se podle něj z kapacitních důvodů zajistit nedá. Trať využívají tisíce lidí, v neděli večer bývá zájem tradičně o něco větší. „Navíc teď končí prázdniny. To je třeba 500 nebo 600 míst jen v jednom vlaku, tolik náhradních autobusů zajistit nelze,“ podotkl Šťáhlavský.

Na hlavní trase mezi Českými Budějovicemi a Prahou nejezdí od rána expresy a rychlíky v úseku mezi Prahou a Táborem. Ani zde náhradní doprava není zajištěna. 

Kvůli bouři je zastaven také provoz vlaků na lince z Prahy do Hamburku, a to v úseku Drážďany - Hamburk. Nejezdí také vlaky z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, a to do Turnova a České Lípy. Náhradní autobusová doprava jezdí jen omezeně.

Zásahy hasičůUž 6300 výjezdů

Od třetí hodiny ranní, kdy hasiči vyjížděli k následkům větru poprvé, už vyjeli více než 6300krát, uvedla tisková mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Zasažena je podle ní prakticky celá republika. Ve valné většině případů se jedná o popadané stromy na silnice, železnici, domy či auta. Hasiči také vyjíždějí k poškozeným střechám, utrženým plechům, plotům a podobně.

Operační střediska, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Hasiči proto žádají, aby lidé byli trpěliví, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku. Pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou. 

Dále vyzývají řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím.

V Praze zavřel Hrad, zoo i Výstaviště

Silný vítr fučí také v Praze. V ulici Otakarova spadlo lešení a poničilo asi čtyři pod ním stojící auta, hlásil krátce před polednem fotoreportér iDNES.cz. Naštěstí se vše obešlo bez zranění.

Kvůli popadaným stromům dnes zůstane zavřená pražská zoo. „Vzhledem ke škodám, které způsobila vichřice, a k možnému ohrožení návštěvníků padajícími větvemi dnes Zoo Praha zůstane zavřená,“ informoval ředitel Miroslav Bobek. K podobnému rozhodnutí se krátce po poledni rozhodli i v brněnské zoo, která je také kvůli nepřízni počasí uzavřená. 

Nepříznivé počasí přerušilo i pražskou přehlídku módy, umění a designu Designblok. Jak informovali pořadatelé na sociálních sítích. Část střechy Průmyslového paláce se totiž utrhla a ohrožovala kolemjdoucí. Objekt byl kvůli tomu evakuován a hasiči vyhlásili nebezpečnou zónu v okolí padesáti metrů.

Nepřístupný je dnes i Pražský hrad, jak na Twitteru informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Rozhodli se tak na základě doporučení Hasičského záchranného sboru a vzhledem k pádům předmětů ze střech, které ohrožují životy a zdraví návštěvníků.

Silným větrem je prakticky zasažena celá republika. Velmi složitá situace je stále v Karlovarském kraji, kde byl svolán kvůli meteorologické situaci krizový štáb kraje. Velké množství výjezdů mají hasiči také v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém nebo Olomouckém.

V Karlovarském kraji zasedá kvůli vichřici krizový štáb. Musí rozhodnout o opatřeních v desítkách obcí, kde se dosud nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie. Kraj má obavy především z toho, aby kvůli výpadku elektřiny nevznikly problémy s fungováním čističek odpadních vod nebo s nedostatkem pitné vody. Kromě rozsáhlých výpadků energie je nyní v kraji problémem také nesjízdnost některých silnic, především v horských oblastech. Hasiči už absolvovali celkem 264 výjezdů.

Předpověď počasí na mapěRychlost větru ve výšce 10 m nad zemí, 49°50' s. š., 15°27' v. d., 29.10.2017 08:00 (SEČ), © VentuSky.com

Hasiči ve Středočeském kraji od soboty evidují už 900 událostí. Vyjížděli hlavně ke spadlým stromům na cesty i rodinné domy a uvolněným předmětům a konstrukcím. Při zásahu na Mělnicku se lehce zranil dobrovolný hasič, který propadl střechou. Kvůli velkému množství poruch na vysokém a nízkém napětí byly v kraji bez elektřiny tisíce domácností, energetici vyhlásili kalamitní stav. Vpodvečer začal vítr v kraji mírně slábnout. 

Velké problémy dnes způsobil silný vítr v Ústeckém kraji, kde v obydlených oblastech vál rychlostí až 130 km/h. Nejezdily vlaky, spadlé stromy zatarasily silnice a způsobily výpadky elektřiny. Energetici museli pro kraj vyhlásit kalamitní stav, hasiči měli přes 250 výjezdů. V Mostě náporu větru neodolal dřevěný kostel (více čtěte zde). Všechny události se do 16:00 obešly bez zranění.

Ráno a dopoledne zaznamenali hasiči v Libereckém kraji 280 událostí, nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. I přes extrémní silný vítr a nepřízeň počasí nebyl nikdo zraněn, uvedla krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. 

Vydatné přeháňky tam navíc zvedají hladiny toků. Na Liberecku se na třetí povodňový stupeň dostala Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku a Kamenice v Plavech na Jablonecku. V obcích zatím voda škody nezpůsobila. Více informací naleznete zde.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli kvůli silnému větru k více než 470 událostem. Nyní je situace o něco klidnější, přesto musí hasiči stále zasahovat, zejména u spadených stromů. V Olomouci řeší uvolněné střechy, řekl ve 20:30 mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. 

Na východě Čech hasiči vyjížděli časně ráno zhruba k 15 popadaným stromům, které zejména zatarasily silnice. Vítr má zesilovat v regionu hlavně dopoledne, řekli hasiči a meteorolog. Očekávají se velké škody. Rychlostí až 180 km/h vane vítr na Sněžce.

Stovky lidí na jižní Moravě se dopoledne ocitly kvůli sílícímu větru bez elektrického proudu. Nejvíce zasažené byly Blanensko, Vyškovsko a sever Brněnska. Hasiči Jihomoravského kraje evidují přes 500 událostí. Už dopoledne vyráželi k více než stovce případů, nejčastěji řešili popadané stromy a uvolněné střešní krytiny.

Na dálnici D1 popadala většina provizorních značek v opravovaných úsecích. Za Brnem ve směru na Prahu jsou uzavřené mnohé čerpací stanice, například U Devíti křížů nebo u Velkého Meziříčí.

Kvůli silnému větru v poledne zavřela brněnská zoo. „Je pro nás důležitá bezpečnost návštěvníků, proto jsme se rozhodli zoo uzavřít. Jedná se o preventivní opatření na základě předpovědi počasí,“ vysvětlila mluvčí zoo Gabriela Tomíčková.

Autoři: , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

Den po smrti čtyř lidí kopou na přejezdu v Černožicích základy pro závory

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

V Černožicích, kde v neděli zemřeli čtyři lidé po srážce auta a vlaku na přejezdu, místní už řadu let žádají závory. Na...

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz