Guláš, do kterého každý délesloužící ministr přihodil kousek něčeho jiného, o čem si myslel, že to vylepší večeři, jenže výsledný pokrm se nedá jíst...
Takové přirovnání má viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek na současný systém vzdělávání lékařů, který má z těch začínajících udělat specializované.
Lékaři z Česka odcházejí do zahraničí v čím dál hojnějším počtu. Ti, kteří zůstali, dramaticky stárnou a nové zkušené lékaře si podle lékařské komory neumíme vychovat.
Změny pravidel za pochodu
„Házíme jim nesmyslně klacky pod nohy. Jsou třeba lidé, kteří mají jít k atestacím, protože už splnili potřebný počet výkonů a délku praxe, poctivě se připravují a najednou zjistí, že se jim část praxe neuzná, protože jejich nemocnice mezitím třeba ztratila akreditaci. Nebo že se mezitím změnila pravidla pro získání atestace,“ popisuje Mrozek.
Než se z nezkušeného lékaře po škole stane specialista v oboru, trvá to léta: nejkratší dobu se musí školit praktičtí lékaři (tři roky), nejdéle neurochirurgové (sedm let).
„Je nás padesát a žádní další nepřibudou, protože nová vyhláška bourá logickou praxi, že se lékař připravuje na svůj obor tam, kde jsou na něj skutečně specialisté. A ne v okresní nemocnici – jak tomu má být nově – kde se doktor ke složitější operaci nedostane ani jednou za život,“ kroutí hlavou neurochirurg Eduard Zvěřina a nebere si servítky: „Vyhláška z pera ministerstva navíc nově umožňuje nezkušeným lékařům dělat spoustu výkonů, které dosud směl dělat jen zkušený lékař. To je nejen neetické, ale mělo by to být i trestné.“
Proč to tak je? „Vidím za tím snahu řešit nedostatek personálu na službách tím, že budou sloužit mladí lékaři před atestací. Jenže není možné, aby lékař, který absolvuje jen část dalšího vzdělávání a praxe, dělal totéž, co plně erudovaný doktor,“ říká viceprezident ČLK Mrozek.
Uvědomují si to i sami lékaři. „Nejsem blázen, abych sloužil služby sám a dopadl jako ten mladý kolega, který nepoznal špatně se vyvíjející porod a teď běhá po soudech,“ řekl MF DNES anonymně šestadvacetiletý doktor, který si atestaci jde udělat raději do Německa.
Ministerstvo zdravotnictví přitom slíbilo, že systém vzdělávání zpřehlední a zjednoduší. „Ale materiál, který jsme dostali do rukou, o tom vůbec není. Naopak, v řadě případů zhoršuje současný systém,“ říká prezident komory Milan Kubek.
Ministerstvo zdravotnictví mělo ve čtvrtek a v pátek výjezdní zasedání, kde novou vyhlášku o postgraduálním vzdělávání lékařů řešilo. Co z připomínek vezme v potaz, bude jasné teprve tento týden.
V každém případě je zřejmé, že na lákání zahraničních nemocnic slyší čím dál víc českých lékařů. Nával mediků u německých náborových stánků při nedávném veletrhu pracovních příležitostí v Praze byl dostatečně výmluvný.