Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odmítáme registraci, své řemeslo tajíme, řekly prostitutky v průzkumu

  10:19
V Česku vznikl ojedinělý výzkum zaměřený na ženy, které se živí prostitucí. Občanské sdružení Rozkoš bez rizika oslovilo v září a říjnu 162 sexuálních pracovnic, ptalo se jich na návrh zákona o regulaci prostituce, který připravila Praha. Dvě třetiny respondentek politikům vzkázaly, že s oprávněním k provozování prostituce nesouhlasí. Bojí se ztráty anonymity.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sdružení Rozkoš bez rizika prostitutky stručně seznámilo s návrhem zákona a zeptalo se jich, co si o oprávnění k provozování prostituce myslí. Zákon by ho vyžadoval od všech poskytovatelů placeného sexu. Povinnost mít oprávnění se nelíbí 108 ze 162 dotázaných. Téměř čtvrtina žen jako důvod napsala, že k práci potřebuje anonymitu.

regulace prostituce

Návrh zákona pochází z pera pražského magistrátu. Rada ho posvětila v říjnu a Praha ho chce navzdory povolebním změnám předložit poslancům i senátorům. (více o zákonu čtěte tady)

Zákon mimo jiné říká, že každý, kdo se živí sexem, musí mít průkaz k provozování prostituce. V žádosti o udělení musí být uvedeno například jméno, rodné číslo, místo podnikání nebo adresa pro doručování. Musí být přiloženy také dvě fotky, z nichž jedna zůstane v evidenci městského úřadu. Celou novelu čtěte tady.

"Neumím si představit, že slečny budou chtít být někde oficiálně registrovány, protože většina dělá tuto práci tajně, budou se bát prozrazení - třeba v budoucnu, až s tou prací skončí," napsala do dotazníku jedna z žen.

Ve výzkumu polovina dotázaných přiznala, že o jejich práci neví ani nejbližší příbuzní nebo partneři. Manželovi, příteli nebo přítelkyni se s prostitucí svěřilo jen 12 žen, 14 jich to řeklo bratrovi nebo sestře, 16 kamarádce nebo kamarádovi. "Vystoupení z anonymity je jeden z hlavních problémů," říká zakladatelka Rozkoše bez rizika Hana Malinová. Nejčastěji dívky na dotaz, čím se živí, odpovídají, že jsou společnice nebo barmanky. Šest žen z výzkumu o sobě hovoří jako o sociálních pracovnicích.

Na úřad každý rok

Negativně hodnotily respondentky na zákonu také to, že oprávnění by platilo pouze jeden rok a pouze v jednom správním obvodu. Hned dvě oprávnění by tedy musely mít například prostitutky, které pendlují mezi kluby v Praze 1 a Praze 2. Některé dotazované na podobné úmysly legislativců měly jasný a stručný komentář: "Přece nemám každej rok jinou k***u."

Prostitutkám podle výzkumu vadí také pokuty za chybějící oprávnění. Návrh zákona o regulaci prostituce počítá s tím, že by načerno vykonávané řemeslo mohlo stát až 50 tisíc korun, provozovatele privátu dva miliony korun. S takovými sankcemi nesouhlasí 140 respondentek. Nejčastěji jim vadí výše sankce.

Lékařské prohlídky nevadí

S čím naopak ženy nemají problém, je dodání například výpisu z trestního rejstříku, kontrolování prostituce nebo potvrzení od lékaře. "To si zčásti vysvětlujeme tím, že našimi klientkami jsou ženy, které se nechávají testovat například na HIV, syfilis nebo žloutenku," domnívá se Malinová.

rozkoš bez rizika

Je občanské sdružení, které se v České republice už 18 let věnuje snižování rizik souvisejících s prostitucí. V terénu i svých střediscích poskytuje sociální a zdravotní služby nebo poradenství.

Rozkoš bez rizika oslovila ženy napříč Českou republikou v září a říjnu. Průměrný věk dotazovaných prostitutek byl 29,7 let. Nejmladší účastnici výzkumu bylo 18, nejstarší 60 let.

Výzkumu se zúčastnily především Češky, které tvořily 84 procent všech respondentek. Na otázky odpovídaly také Slovenky a Ukrajinky. Podmínkou dotazování bylo, aby dívka rozuměla češtině.

Zjišťování ukázalo, že nejčastěji si nejstarším řemeslem přivydělávají bezdětné ženy, které jsou svobodné, nebo rozvedené. Téměř čtvrtina respondentek je matkou jednoho dítěte.

Podle Hany Malinové klientky sdružení výzkum uvítaly. "Braly to tak, že má někdo zájem mluvit jejich ústy a zajímá se o ně," popsala. K výzkumu ji přivedla poptávka médií po číslech souvisejících s prostitucí a to, že je původním povoláním statistička.

mezi prostitutkami přibylo syfilidy

Testy občanského sdružení Rozkoš bez rizika odhalily letos dva lidi s HIV, kteří poskytovali sexuální služby. Loni přitom nebyl potvrzen žádný případ HIV. Z 2 052 vyšetření provedených letos do konce října odhalilo sdružení jeden pozitivní případ v Brně a jeden v Českých Budějovicích.

Testy zjistily také 39 případů syfilis, z toho 22 v Praze. Nakažená byla každá 13. žena, kterou sdružení testovalo. "To je nejvyšší počet, který jsme kdy zaznamenali," konstatovala zakladatelka Rozkoše bez rizika Hana Malinová. Loni bylo za celý rok 33 pozitivních případů syfilis. Nakažená tak byla každá zhruba 58. testovaná žena.

Kromě čísla se u syfilis mění také národnost. Zatímco v roce 2000 se syfilida mezi českými ženami téměř nevyskytovala, letos bylo 23 nakažených české národnosti. Stejnou měrou se nemoc vyskytovala u žen pracujících v klubu i na ulici.

Sdružení má nyní v databázi 7 300 dívek a žen, ročně provede přes dva tisíce testů na HIV a sexuálně přenosné infekce. Odborníci předpokládají, že v Česku působí asi 10 tisíc prostitutek a prostitutů.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Soud potrestá brutální útok na dívku, bodnutá do krku skončila v pytli v lese

24. dubna 2024

Krajský soud v Plzni dnes vynese rozsudek nad devatenáctiletým Ukrajincem Viktorem Veselovským,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...