Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Novorozenecká úmrtnost u nás není tak nízká, jak se Česko chlubí

  11:07
Česká republika se chlubí jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. Odborníci to vysvětlují vysokou úrovní lékařské péče a také tím, že u nás nejsou rozšířené alternativní možnosti porodu bez lékaře. Ve skutečnosti však statistiky tak úžasné nejsou, tvrdí biostatistička z Evropského centra pro medicínskou informatiku, statistiku a epidemiologii Markéta Pavlíková.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Co znamenají termíny novorozenecká a perinatální úmrtnost?
Oba ukazatele jistým způsobem odrážejí situaci v péči o těhotnou a o její dítě během těhotenství, při porodu a do měsíce po něm. Novorozenecká úmrtnost sleduje děti živě narozené a zemřelé během 28 dní po porodu a vztahuje je k počtu všech živě narozených dětí. Svědčí hlavně o péči o novorozence, zejména o děti předčasně narozené a z rizikových těhotenství.

Neonatologové a pediatři nesouhlasí

"Za neonatology sdílím názor, že porod doma nebo v alternativním zařízení, kde není přítomen lékař, je více ohrožující. Nízké statistiky jsou způsobeny přístupem lékařské péče a tedy tím, že děti se rodí v porodnicích, že je péče centralizovaná a že nejrizikovější případy jsou včas odesílány do specializovaných center," míní neonatoložka z Ústavu péče o matku a dítě v Podolí Petra Šaňáková.

Podle dětského lékaře Jiřího Kiliana údaje o perinatální a novorozenecké úmrtnosti zkreslené nejsou a dobře vypovídají o kvalitě poskytované péče. Navíc absolutní hodnoty v jednotlivých letech nejsou ani tak podstatné jako jejich vývoj. Podle něj nelze nijak spočítat, zda a jak přerušení těhotenství ze zdravotních indikací ovlivní perinatální a novorozeneckou úmrtnost. Krom toho i v jiných zemích jsou těhotenství ze zdravotních důvodů přerušována.
"Plánované porody doma a v porodních domech jsou navíc poněkud násilným pokusem kopírovat praxi v některých zemích světa. Nezohledňují tradice té které země včetně praxe, znalostí, zkušeností a dovedností porodních asistentek a jejich technického vybavení," míní Kilian. "Při několika stech porodech mimo zdravotnická zařízení v České republice nemají porodní asistentky kde takovou praxi získat a jimi poskytnutá péče novorozenci není dostatečná, nedovedou poskytnout ani základní resuscitační péči," uzavřel.

Perinatální úmrtnost sleduje jak děti živě narozené a zemřelé do 7 dní po porodu, tak děti narozené mrtvé, a vztahuje je k počtu všech narozených dětí. Vypovídá tak o celkové úrovni péče o těhotnou a rodičku, má ale spoustu složek, které lze více či méně dobře ovlivňovat.
                                                             
Naše statistiky jsou až neuvěřitelně nízké. Tvrdíte však, že jsou zavádějící, proč?
Mohou být zavádějící hlavně ve srovnávání s jinými zeměmi, už jen kvůli odlišným způsobům určování, co je živě a mrtvě narozené dítě. Podle současné metodiky se v České republice za živě narozené dítě považuje dítě projevující známky života a vážící alespoň 500 gramů. Pokud váží méně, musí přežít alespoň 24 hodin. Některé země vynechávají váhovou podmínku a sledují pouze známky života bez ohledu na to, jak dlouho dítě přežije.

Největší problém je ale v tom, že máme velmi odlišnou definici dítěte mrtvě narozeného. V České republice se za mrtvě narozené považuje dítě neprojevující známky života a vážící alespoň 1000 gramů, a ne 500 gramů, jak je již nyní obvyklé v Evropě. Ročně se tedy v Česku narodí téměř dvě stovky dětí, které podle běžněji užívané definice spadají mezi narozené, podle české definice však mezi potraty.

Jak jsme na tom tedy v porovnání s ostatními zeměmi?
Novorozenecká úmrtnost je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky za rok 2009 1,4 promile. Podle Českého statistického úřadu je to číslo ale vyšší - 1,6 promile. Čísla se liší, protože vykazování zdravotnických zařízení bývá bohužel často neúplné, zejména u mrtvěrozených dětí. Perinatální úmrtnost je za rok 2009 podle ÚZIS 2,9 promile, dle ČSÚ 3,6 promile.

Pokud tento údaj přepočteme podle definice WHO a budeme tedy pracovat s váhou plodu 500 gramů, dosahuje to číslo 5,2 promile. Pro srovnání perinatální úmrtnost za rok 2009 v Rakousku je 5,6, v Německu 5,3, ve Švédsku a Norsku 4,9, v Nizozemsku 5,7 promile. České výsledky jsou tak sice na evropské špici, ale jinak stejné s ostatními blízkými zeměmi.
                                        
Předpokládám, že lékařská péče je v těchto evropských zemích srovnatelná. Jaké faktory tedy tato čísla ovlivňují?
V tak bohatých, kulturně, zdravotně a hygienicky vyspělých zemích, jako jsou v Evropě, se v těchto indikátorech odrážejí daleko více sociální, kulturní i náboženské aspekty. Například podíl imigrantů z afrických a blízkovýchodních zemí v Anglii nebo Nizozemí, ale také obecný přístup k vyhledávání a zejména nakládání s nenarozenými dětmi, u kterých byla nalezena nějaká vrozená vývojová vada. 

Tedy screeningové vyšetření v těhotenství a případný potrat. Nakolik to snižuje statistiky?
Poměrně hodně. V Česku je vyhledávání vývojových vad v těhotenství zdravotníky plošně nabízeno, často téměř vnucováno. V případě náznaku přítomnosti vady jsou další, invazivní vyšetření brána jako automatická. Při nalezení vady zdravotníci podle sdělení rodiček vytvářejí silný tlak na ukončení těhotenství. O takto ukončených životech dětí se často mluví jako o "úspěchu prenatální medicíny". Taková strategie důsledných potratových doporučení dlouhodobě snižuje číslo perinatální úmrtnosti.

Plošný screening a jeho důsledky je potřeba vzít v úvahu, když porovnáváme česká čísla s jinými zeměmi. Se zeměmi, kde jsou vyšetření na vývojové vady v těhotenství pouze nabízena pouze jako jedna z možností a mnoho těhotenství i v případě odhalení vady pokračuje dále. Děti s některými vrozenými vadami zemřou v období, které se započítává do perinatální úmrtnosti. V České republice takové dítě většinou skončí mezi potraty. České hodnoty perinatální úmrtnosti jsou proto zcela srovnatelné s ostatními zmiňovanými zeměmi, tedy i těmi, kde je svobodná volba místa porodu a pečovatele u porodu samozřejmou součástí zdravotního systému.

Znamená to tedy, že domácí porody a porodní domy bez lékařů úmrtnost dětí nezvyšují?
Porody mimo zdravotnická zařízení nejsou českým zdravotnickým systémem podporované a není zde zajištěna hladká komunikace a návaznost zdravotní péče a proplácení zdravotní pojišťovnou, jako je tomu například právě v Německu nebo v Rakousku. Ročně se přitom v České republice narodí mimo zdravotnická zařízení několik stovek dětí. Část neplánovaně v rámci překotných porodů, část asociálně (například utajené porody nelegálních imigrantek a narkomanek). Za posledních deset let se ale také stále zvyšuje počet dětí narozených plánovaně a asistovaně s porodní asistentkou. Poslední publikované údaje z roku 2009 ukazují, že v Praze, kde je oproti zbytku republiky lepší dostupnost samostatných porodních asistentek, se plánovaně doma narodí zhruba 1 procento dětí. To odpovídá celonárodnímu podílu takových porodů například v Německu. Současně jsou pražské ukazatele novorozenecké a perinatální úmrtnosti (stanovené podle bydliště matky) hluboko pod celorepublikovým průměrem.

Je tedy zřejmé, že takové tvrzení nestojí na žádných racionálních základech. Důvody, proč někteří zdravotníci, případně politici, tento argument stále používají, mohou být různé - od prosté neinformovanosti, případně nechuti se informovat, po záměrnou manipulaci, za kterou může být například strach pustit za posledních 50 let získanou kontrolu a moc zpět do rukou rodičů a porodních asistentek.

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Na Radlické vykolejila tramvaj. Řidič nezvládl cvičnou jízdu

V pátek ráno vykolejila v Praze 5 cvičná tramvaj. Zasahovala policie, řidiče otestovala na alkohol. Nikdo nepřišel ke zranění.

28. března 2025  7:31

Výpadek zabezpečení ETCS zpomalil vlaky. Na koridoru u Pardubic nabíraly zpoždění

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic ve čtvrtek večer komplikovaly výpadky zabezpečovacího systému ETCS. Jejich příčinou byla porucha GSM-R signálu. Vlaky musely jezdit v úsecích Pardubice...

27. března 2025  20:39,  aktualizováno  28.3 7:04

Spustí kauza Motol nové kontroly nemocnic? Válek představí další postup

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek okomentuje další postup v přímo řízených organizacích jeho resortu. O pravidelných auditech nemocnic mluvil už na konci února. Reagoval tak na...

28. března 2025

ANO podle nového volebního modelu jasně vede, Motoristé už přeskočili SPD

Hnutí ANO může jasně vyhrát volby do Sněmovny se 33,5 procenty hlasů, říká nový volební model společnosti Median. Nová strana Motoristé sobě už přeskočila další opoziční uskupení a šéf ANO Andrej...

28. března 2025  6:35,  aktualizováno  6:46

Příšera pod postelí strašila malého chlapce. Chůva tam objevila neznámého muže

Chůva ve středoamerickém státě Kansas chtěla uklidnit dítě, které se bálo příšery pod postelí. Když se tam ale žena podívala, objevila schovávajícího se muže. Policie jej zadržela a uvěznila, napsal...

28. března 2025  6:38

Trump nařídil odstranění protiamerické ideologie z muzea. Není zřejmé, co tím myslí

Americký prezident Donald Trump nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian Institution, který je významým výstavním prostorem spojeným s historií a kulturou USA, odstraněna...

28. března 2025  6:30

Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem

Premium

Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že se musejí starat o své staré a nemocné rodiče. Jenže nové místo pak už neseženou. Nezaměstnaných je...

28. března 2025

Hrubky bývají neodpustitelné. Tréninku psaní y/i proto nikdy není dost

Premium

Vít nebo výt? Být nebo bít? Na tom, zda napíšete i nebo y, někdy opravdu záleží. Stejně jako na psaní velkých či malých písmen. Dnešní test se proto zaměřuje na tyto dva jevy.

28. března 2025

Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie

Premium

Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen emisních povolenek, myslí si čeští ekonomové a zástupci byznysu. Evropská komise však o konci „desátku“ z...

28. března 2025

ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory

Premium

Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od odvěkého běhu lidských dějin. Agresivní přivlastňování si cizího území se totiž znovu dostává do módy.

28. března 2025

Krále Karla III. odvezli do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby rakoviny, uvedl podle médií Buckinghamský palác. V nemocnici však strávil jen chvíli.

27. března 2025  22:27,  aktualizováno  22:45

Zemřela autorka Upířích deníků, podlehla vleklé a vážné nemoci

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji s nemocí věku 66 let. Psala romány zejména pro mládež a slávu nabyla díky sérii Upíři deníky, která...

27. března 2025  22:12