Šott řekl, že se s právním posouzením věci Městským soudem neztotožňuje, ale že musí respektovat to, jak rozhodl. "Trestní řízení se zastavilo před branami politiky," řekl Šott.
Nečas: Spolupráci vlády s VV si neumím představitPremiér a předseda ODS Petr Nečas se domnívá, že politicky nemá zprošťující rozsudek nad Vítem Bártou žádné konsekvence. Vládní spolupráci s VV si neumí představit. ODS a TOP 09 nyní vládnou spolu spolu s uskupením LIDEM, které se odštěpilo od Věcí veřejných loni na jaře. Vláda je sice formálně menšinová, ale prosazovat její záměry jí pomáhají někteří nezařazení poslanci, mezi nimi také Jaroslav Škárka. |
Narážel tím na verdikt Nejvyššího soudu, na nějž se Bárta před tím obrátil a který stanovil, že počínání poslanců ve Sněmovně chrání imunita. Tedy i to, když Bárta poslancům nabízel finanční pomoc. Šott je přesvědčen, že by se trestní orgány měly dál zabývat počínáním Škárky a Kočí, kteří podle Šotta od Bárty peníze vylákali, aby ho mohli diskreditovat.
Případ se vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 poté, co odvolací pražský městský soud zrušil původní rozsudek. "Celé záležitosti dal neadekvátní rozměr zájem médií a veřejnosti v důsledku na ní zúčastněných osob, jejichž chování ve stylu politického intrikaření nepodléhá trestní odpovědnosti, ale odpovědnosti před jejich voliči," uvedla v rozsudku soudkyně pražského městského soudu Jarmila Löffelmannová (více zde). A Jan Šott také tuto pasáž jejího rozhodnutí ve středu ocitoval.
Spory o to, zda je Bárta uplácel, či nikoli, předcházely i postupnému štěpení VV. Krátce poté, co loni v dubnu soudce Jan Šott udělil tresty, se odštěpila strana LIDEM a VV už nejsou ve vládě.
Šott v úvodu jednání povolil přítomnost novinářů i televizních kamer v průběhu celého jednání a pak zrekapituloval dosavadní průběh kauzy.
Podle původní obžaloby dal Bárta tehdejším stranickým kolegům Škárkovi 170 tisíc korun a Kristýně Kočí 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka si peníze nejen vzal, ale část z nich použil. Bárta se u soudu hájil, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.
"Obvodní soud pro Prahu 5 je vázán právním názorem Městského soudu v Praze," řekl ve střetu Bártův obhájce Oldřich Chudoba. Bárta i Škárka jen stručně uvedli, že trvají na své nevině.
Po vynesení zprošťujícího rozsudku nechtěl Bárta verdikt komentovat, jen vzal ženu za ruku a od soudu odešli. "Ne, teď ještě ne," řekl iDNES.cz Bárta. Chce se teď stát předsedou Věcí veřejných a stranu, jejímž faktickým lídrem od jejího vstupu do Sněmovny je, vést i "na papíře".
Soud musel ustoupit od verdiktu, jímž trestal Bártu i Škárku
Šott v původním rozsudku z dubna 2012 vyměřil Bártovi osmnáctiměsíční podmínku za podplácení a Škárku potrestal za podvod třemi lety vězení a desetiletým zákazem činnosti poslance. I poskytování bezúročných půjček označil loni Šott za podplácení. "V žádném případě nerealizoval přátelské půjčky," uvedl Šott ve zdůvodnění původního rozsudku (více o tom najdete zde).
Loni v dubnu Šott řekl, že Škárka podle něj spáchal podvod, protože vylákal od Bárty peníze, aby ho mohl zdiskreditovat. Vedle nepodmíněného trestu odnětí svobody uložil Škárkovi zákaz výkonu funkce poslance, a to na maximální možnou dobu deseti let.
Proti Šottovu rozsudku se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně. Odvolací Městský soud v Praze původní verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání. K Městskému soudu se případ dostane teď ještě jednou kvůli odvolání státní zástupkyně Hany Vrbové. Vzhledem k tomu, co městský soud dříve řekl, je však málo pravděpodobné, že by měla šanci na úspěch.