Zastavit zaostávání země chce strana iČesko, zakládá ji exposlanec Štern

  13:26aktualizováno  13:26
Z hlediska blízké budoucnosti se řítí Česko do propasti, tvrdí Jan Štern, který spolu se svými přáteli zakládá novou stranu iČesko. „Stali jsme se zaostalou zemí,“ tvrdí exposlanec za Občanské fórum a Občanskou demokratickou alianci ze začátku 90. let, který byl také dramaturgem známého televizního pořadu Uvolněte se, prosím s Janem Krausem.

Člen petičního výboru nové strany iČesko, exposlanec za ODA Jan Štern, hovoří na tiskové konferenci představování plánů nové politické strany. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Nová strana iČesko chce podle Šterna změnit postavení České republiky v žebříčku agentury Bloomberg. Ta zkoumala inovativnost a technickou vybavenost zemí ve světě. Česká republika se opakovaně ocitla na dvacátém osmém místě, na chvostu zemí Evropské unie za zeměmi jako Maďarsko či Polsko.

„Globální svět založený na prudkém, raketovém vývoji letí kolem nás dopředu a my jsme slabá, zaostalá země,“ řekl Štern. „Stavíme dálnice dvakrát dráž a třikrát déle než v sousedním Německu a to jsme vyměnili asi pětadvacet ministrů dopravy a nic se s tím nestalo,“ prohlásil.

Jím zakládaná strana chce usilovat o to, aby stát začal masivním způsobem podporovat inovace u soukromých podniků, nadprůměrně zaplatit učitele a reformovat vzdělávací i sociální systém, aby v budoucnu lidé mohli z důchodů důstojně přežít.

„Dnes řešíme jako hlavní téma politiky, jestli syn premiéra byl na Krymu dobrovolně, nebo jestli ho k tomu přinutili, tím se zabýváme. Přitom to vypadá, jako bychom byli Titanic. Z hlubin oceánu se blíží ledovec v podobě obrovského hospodářského propadu a velké krize, ale na palubě, tam se řeší Čapí hnízdo,“ řekl Štern.

Česko má být synonymem pro inovace

Kandidovat chce nová strana iČesko již v jarních volbách do Evropského parlamentu. Podnikatel a další ze zakladatelů strany Kryštof Kodl řekl, že iČesko bude liberálně demokratická strana, která nyní sbírá podpisy, aby ji ministerstvo vnitra zaregistrovalo. Vysvětlil, jak lidé zakládající strany přišli na název iČesko. „Chceme, aby naše země byla synonymem pro pojmy inovace, inteligence, inspirace a integrace,“ řekl Kodl. Interní heslo strany je inovujme nebo zemřeme. 

Ačkoli je ve Sněmovně devět stran, zakladatelé strany vidí prostor pro stranu další. „Existuje tu spousta chytrých inovativních lidí, kteří se nemohou prodrat přes zkostnatělý státní aparát,“ uvedl finanční expert Alois Ullmann. Česko musí podle něj adekvátně reagovat na trendy jako je sdílená ekonomika nebo zakládání start-upů. „Když budeme škrtit jejich vznik, tak svět nikdy nedoženeme. Nejsme žádní elitáři, lidé s inovativním přístupem a s elánem jsou to nejcennější, co se v našem národě nalézá. Chceme vrátit našemu národu hrdost,“ řekl Ullmann.

„Co je nejvíc alarmující, že podle dostupných statistik vedeme v žebříčku toho, že žáci nesnášejí školu. Prostě se tam netěší, nechtějí do ní chodit, asi mají pocit, že jim to nic nedává,“ uvedl Jan Bors. Proto musí stát zcela zásadně změnit systém školství a k tomu také konečně zaplatit adekvátně učitele. Patnáct procent navýšení platů učitelů v příštím roce označila nová strana iČesko za „směšné“.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k roční podmínce. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz