Nestraník Mathé má šanci jít do vlády. Bessera může nahradit i Hanáková

  13:04aktualizováno  17:27
Celostátní výbor hnutí Starostové a nezávislí vybral adepty na post odstupujícího ministra kultury Jiřího Bessera. Oproti očekávání jsou kandidáti hned dva: poslankyně Alena Hanáková a bývalý šéf České televize Ivo Mathé. Za první stojí politici, druhého si přejí ve vládě umělci.

Poslankyně Parlamentu ČR Alena Hanáková. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jednání o Besserově nástupci a celé jeho kauze trvalo přes čtyři hodiny. "Celostátní výbor se usnesl, že na post ministra kultury navrhne dva kandidáty, Alenu Hanákovou a Iva Mathého. Který z nich bude navržen panu premiérovi, rozhodne předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg," řekl šéf hnutí Petr Gazdík.

Schwarzenberg bude vybírat na základě osobních pohovorů. Podle Gazdíka zatím politici neměli možnost mluvit s Ivem Mathé. Ten se vrací v pondělí z lyžování v Rakousku. Rozhodnutí se čeká do týdne. Mimo jiné i kvůli církevním restitucím. Dlouhý výběr kandidát by je mohl brzdit. Vybraného kandidáta na ministra pak ještě musí schválit premiér Petr Nečas.

Pro Mathého

Výběr ze seznamu podporovatelů

Jiří Bartoška, herec, prezident MFF KV
David Černý, výtvarník
Kurt Gebauer, výtvarník
Anna Geislerová, herečka
Prof. Arnošt Goldflam, režisér a dramatik
Ondřej Hrab, ředitel Divadla Archa
Jiří Hromada, předseda herecké asociace
Jan Hřebejk, režisér
Petra Hůlová, spisovatelka
Jan Jíra, distributor
David Koller, hudebník
Jan Kraus, herec, moderátor
Pavel Liška, herec
Tereza Nvotová, herečka
Vladimír Michálek, režisér
Boleslav Polívka, herec
David Radok, režisér
Filip Remunda, dokumentarista
Jaroslav Róna, výtvarník
Břetislav Rychlík, dokumentarista
Bohdan Sláma, režisér
Olga Sommerová, dokumentaristka
Jan Svěrák, režisér
Zdeněk Svěrák, scénárista
Daniel Rous, herec
Helena Třeštíková, dokumentaristka
Milan Uhde, spisovatel
Petr Vachler, producent, režisér, prezident ČFTA
Michal Viewegh, spisovatel
Petr Zelenka, režisér

Rokování předcházel dopis adresovaný Gazdíkovi. Asociace režisérů a scénáristů s Českým filmovým a televizním svazem jej vyzvala, aby se členem vlády stal bývalý ředitel ČT a současný rektor Akademie múzických umění Ivo Mathé.

Jako o favoritce se přitom před volbou hovořilo o poslankyni a bývalé starostce Vizovic Aleně Hanákové. Po místopředsedkyni VV Karolíně Peake by byla další ženou ve vládě, navíc je členkou hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Právě tomu nominace šéfa resortu kultury náleží.

"Nesouhlasíme s Vaším názorem, že funkce ministra kultury je ryze politická. Podobně jako starosta se musí i ministr kultury orientovat mezi svými a mít jejich důvěru," píše se v listu odeslaném v sobotu. "Ministerstvo kultury bude pod jeho vedením schopno řešit koncepční i ekonomické problémy a vaší politické straně přinese body za skvělou volbu," píše asociace a svaz o Mathém.

Iva Mathé podpořila také celá řada umělců. Pro jeho zvolení se vyjádřil také Zdeněk Svěrák. "Bylo by dobré, aby tuto oblast vedl někdo, kdo jí rozumí, a ne aby byla obsazena čistě politicky. Mathé by byl dobrým ministrem kultury," uvedl Svěrák.

Ostřejší stanovisko k volbě Besserova nástupce zaujal Jan Kraus. "To se vleče už od Jakeše, že požadavky lidí z kultury jsou označeny za lobbistický tlak a 'přece si umělci a lidi od kultury nebudou diktovat, koho tam budou mít...'. Stejně jako názor, že 'přece lidé z kultury nebudou rozhodovat o penězích do kultury'. A pak tam fláknou Řebíčka! Nebo Drobila! Lpí se na odbornosti ministrů, žvaní se o manažerech a na konci je často zloděj nebo hňup," zlobí se Kraus.

Besser zůstává místopředsedou STAN

"Paní Hanákovou neznám, nerad bych jí ublížil. Než se ale člověk dostane této oblasti na kloub, tak musí uplynout aspoň rok, kdežto Mathé už to všechno umí," dodal Zdeněk Svěrák s tím, že práci bývalého ředitele ČT zná z České filmové a televizní akademie, v níž oba zasedají.

Nominace na prezidenta

Starostové se v pondělí dohodli, že podpoří nominační návrh TOP 09 a do prezidentské volby vyšlou Karla Schwarzenberga. "Nominaci přijímám, ať bude volba přímá, nebo ne," kontroval Schwarzenberg. "Nevěřím už ničemu, ale toho času to vypadá, jako by přímá volba byla možná," dodal. "My taktéž nevěříme ničemu a tím méně poslancům a senátorům ČSSD," rýpl šéf Starostů, poslanec Petr Gazdík.

"Je rozvážný, ale zároveň rozhodný. A tohle spojení se mi na něm líbí nejvíc. Navíc je pracovitý manažer s citem pro kulturu a se zkušeností z této oblasti," dodal umělec.

"Jaká je přednost neznámé paní učitelky proti renomovanému a zkušenému Mathému? Nedělala u Havla, nebyla ani rektorkou AMU. Tenhle přezíravý způsob je stejně drzý jako nekonečné kradení. Otázkou je, jak dlouho si to necháme líbit. Třetina ministrů už padla a pořád nemají dost," míní Kraus.

Hanáková je připravena na to, že pokud uspěje v nominacích, přijde ze strany umělců kritika. "Kulturní veřejnost, obzvláště v Praze, Iva Mathé dobře zná, je to člověk na svém místě," řekla iDNES.cz politička a dodala: "Toto bych sice mohla vnímat jako handicap. Pravda je ale ta, že když vstupujete do jakékoliv práce, nemůžete myslet na handicapy, protože tu práci byste prostě nemohli dělat."

Třetím kandidátem na Besserem uvolněný post, který nakonec nenašel podporu STAN, byl děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Michal Stehlík. Ještě minulý týden se hovořilo celkem o sedmi jménech.

Jiří Besser se funkce ministra kultury vzdal poté, kdy vyšlo najevo, že má účast ve společnosti Comoros Group. Ta koupila přibližně za čtyři miliony korun byt na Floridě. Firmu spoluvlastní odsouzený korupčník Pavel Hrách.

Na pondělním jednání Besser kauzu více než hodinu vysvětloval. Dle něj uspokojivě. "Stále zůstávám druhým místopředsedou STAN," řekl novinářům. Kolegům prý předložil doklady, které ukazují, že se nedopustil ničeho protizákonného či špatného. Jaké konkrétně, to odmítl uvést.

"Ze strany ministra kultury Jiřího Bessera byly předloženy listinné důkazy a potřebná vysvětlení s možností nahlédnout do osobních materiálů, z nichž vyplývá, že se pan ministr Besser dopustil přestupku podle správního práva, ale nedopustil se žádného korupčního či jiného nečestného jednání," stojí v usnesení přijaté celostátním výborem STAN.

Demisi ministra kultury přijme prezident v úterý odpoledne při setkání s premiérem. Termín jmenování nového ministra zatím Hrad ani premiér nesdělili.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz