Ministr Besser ve vládě skončí. Čeká se jen na jeho návrat z Říma

  10:42aktualizováno  15:15
Ministr kultury Jiří Besser podle informací iDNES.cz ve vládě skončí. Kvůli tomu, že zamlčel vazby na odsouzeného korupčníka Pavla Hrácha. "Je nepřípustné, aby se ministr stýkal s takovými lidmi," řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík, za něž je Besser ve vládě.

Ministr Jiří Besser ve vládě skončí. Chuť držet ho už nemá ani jeho strana. Čeká se jen na návrat ministra z Říma. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

"Vyřešíme to hned ve čtvrtek po návratu pana ministra Bessera ze zahraničí," řekl Gazdík. Označil za nevhodné, aby rozhodnutí o budoucnosti ministra padlo už teď, v době jeho nepřítomnosti. Z Říma se ministr kultury vrátí ve středu večer. Podle informací iDNES.cz ovšem Besser prakticky nemá šanci svou pozici ve vládě ustát.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se k Besserovi bez jeho přítomnosti nechtěl vyjadřovat. Premiér a předseda ODS Petr Nečas uvedl, že nemá důvod měnit nic na svém prohlášení, které vydal v pondělí, když ministr kultury před odletem do Vatikánu nabídl své křeslo. Svůj názor chce říci nejdříve Besserovi, než to udělá veřejně.

V pondělním prohlášení Nečas vzal na vědomí Besserovu nabídku, že odejde. "Premiér by považoval za vážný problém, kdyby se zejména potvrdilo, že ministr kultury porušil zákon," zněla klíčová věta prohlášení. To se přitom potvrdilo a Besser to netají. (více zde)

Ministr kultury dva roky po sobě nepřiznal v majetkovém přiznání účast ve společnosti Comoros Group, která koupila přibližně za čtyři miliony korun byt na Floridě. Firmu spoluvlastní odsouzený korupčník Pavel Hrách.

Server Aktuálně.cz navíc v úterý upozornil, že Hrách byl už dříve pravomocně odsouzen za to, že okradl firmu, ve které dříve působil. "Byl odsouzen k peněžitému trestu ve výměře 100 tisíc korun," potvrdila mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková.

Hrách: Mám čistý trestní rejstřík

"Je to kauza z roku 2006. Rozsudek byl někdy v roce 2009. Někdo z naší společnosti se odvolal, já ne. A do dnešního dne jsem rozsudek od odvolacího soudu nedostal. Když si necháte vyjet můj trestní rejstřík, tak je čistý. Neříkám ale, že nás někdo neodsoudil. Ale ani se nemohu k rozsudku vyjádřit, protože jsem ho nedostal," řekl o případu uplácení manažerky konsolidační agentury podnikatel Pavel Hrách Právu.

Pokud se Besser a Hrách znají tak dobře, jak veřejně říkají, bylo by zvláštní, kdyby ministr o dřívějším deliktu člověka, kterého se zastává, nevěděl. A podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka je nepřijatelné, aby se ministr s takovými lidmi stýkal. Informace o dvojím pravomocném odsouzení Hrácha ho v tom jen utvrdila.

"Měl by rezignovat, nebo být odvolán. Ten problém vrhá nepříjemný stín na celé naše hnutí," řekla MF DNES šéfka hnutí Starostové a nezávislí v Olomouckém kraji Jana Němečková. "S panem ministrem to nevypadá dobře," řekl i poslanec Stanislav Polčák.

Besser se hájí tím, že do firmy neinvestoval žádné peníze. "Nedopustil jsem se korupce ani ničeho nečestného. Pokud kdokoli může doložit opak, jsem připraven na svoji funkci rezignovat nejpozději do konce tohoto roku," řekl v pondělí Besser.

K okamžitému odchodu ministra vyzvala opoziční ČSSD

Okamžitý odchod ministra kultury z vlády požadují opoziční sociální demokraté. "Dopustil se za prvé toho, že nepodal úplné čestné přiznání o svých majetkových poměrech. Druhým důvodem pro jeho odchod jsou jeho těsné vazby na člověka, který byl dvakrát pravomocně odsouzen. Člověk, který se pohybuje v tak pochybném prostředí, nemá zastávat funkci člena vlády," prohlásil předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vyzval ministra kultury, aby hodil "ručník do ringu" a sám rezignoval, protože jeho pověst ministra je nenávratně poškozena.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz