Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Nechceme pod domy metro, hrozí propad, bouří se lidé z Červeného vrchu

  17:21
Po třetím sesuvu půdy při ražbě tunelu Blanka se znovu ozvali lidé z občanského sdružení Červený vrch. Pod jejich domy v Praze 6 se má razit prodloužená trasa metra A a oni mají v rukou dokumenty o nesouladech v projektu a špatném stavu podloží. Bojí se o domy a vadí jim, že jejich varování nikdo nebere vážně. Pak už bude pozdě, vzkazují.

Vizualizace nové stanice Červený vrch, která bude součástí šestikilometrového prodlouženého úseku na trase A | foto: METROPROJEKT Praha a. s.

Dopisy na příslušné úřady už rozesílají přes rok. Trasa, kudy má u stanice Červený vrch metro vést, je podle nich riziková.

"Navržený záměr prochází poddolovaným územím, navíc je v zóně aktivního sesuvu, při výstavbě metra podle odborníků hrozí pokles či náklon výškových obytných domů na ulici Evropská, před nimiž se nachází ověřený tektonický zlom," jmenuje některé problémy s podložím předseda sdružení Zdeněk Stehlík.

Sdružení si nechalo vypracovat znalecké posudky, mimo jiné i od Kloknerova ústavu z ČVUT. V rukou má také územní plán a projekt výstavby. Stehlík upozorňuje i na další problémy.

"Trasa má podle aktuálního územního plánu vést bezpečnou zónou mimo sídlištní zástavbu. Nicméně v projektech potřebných ke stavbě už vede metro přímo pod obytnými výškovými domy. Tuto nesrovnalost přitom nikdo neřeší," dodal Stehlík.

Případ řeší ombudsman

Kdo je iniciátorem odklonu a proč se trasa metra odklonila pod pět výškových obytných domů, sdružení ani po měsících pátrání netuší. Po třetím sesuvu půdy v Blance proto oslovil spolek i Báňský úřad, znovu apeloval na Metrostav, projektanta stavby Metroprojekt a investora stavby - Dopravní podnik, podněty poslal také dopravnímu výboru zastupitelstva a kanceláři ombudsmana.

"V tuto chvíli shromažďujeme podklady. Radnice Prahy 6 i pražský magistrát už část vyžádaných dokumentů a stanovisek dodaly, ale zástupkyně ochránce, která se šetření nově ujala, si vyžádala ještě další doplnění," uvedla mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.

Kancelář prý prověří, zda měli lidé ze sdružení i tamní vlastníci bytů přístup k potřebným informacím a zda jim skutečně při stavbě metra nehrozí nebezpečí.

Je to na investorovi, míní Metrostav

Po sesuvu půdy u Brusnice se sdružením začal komunikovat také stavitel, společnost Metrostav. O nesrovnalostech v dokumentech ani špatném podloží údajně donedávna nevěděl. Sdružení slíbil, že se bude problémy zabývat a že chce udělat dodatečné průzkumy.

Mluvčí Metrostavu František Polák však upozornil, že diskuse o přeložení trasy zpět a špatném vyprojektování neleží na jejich bedrech. "Pracujeme na zakázce podle projektu, který nám předá investor. O modifikaci trasy rozhoduje investor a projektant, až poté to dostaneme na stůl my, abychom to postavili. My posloucháme našeho zákazníka. Nebráníme se technické debatě, ale není to naše kompetence," uvedl mluvčí.

Trasa prodloužené trasy metra A pod výškovými obytnými domyTrasa prodloužené trasy metra A pod výškovými obytnými domy. Místo tektonického zlomu Dokumentace, podle které vede metro přímo pod výškovými domy a v místě tektonického zlomu

Investor podle něj bude muset zhodnotit, jak se stavbou dál. "Ten tunel jde udělat vždycky všude, ale někdy je to tak drahé, že to přestává mít ekonomickou reálnost, ta technická není problém. Pokud řekne investor, že to bude tak a tak, musíme najít nějaké technické řešení, aby to šlo. Podle nás dobré řešení můžeme jen doporučit," dodal. Obavy jsou podle něj předčasné, nakonec se prý všechny strany dohodnou.

Podnik nechá místo dodatečně prozkoumat

Dopravní podnik, který je investorem prodloužení metra linky A, podle Stehlíka chystá rozšiřování pozemků pro stavbu.

"Námitkami sdružení se zabýváme. V rámci ražeb dojde k použití stroje se specializovaným zeminovým štítem k ověření geologických a hydrologických poměrů před čelbou, protože tento štít je možno vybavit zařízením k provádění průzkumných předvrtů a bude-li to třeba, umožní i případné sanační práce," informovala mluvčí pražského Dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Podle Vysoudilové se podnik nebojí, že by ražba byla nebezpečná, protože spolupracuje s odborníky, kteří mají velké zkušenosti. Na základě podnětů a jednání však podle mluvčí zadá podnik dodatečný geologický průzkum.

Dokumenty a dopis od sdružení dostal i pražský magistrát. Připomínky spolku projedná dopravní výbor. "Připomínky projednají zastupitelé z výboru dopravy na zasedání v září, poté k tomu vydáme nějaké usnesení," uvedl tajemník výboru dopravy Jan Heroudek.

Trasa s konečnou zastávkou na ruzyňském letišti bude dlouhá bezmála třináct kilometrů, přičemž první úsek přes Červený vrch, Veleslavín a Petřiny do Motola by měl být hotov v roce 2014. S ražbou se má na Červeném vrchu začít v roce 2011.

VYJÁDŘENÍ INVESTORA

Trasa se podle investora stavby - pražského Dopravního podniku - přemístila pod výškové domy, protože v dokumentaci k územnímu řízení jsou jednotlivé stanice metra a vstupy do nich podrobněji uspořádané. Takové změny jsou prý obvyklé. "Směrové řešení trasy v diskutovaném úseku je právě limitováno prostorovým uspořádáním stanic ve vztahu k povrchu," uvedla mluvčí pražského Dopravního podniku Ilona Vysoudilová.
Domy v ulici Evropská se nacházejí v zóně možného deformačního ovlivnění. "Ražba traťových tunelů je navržena pomocí razicích strojů při beztrhavinovém rozpojování hornin. S ohledem na velmi příznivé geologické poměry v dané oblasti očekáváme maximální deformace povrchu do 5 milimetrů při maximálním sklonu poklesové kotliny 1: 1500, což jsou hodnoty zcela bezpečné pro povrchovou zástavbu," dodala Vysoudilová.
Domy mohou ovlivnit trhací práce, protože mezi traťovými tunely se budou razit dvě vzduchotechnické propojky. "Nejbližší objekty, které při budování propojek nutno zohlednit jsou traťové tunely, které již budou postaveny. V projektu trhacích prací budou tudíž zohledněny všechny objekty, aby v žádném případě nedošlo k poškození seismicitou od trhacích prací. Je možné, že v případě méně pevných hornin v konkrétním místě bude při ražbě propojky rozpojování hornin beztrhavinové," uzavřela mluvčí.

Prezidentské volby 2023

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavelporazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu 9. března

Analytička: Natanjahu „orbánizuje“ Izrael, do vlády pozval extremisty

  • Nejčtenější

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie objasnila výhrůžku nábojem Babišové. Odesílatel dopisu je po smrti

Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před volbami dostala Babišova manželka....

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

STALO SE DNES: Vysokoškolští učitelé hrozí stávkou. Tetování už armádě nevadí

Učitelé humanitních oborů na vysokých školách kvůli platům chtějí protestovat. Tetování již není v armádě tabu. Policie...

Docentkou za 32 tisíc. Vyučující vysokých škol hrozí stávkou kvůli výdělkům

Učitelé humanitních a sociálně-vědních oborů na vysokých školách zvažují stávku. Projevila by se mimo jiné pozastavením...

Malým pacientkám pomáhá i Žeryk. V Náchodě otevřeli dětskou gynekologii

Dětská gynekologie je nezastupitelný obor, ambulancí je však nejen v Královéhradeckém regionu málo. Jednu na konci...

Nervozita mě zatím svazuje, přiznává Pavlová. Plánuje schůzku se Zemanovou

Premium Budoucí první dáma Eva Pavlová by se v následujících týdnech ráda potkala s dosluhující první dámou Ivanou Zemanovou a...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...