Nově zákon, který Šlechtová se svými lidmi připravila, počítá s tím, že když do 96 hodin od potratu nebo ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů rodina požádá o vydání plodu k pohřbení, bude to muset zdravotnické zařízení udělat.
„Teď je to totiž tak, že mrtvě narozené děti jsou odpadem. My jsme původně navrhovali 48 hodin, ale po připomínkovém řízení jsem ustoupila hlavně názoru pana ministra Jurečky a posunuli jsme to na 96 hodin,“ uvedla Šlechtová a vysvětlila také, proč akceptovala připomínku prvního místopředsedy KDU-ČSL a ministra zemědělství Mariana Jurečky. „Mrtvě narozené dítě bude muset být v mrazáku, takže nemá vliv, jestli to bude 48 nebo 96 hodin,“ řekla ministryně.
Podmínkou bude, že plod narozený bez známek života bude muset mít 500 gramů a víc, nebo to bude po dvacátém druhém dokončeném týdnu těhotenství, nebo alespoň 25 centimetrů dlouhý.
„Nebude možné s ním zacházet jako s věcí, než bude moci být rozhodnuto o jeho pohřbení,“ napsalo ministerstvo do důvodové zprávy k zákonu, o němž by vláda měla jednat po prázdninách.
Podle Šlechtové by pak měl být v parlamentu zákon přijat tak, aby platil už za rok v létě. Věří, že jí pomůže i to, že na přijetí zákona bude záležet i poslancům z KDU-ČSL.
Rakev bude moci být papírová, ale alespoň pětivrstvá
Jedna ze zásadních věcí, která se také podle návrhu ministryně změní, je ta, že bude přesně dané, jaké podmínky musí rakev splňovat. „Bude moci být papírová, ale pětivrstvá, to bude nejnižší možná kvalita rakve,“ popsala ministryně pro místní rozvoj. To aby z ní nebožtík nepropadl.
Alespoň pětivrstvé rakve se budou muset používat i u sociálních pohřbů, kdy mrtvý nemá dědice ani příbuzné a o pohřeb se včetně všech nákladů musí postarat obec. „Ministerstvo pro místní rozvoj bude proplácet náklady,“ řekla Šlechtová. Náklady sociálního pohřbu jsou podle ní zhruba šest až osm tisíc na zesnulou osobu.
Návrh počítá i s novým trestným činem - hanobení lidských pozůstatků. To má zabránit nešetrnému zacházení s mrtvými v některých pohřebních službách. „V této chvíli stát nemůže vůbec nic. Hlavním cílem té novely je zajistit kontrolu nad činností všech, kdo jsou v této oblasti angažováni. Jakákoli živnost znamená byznys. Někdo takový byznys musí regulovat, kontrolovat, teď by to měl být stát,“ řekla iDNES.cz Šlechtová.
Na dotaz, co jí vede k tomu, že se v tématu tak silně osobně angažuje, odpověděla: „Než jsem nastoupila do funkce, jsem několik měsíců před tím pohřbila svou babičku, ale takovou zkušenost si musí projít každý. Co mě po nástupu do funkce zaujalo, že takto citlivá oblast existuje v ČR jako naprosto neřízená střela.“
Pohřbívání „po muslimsku“? Jen na neveřejném pohřebišti
Ještě minimálně jedna věc v zákoně může v parlamentu vyvolat velké vášně. A to možnost pohřbívání podle odlišných náboženských pravidel. „Pokud na území ČR zemře muslim a jeho rodina si bude přát, aby byl pohřben v ČR, neexistuje nic, co by jim zakázalo ho pohřbít podle jejich zvyků,“ uvedla ministryně Šlechtová. Tedy bez rakve. K tomu je teď nutný jen souhlas pohřebiště.
„My to zpřísňujeme tou novelou. Budou veřejná pohřebiště, to jsou hřbitovy, které známe. Ale zároveň budou moci existovat neveřejná pohřebiště, která mohou sloužit tomu účelu, kde bude možný pohřeb i bez rakve. Ale tam podmínky budou velmi přísné na to, aby někdo získal povolení provozovat neveřejné pohřebiště. Klíčové slovo bude mít hygienická stanice a krajský úřad,“ uvedla ministryně.
Neobává se, že by spor kvůli způsobu pohřbívání skončil až u Ústavního soudu kvůli omezování náboženské svobody. „Pokud to povolení bude zamítnuto z objektivního důvodu, bude doporučeno, aby si našli jiné místo,“ neobává se vyhrocení sporů kvůli nebožtíkům Šlechtová.