Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. května 2022 Jana

Kocáb: Nejspíš budu kandidovat na Hrad, dalšího komunistu bych tam nevydýchal

  20:00
Prezident Miloš Zeman zpochybňováním podílu ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích úmyslně nahrál ruské propagandě, tvrdí hudebník a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. V rozhovoru pro iDNES.cz také uvedl, že je téměř rozhodnutý kandidovat v příštích prezidentských volbách. „Dalšího bývalého komunistu bych na Hradě nevydýchal,“ vysvětlil.

Michael Kocáb. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kocáb spolu s právničkou Hanou Kordovou Marvanovou a filozofem Václavem Němcem založil petici, která vyzývá Senát k podání ústavní žaloby na prezidenta za velezradu v souvislosti s jeho výroky ohledně výbuchu ve Vrběticích. Petici během dvou dnů podepsalo téměř 6 000 lidí. Senátoři se možnou žalobou již zabývají.

Co vás k sepsání petice vedlo?
Pobouřila nás reakce prezidenta na kauzu Vrbětice, kdy v proslovu zpochybnil výroky Bezpečnostní informační služby i vlády o zapojení ruských agentů do výbuchů. Podemlel tím naši pozici u partnerů v Evropské unii i NATO a pokazil tím již vyhraný diplomatický spor s Ruskem ohledně obsazení ambasád. Zároveň z nás udělal hlupáky, kteří nevědí, o čem vlastně mluví.

Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček opakovaně potvrdili, že při vyhošťování ruských diplomatů měli plnou podporu prezidenta, který s tím souhlasil. Nejsou tedy důležitější reálné kroky, než slova v televizním projevu?
Ale to nás právě pobouřilo. Prezident nejprve s kroky vlády údajně souhlasí a pak po týdnu přijde s hypotézou, o které do té doby nebyla vůbec řeč. To je přece v přímém rozporu a právě na to reagujeme.

Proč se podle vás prezident ke kauze vyjádřil až s týdenním odstupem? 
Myslím si, že je to pochopitelné. Celou věc studoval se svými právníky a vytvářel koncepci, jak se pohybovat na hraně tak, aby docílil zpochybnění verze tajných služeb a vlády. A také se snažil zalíbit Rusku. Reakce tamní propagandy na sebe nenechala dlouho čekat a dnes ho vyzdvihuje jako velkého hrdinu a mírotvůrce. A my jsme kvůli němu v pasti. Jak můžeme u našich západních partnerů žádat o podporu, když prezident republiky celou věc zpochybňuje? Nehledě na to, že jeho inklinace k Rusku je známá a dlouhodobá.

Jeho nedělního projevu okamžitě využila i ruská propaganda. Myslíte si, že jí takto nahrál cíleně?
Nepochybuji o tom, že to bylo cíleně. Ale to jsou domněnky, které se nedají dokázat. Proto se obracíme na Senát, aby posunul věc k Ústavnímu soudu, který by kroky a vyjádření prezidenta posoudil. Jedná se o podrážení naší zahraničně-politické pozice, podemílání kroků vlády a zpochybňování informací tajných služeb. Prezident se tím projevil jako jednoznačný zastánce ruských zájmů.

Prezident se přiklonil na stranu Ruska, kritizuje opozice projev k národu

Proč to podle vás prezident dělá?
Sledujeme jeho kroky již dlouhodobě a dělá to soustavně. Světová média ho již v minulosti označovala za mluvčího Kremlu. To je přeci neuvěřitelné. Jeho nedělní projev toto trochu humorné označení opět potvrzuje. Ten projev samotný má dle mého názoru váhu důkazu.

Máte už v Senátu vyjednanou podporu vaší výzvy k podání ústavní žaloby proti prezidentovi?
Naše iniciativa je jakýsi výkřik občanů České republiky. Jde nám o to, aby si někdo všiml, že u nás existují lidé, kteří považují Zemanovo jednání za hranou. Za zcela nepřijatelné. Sledujeme kroky Senátu a myslíme si, že je to instituce, na kterou se můžeme s plnou důvěrou obrátit. Chceme tím ukázat, že v Česku jsou lidé, kterým není jedno, co Miloš Zeman dělá.

Co vlastně od petice očekáváte? Senátem už před necelými dvěma lety ústavní žaloba na prezidenta prošla, ale následně ji musí 120 hlasy schválit také Sněmovna, kde se dá očekávat, že žaloba narazí. Budete jednat i s poslanci?
Když si přečtete, kdo všechno petici podepsal, tak je tam i řada významných lidí. Samozřejmě, nejsme poslanci a ani nejsme lobbisté. My spoléháme na zdravý rozum a na to, že Poslanecká sněmovna jasně podpořila kroky vlády po Vrbětické kauze a označila to za teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby. Věříme, že za takovou věc se nemusí lobbovat. Věříme v lidský rozum a vztah k demokracii a elementární spravedlnosti.

Ruskou ambasádu jsme měli zredukovat hned po Sametové revoluci

Vy jste už řekl, že se nám podařilo v diplomatické rovině nad Ruskem nečekaně zvítězit. Podle čeho nám to vítězství přisuzujete?
Poté, co Rusové vyhostili o dva naše diplomaty více, jsme žádali paritu ohledně počtu pracovníků na obou velvyslanectvích. A Rusové nejprve varovali, že jejich odpověď bude tvrdá, ale nakonec byla parita. Vlastně přesně vyhověli tomu, co jsme žádali.

Z vašich dřívějších vyjádření jsem pochopil, že jste nečekal, že česká diplomacie zareaguje takto tvrdě a rozhodne o vyrovnání počtu diplomatů na obou velvyslanectvích.
To jsem skutečně nečekal a měl jsem z toho velkou radost. Konečně jsme se ukázali jako stát, který ví, co chce, a dokáže udělat razantní krok správným směrem. Tleskal jsem vládě, Poslanecké sněmovně, Senátu i tajným službám. Ale musíme si uvědomit jednu věc. I kdyby nebylo kauzy Vrbětice, tak by k vyhoštění ruských diplomatů muselo dojít. Ukázalo se totiž, jak je nevýhodné mít nevyvážený stav na ambasádách.

„Měli jsme to řešit hned po Sametové revoluci. Já jsem ale odešel z Federálního shromáždění s posledním sovětským vojákem, jak jsem slíbil, a tím jsem ztratil vliv na tyto věci. Beru na sebe kus odpovědnosti, byť malý, tohle měli dotáhnout jiní.“

Michael Kocáb k redukci ruské ambasády v PrazeBývalý ministr pro lidská práva, předseda komise pro odsud sovětských vojsk z Československa, hudebník a občanský aktivista

Vy jste v roce 1991 stál za odchodem sovětských vojsk z Československa. Přesto se po revoluci nepodařilo nějak zásadně snížit rozměry ruské ambasády. Proč to vlády 30 let tolerovaly, když se hovořilo o tom, že ambasáda slouží jako jakási centrála ruských tajných služeb pro celou Evropu?
Už tehdy jsem si uvědomoval, že je tady nevyvážený stav na našich velvyslanectvích. Měli jsme to řešit už v roce 1990. Já jsem ale odešel z Federálního shromáždění s posledním sovětským vojákem, jak jsem sliboval, a tím jsem ztratil vliv na tyto věci. Předpokládal jsem, že ministerstvo zahraničních věcí to vyřeší. Bohužel se tak dalších 30 let nestalo, i když na toto nebezpečí opakovaně upozorňovala Bezpečnostní informační služba.

Zeman si hraje na detektiva? Česko je pro smích, píší Slováci

A proč s tím tedy dřívější vlády nic nedělaly?
To se můžeme jen domnívat. Buďto je to neuvěřitelná laxnost ministrů, nebo ve státním aparátu přežili lidé, kteří měli vynikající vztahy s Ruskem, a základna špionů jim tu nevadila. Někteří to dokonce podporovali. Je to zavrženíhodná záležitost. Divím se, že se proti tomu naši západní partneři již v minulosti neohradili.

Vy jste ale také byl v letech 2009 až 2010 členem Topolánkovy a posléze Fischerovy vlády jako ministr pro lidská práva. Proč jste na to neupozorňoval už tehdy?
Já na sebe beru kus odpovědnosti, byla to chyba. Hlavně jsme to měli udělat už v roce 1990, kdy jsem byl předsedou parlamentní komise pro odsun sovětských vojsk. Tehdy jsme se o tom bavili, ale já jsem měl za to, že to automaticky vyřídí ministerstvo zahraničních věcí. Vždycky něco uteče, nic není dokonalé. Ale zároveň přiznávám, že jsem tu věc na nějaký čas ztratil ze zřetele. Beru na sebe kus odpovědnosti, byť malý, tohle měli dotáhnout jiní.

Jsem skoro rozhodnutý kandidovat

S vyjednáváním s Ruskem máte velké zkušenosti. Hodně se hovoří o tom, že rozumí pouze síle a silové reakci. Můžete to z vlastních zkušeností potvrdit?
Nedá se říct, že by se s Rusy nedalo jednat. Samozřejmě rozumí síle, pevnosti a jasnému postupu, ze kterého se neustupuje. A respektují to i u protistrany. To, co Miloš Zeman způsobil, znamená, že se naše pozice opět roztříštila. Při vyjednávání je potřeba ukázat světlo na konci tunelu, že to celé k něčemu povede. Teď to bylo podobné jako při odsunu sovětských vojsk v roce 1990. Jasně jsme Rusům ukázali, že už nejsme vazalský stát a narovnáme vzájemné vztahy jako dvě suverénní země.

Celý rozhovor mluvíme o krocích a výrocích prezidenta. Miloši Zemanovi už za necelé dva roky končí mandát. A vy jste během oslav 30. výročí Sametové revoluce řekl, že kandidaturu v roce 2023 zvažujete. Už jste si to nějak rozmyslel?
Všechno směřuje k tomu, že se rozhodnu kandidovat. Vlastně již jsem skoro rozhodnutý. V podstatě jen čekám, zda se neobjeví jiný kandidát, kterému bych důvěřoval a měl by větší podporu občanů. Hlavně, aby to zase nebyl nějaký bývalý komunista. To už bych nevydýchal. Pokud by se takový člověk našel, tak bych se kandidatury vzdal. Ale jinak jsem připraven nabídnout své služby. Myslím si, že mám hodně zkušeností, které by se daly využít. V důležitých milnících naší novodobé historie jsem se pohyboval dost aktivně.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Praha bude v létě opět ztichlá, obává se šéf turistické centrály

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Parametry zákona o bydlení by koalice mohla probrat podle Bartoše v červnu

Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v červnu či červenci,...

Žádný Bond, plazil jsem se v bahně, komentuje Pavel svou vojenskou minulost

Generál Petr Pavel se ohradil proti narážkám, podle kterých měl za komunismu pomáhat minulému režimu jako rozvědčík....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie stíhá komunistického ministra vnitra Kincla kvůli střelbě na hranicích

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil trestní stíhání proti bývalému federálnímu...

Stát prověří ruské budovy v Česku, pochybuje o jejich diplomatickém využití

Ministr zahraničí Jan Lipavský vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...