Havel vlastizrádce, napsal poslanec SPD. Trestnímu oznámení se vysmál

  17:50aktualizováno  17:50
Poslanec SPD Lubomír Volný se na svých sociálních sítích nevkusně vyjádřil k Václavu Havlovi přesně na výročí exprezidentova úmrtí. „Před sedmi lety zemřel jeden z největších vlastizrádců,“ napsal. Nyní na něj podal občan Martin Pilc trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění. Volný na to reagoval, že „se těší na vydávání Sněmovnou.“

Lubomír Volný, volební lídr SPD v Moravskoslezském kraji | foto: archiv SPD

Napsat a podat trestní oznámení na Lubomíra Volného za pomluvu a křivé obvinění trvalo Martinu Pilcovi podle svých slov dvě hodiny. Právě on se den poté, co se Lubomír Volný vyjádřil k výročí úmrtí Václava Havla, rozhodl kvůli výrokům politika obrátit na policii.

18.prosince 2018 v 19:19, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 15:55

Před sedmi lety zemřel jeden z největších vlastizrádců této země. Václav Havel. https://t.co/mihhVeMljD

„K naplnění skutkové podstaty uvedených trestných činů došlo na počítačové síti „Facebook“ uživatelem, který na této síti vystupuje pod jménem Mgr. Lubomír Volný, a který na svém profilu dne 18. 12. 2018 uveřejnil tzv. status ve znění: ‚Před sedmi lety zemřel jeden z největších vlastizrádců této země. Václav Havel‘,“ uvedl Pilc ve svém trestním oznámení.

20.prosince 2018 v 12:04, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 15:51

Napsání a podání trestního oznámení na Mgr. (?) Lubomíra Volného (SPD) za pomluvu a křivé obvinění mi trvalo 2 hodiny. Rozhodně toho času nelituju.

Muž zmiňuje také druhý status na profilu poslance. V něm uvádí, kdy se podle něj Havel dopustil své první vlastizrady.

Vlastizrada

(1) Občan České republiky, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312) nebo sabotáže (§ 314), bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem.

(2) Příprava je trestná.

„Václav Havel sloužil nikoliv zájmům českého lidu, ale nadnárodních korporací. Své první vlastizrady se dopustil svým podílem na likvidaci českého zbrojního průmyslu, amnestií, která povraždila, znásilnila, zmrzačila, oloupila a okradla stovky, možná tisíce obětí,“ napsal 19. prosince na svůj Facebook Volný. 

„Vzhledem k tomu, že pan Václav Havel byl osobou široce známou a mimořádně veřejně činnou, byla výše uvedená sdělení nepochybně způsobilá značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů,“ píše se pak v trestním oznámení.

Martin Pilc v závěru uvádí, že oznámení podává na neznámého pachatele.

„Podle informací výše uvedených na výše uvedeném uživatelském profilu je osobou, která je s největší pravděpodobností uvedená prohlášení zveřejnila, pan Mgr. Lubomír Volný, zastupitel Moravskoslezského kraje a poslanec Poslanecké sněmovny PČR za stranu SPD. Totožnost uživatele je možno potvrdit jak výslechem uvedené osoby, tak s využitím záznamů provozovatele počítačové sítě Facebook,“ uvedl.

Podle portálu Novinky.cz se na poslance Lubomíra Volného obrátil i ministr zahraničích věcí Tomáš Petříček. Požádal jej, aby se za svá slova omluvil. Novinkám Volný v pátek po ministrově výzvě řekl, že se omlouvat nehodlá. „Nikdy se nebudu omlouvat za pravdu. Jméno Václava Havla se nedá pošpinit víc, než ho pošpinil on sám svým životem,” uvedl.

Redakce iDNES.cz se v této souvislosti pokusila kontaktovat Okresní státní zastupitelství v Hradci Králové, což se bohužel nepovedlo. Podle razítka v horní části dokumentu je nicméně zřejmě, že úřad již trestní oznámení eviduje.

Volnému podání trestního oznámení očividně starosti nedělá. „Těším se na proces vydávání Sněmovnou. Veselé Vánoce,“ stručně odepsal na žádost portálu iDNES.cz o vyjádření.

Pokud by úřady došly k závěru, že se poslanec opravdu dopustil trestného činu, hrozí mu podle zákona v případě pomluvy šířené sdělovacími prostředky nebo na internetu odnětí svobody až na dva roky. V případě křivého obvinění může být potrestán odnětím svobody až na osm let. 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Podle Babiše jsou církevní restituce předražené a příjmy se mají danit

Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. Ústavní soud, který se v...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz