Až dosud primátorka Ivana Řápková (ODS) slyšela spíše kritiku, například od ministra pro lidská práva Michaela Kocába. Ten postup, kdy Chomutov zabavuje chronickým neplatičům finanční hotovost hned u pokladny na sociální dávky, označil za nezákonný. - o exekucích čtěte zde
Langer ale řešení chomutovského magistrátu podpořil. "Nelze zavírat oči před tím, že jsou lidé, kteří parazitují na systému, kteří se smějí těm, kdo nechodí do práce a sami jsou doma, jen pobírají dávky, neposílají děti do škol a ještě mají pocit, že by se o ně měl stát starat," soudí ministr.
Langer neumí posoudit konkrétní postup exekutora při vyplácení dávek, líbí se mu ale postoj radnice, která chce bránit slušné občany.
"Ti lidé, když dluží, nepracují a neplní své povinnosti jako řádní občané, potom nemohou počítat s tím, že budou sedět, ležet, nic nedělat a čekat, až jim lidé, kteří pracují, budou platit jejich nicnedělání," dodal.
Řápková: Jsem za podporu vděčná
Chomutovskou primátorku slova podpory potěšila. "Jsem velice ráda za tu podporu, kterou mi pronesl," řekla v tomtéž pořadu. "Dá se říci, že to je poprvé. Zatím se k tomu vyjadřovalo málo vládních činitelů a pokud se vyjádřili, většinou to bylo velice záporné stanovisko," dodala.
Už dříve se ohradila proti kritice ministra Kocába či ombudsmana Otakara Motejla. Ti dosud žádné řešení nenabídli, jak si proto mohou dovolit kritizovat město, které bez pomoci státu se snaží vymáhat své pohledávky? zlobila se.
Na spolupráci při projektu, který Chomutov nazval ´Záchranný kruh´, s městem spolupracuje státní i městská policie, sociální úřady a exekutoři. Radnice totiž eviduje na čtyři tisíce dlužníků. K dispozici má nyní 1 500 exekučních výměrů. Rodiny s největším dluhem také hodlá vystěhovávat do mobilních buněk.
"Slušné občany," odpověděla Řápková na otázku, koho má akce Záchranný kruh zachraňovat.
Popsala také, koho označuje za nepřizpůsobivého. "Jsou to ti, kteří nedodržují zákony, ničí majetek, narušují veřejný pořádek. Myslí si, že jsou nedotknutelní, protože většina z nich žije na sociálních dávkách, a pokud dostanou pokutu, tak není možno z nich tyto částky vymoci. Slušným občanům se vysmívají," řekla. Romové podle ní činí v této skupině podle odhadů až 80 procent.
Odmítla také nařčení z rasismu. "Tento výraz používají pseudohumanisté. Je to pouhý alibismus, protože my občany řešíme podle toho, jestli se chovají slušně a zda porušují nebo neporušují zákon a nerozlišujeme barvu pleti," tvrdí primátorka.
Kocáb si vyzkouší bydlení. Podle Řápkové ale půjde o show
Řápková uvedla, že radnice bude v projektu pokračovat. Je přesvědčena, že postup je plně v souladu se zákonem.
Navíc už opatření nese ovoce, pochvaluje si. Spousta neplatičů si podle ní přišla dohodnout splátkový kalendář, je jich zhruba kolem 250. "Dali jsme tím krokem najevo - děláš rámus, děláš bordel, obtěžuješ slušné občany? Dostaneš pokutu. A pokud tu pokutu nezaplatíš, vezmeme si ji sami," vysvětlila.
Primátorka Řápková prozradila, že jí ministr pro lidská práva Michael Kocáb v sobotu slíbil, že by do Chomutova přijel bydlet. Řápková mu totiž bydlení nabídla, aby si vyzkoušel, jak se v blízkosti nepřizpůsobivých žije. - jak vypadá byt po neplatičích se podívejte zde
"Snad to vyzkouší, ale pokud to bude s celým týmem, tak to bude jakási show a ten život si opět nevyzkouší," posteskla si ale. Kocáb totiž už dříve naznačil, že jeho podmínkou je internet a přítomnost jeho spolupracovníků.