Kampaň má vést restaurace k vaření tradičních a často zapomenutých českých receptů, a lidi, aby na regionální jídla chodili. "Za první dva měsíce se k akci připojilo už 26 restaurací a dalších dvacet čeká na registraci," oznámil mluvčí CzechTourism Filip Remenec.
CzechTourism má ambici "označkovat" do konce roku patnáct restaurací v každém kraji, ale projekt bude pokračovat i v dalších letech. "Státem uznané" speciality vyhledala Asociace kuchařů a cukrářů. "Prozkoumávali jsme kuchařky našich babiček. Podnikli jsme docela velké pátrání," vysvětluje prezident asociace Miroslav Kubec.
Svíčková je národním pokrmem
Některá jídla zažívají "obnovenou premiéru" po desítkách let, kdy se nevařila. Podmínkou je, aby restaurace vařila jedno regionální jídlo plus svíčkovou, kterou porota vybrala jako hlavní národní pokrm.
Svíčková překvapivě porazila vepřovou pečeni s knedlíkem a zelím. "Vedli jsme o tom dlouhou debatu," doplnil Kubec. Svíčková se podle něho prosadila i s ohledem na cizince, které může odradit knedlo vepřo zelo jako moc tučné jídlo.
Na vysvětlenou k úvodu: pod názvem štrachanda se skrývají zapečené brambory s houbami (recept z Plzeňska), špetrnky jsou zase jednohubky ze švestek zabalených do slaniny (z Valašska), karbonát je roštěnec na pivu a brčálka polévka s listy šťovíku (obojí z Plzeňska).
Dál se v nabídce najde třeba i polévka kyselo známá z večerníčku Krkonošské pohádky, kde se Trautenberk rozčiluje, že to "kyselo je moc kyselý". Nechybí ani kanec se šípkovou omáčkou proslavený Slavnostmi sněženek Bohumila Hrabala.
Recepty našich babiček
Příslušné restaurace jsou označeny logem kampaně. Turista najde seznam na stránce www.czechspecials.cz. Je mezi nimi restaurace pětihvězdičkového hotelu S.E.N. v Senohrabech, ale i lidověji působící restaurace U Bulánka v Batňovicích v Podkrkonoší. Na internetu jsou k mání i recepty.
Certifikát získal například Restaurant Sušil z Bystřice pod Hostýnem, který nabízí právě špetrnky a polévku valašskou kyselici. Čeněk Kuba, vedoucí Restaurantu Sušil, říká, že regionální jídla jsou pracnější než klasické menu.
"Hospoda má díky nim příležitost odlišit se od ostatních a odolat konkurenci," myslí si Kuba. Regionální speciality nemají "speciální cenu". Kuba se snaží je nabízet za průměrné ceny ve svém podniku – kolem stokoruny.
Vybrané recepty ukazují, že staročeská kuchyně není ve skutečnosti tučná a nezdravá, jak se o ní traduje. Typický příklad – zdravá pohanková kaše. "Na jídlech poznáte, co ve kterém kraji rostlo, v Podkrkonoší se třeba hodně setkáte s jídly z brambor," říká Dana Obermajerová, která vyučuje gastronomii v hotelové škole.
Staročeské pokrmy se mohou podle Obermajerové uchytit i proto, že Čechům už zevšedněla italská a vůbec středomořská kuchyně, která tu vedla v posledních letech.