Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český systém pracovní migrace čeká změna. O povolení budou rozhodovat body

  20:31
Získat potřebná povolení a přijet do Česka za prací je nyní pro cizince ze třetích zemí nadprůměrně těžké. Záleží mnohdy na vůli konkrétních úředníků, jisté není předem nic. To by se mělo změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zavést bodový systém, kdy by byli zájemci hodnoceni třeba podle vzdělání či věku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Několik měsíců nebo dokonce rok čekání. A poté - dost možná - zamítnutí. Ne kvůli objektivnímu nesplnění požadavků, spíše na základě osobního názoru úředníka.

Tak to nyní funguje, chce-li cizinec z některé ze zemí mimo Evropskou unii začít žít a pracovat v Česku. Vše záleží právě na zemi původu a také na tom, zda přichází „sám za sebe“, nebo v rámci některého vládního programu, který nyní funguje třeba pro příchozí z Indie či Srbska. V takovém případu může zájemce počítat zhruba se šesti měsíci čekání, navíc pravděpodobně uspěje.

Český systém pracovní migrace je zatěžkán zbytečnou byrokracií, která zhoršuje život jak zaměstnavatelům, tak pracovníkům. To vede k nežádoucím jevům, v Česku již léta bují mafie zprostředkovatelů, kteří vydělávají jak na svých krajanech, tak na českých zaměstnavatelích.

Vít NovotnýAnalytik z Martensova centra v Bruselu

Pokud ale o patřičná povolení žádá na vlastní pěst, proces je na mnohem delší dobu a výsledek nejistý. „Když žádáte o pracovní povolení a vízum mimo program, v podstatě záleží na tom, jak se daný úředník rozhodne vám vyhovět, nebo nevyhovět,“ popsal odborník na migraci z Mendelovy univerzity Robert Stojanov.

To vytváří nejistotu pro samotné žadatele. Může se stát, že projdou složitým procesem, a to zbytečně. Ale také pro zaměstnavatele, kteří pracovní sílu potřebují a kterým na ní stojí výroba.

„Je to složitá administrativní práce na několik dlouhých měsíců. Ani poté ale podniky často nemůžou zaměstnance z ciziny najmout. Mohou za to nedostatečné kvóty na zahraniční pracovníky, které jsou navíc pouze pro vybrané státy, dále vysoká administrativní náročnost a dlouhý proces vyřízení zaměstnaneckých karet,“ popsala Dagmar Kužvartová, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Body za školu či výši mzdy

Stav, který dlouhodobě označují experti na migraci, zástupci firem, ale třeba i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za nevyhovující, by se nyní měl změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž plánuje reformu pracovní migrace do Česka, která by systému dala jasná pravidla. Namísto toho, aby se o udělení pracovního povolení a dalších potřebných dokumentů rozhodovalo individuálně, má souhlas či nesouhlas vycházet z bodového systému.

Zmíněné body budou podle návrhu reformy udělovány na základě dosaženého vzdělání, dovedností, výše výdělku na dané pozici, znalosti češtiny, věku nebo zkušenosti s pobytem v Česku či jinde v cizině.

Vnitro chystá vylepšenou lustraci cizinců. Současná kontrola není stoprocentní

„Důraz chceme klást především na získávání kvalifikovaných pracovníků směřujících do perspektivních oborů. Proto plánujeme zavést bodový systém, který bude upřednostňovat vzdělané a zkušené lidi. Takovým pracovníkům pak nabídneme delší a kvalitnější pobytová i pracovní oprávnění. To mimo jiné zvýší konkurenceschopnost České republiky,“ popsal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

U méně kvalifikovaných pracovníků by pak mohl vzniknout seznam nedostatkových povolání. Cizince by zjednodušeně a zrychleně mohl přijímat takzvaný uznaný zaměstnavatel. Tyto prověřené firmy by musely dodržovat pracovní předpisy, nesměly by mít dluhy na daních a odvodech.

Do praxe by se podle resortu mohly změny zavést od roku 2025. První úpravy procesu přijímání zahraničních sil by ale mohly začít platit už příští rok.

Konec korupce, méně práce na černo

Podle Stojanova, který je jedním z autorů studie, z níž resort při tvorbě návrhu vycházel, budě mít taková změna celou řadu pozitiv. Jednak zavede jasná pravidla - zájemce si předem spočítá své body a bude vědět, zda má smysl o patřičná povolení žádat. Kromě toho se zamezí korupci ze strany úředníků. „Nemůže dojít k tomu, že vám úředník řekne: ‚Abyste dostala tento počet bodů, budete muset přispět do mého rodinného rozpočtu‘,“ popsal.

Systém uznaných zaměstnavatelů by zase do jisté míry mohl pomoci omezit zaměstnávání na černo. Stát by totiž věděl, kam konkrétně mají pracovníci jít. A mohl by tak lépe kontrolovat, zda tam skutečně pracují a za jakých podmínek.

Konečně, bodový systém je jen rámec. A je tak možné s ním hýbat dle potřeby. Vláda tak bude moct činit prostřednictvím nařízení. „Pokud stát řekne, že nyní potřebuje více IT specialistů, navýší počet bodů pro absolventy IT oborů a tím je bude motivovat, aby o víza a pracovní povolení žádali,“ popsal Stojanov. Naopak když již vlivem robotizace nebude země potřebovat pracovníky v továrnách, lidé s nižším vzděláním dostanou bodů méně.

Systém se inspiroval v Kanadě, podobně ale funguje migrace za prací třeba na Novém Zélandu či v Polsku. Tam se podobné kroky osvědčily, proto se jimi postupně inspiruje i zbytek světa.

Restriktivnost je otázkou

Česká republika má podle OECD nadprůměrně restriktivní migrační politiku pro pracovníky z cizích zemí. Nakolik by ji mohl nový systém rozvolnit, je otázkou. „Kolik imigrantů bude systémem procházet, je na vládě, ta bude udávat míru restriktivnosti,“ popsal Stojanov. Osobně by ale byl pro volnější pravidla, a to kvůli nízké nezaměstnanosti v Česku a stárnutí populace.

S tím souhlasí i odborník na migraci Vít Novotný z bruselského Martensova centra. „V minulosti se často stávalo, že mezi ministerstvy při reformních pokusech nakonec převládl represivní přístup k pracovní migraci. Doufám, že díky politické podpoře ze strany premiéra k tomu tentokrát nedojde,“ uvedl.

Více než v uprchlické krizi. Policisté letos odhalili osm tisíc migrantů

A podobně se k věci staví i zástupci firem. Současná situace totiž podle nich znamená ztráty v podnikání.

„V České republice se dlouhodobě setkáváme s nízkou nezaměstnaností, nepříznivým demografickým vývojem, nedostatečnou strukturou uchazečů o zaměstnání a také těžší situací ve vybraných mikroregionech. Některé firmy například kvůli chybějícím zaměstnancům nemůžou naplno využít svou kapacitu a přicházejí o tržby v řádech desítek milionů korun,“ popsala Kužvartová.

Personalista Tomáš Surka ale upozorňuje, že chybí především nekvalifikovaná pracovní síla. „Tu Češi dělat nechtějí, bylo by dobré na to při vymýšlení těch bodů myslet,“ míní.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

V Klatovech nad ránem hořel byt, hasiči v něm našli mrtvého člověka

14. června 2024  8:03

V Klatovech dnes časně ráno hořel byt ve výškové budově, hasiči v něm našli jednoho mrtvého. Požár...

Vul-check, Hoo-ree? Komentátorům radí manuál, jak vyslovovat české fotbalisty

14. června 2024  7:46

UEFA připravila pro komentátory fotbalového Eura manuál, jak správně vyslovovat jména hráčů. Ze...

Ministr Síkela jako hlavní favorit na eurokomisaře? Nerudové i Kolajovi asi odzvonilo

14. června 2024  7:38

Jestli se někdo může osobně radovat z výsledků eurovoleb, tak je to ministr průmyslu a obchodu...

Po žhářském útoku ze msty přišla rodina o dům. O pomoc pro kolegyni žádá i Jurečka

14. června 2024  7:17

Po žhářském útoku na konci května na Karvinsku přišla rodina o střechu nad hlavou. Podle policie se...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...