Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I vědmu musí brát policie vážně

  14:20aktualizováno  17:01
Bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti odstartoval telefonát senzibilky. Policie si o ženě mohla myslet své, ale varování nemohla podcenit, tvrdí její vedení. Opoziční ČSSD ale akce s ozbrojenci v ulicích kritizuje.

Na letiště vyrazil obrněný transportér a posílily se policejní hlídky. | foto: Roman VondroušČTK

Tak konkrétní varování policie snad ještě neobdržela. Žena dokonce popsala typ letadel, která mohou být ohrožena. Na letiště vyrazil obrněný transportér, posílily se policejní hlídky a pyrotechnici se připravili na akci. - více zde

"Není to vyhodnoceno jako velmi vážné, ale bylo potřeba nějak zareagovat," řekl o situaci ministr vnitra Ivan Langer.

I vědmu musíme brát vážně
Leckdo se může usmát či ušklíbnout. Leckdo se může i zlobit, že platí podobný podnik daní. Slabší jedinci se mohou dokonce inspirovat.

"Zpravodajské služby mají čas od času co do činění s nějakým excentrikem. Než se informace ověří a prověří, musí se varování brát vážně. Jde o lidské životy a odpovědnost za ně," upozornil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

Dokud podle něj není jistota, že je varování smyšlené, nemůže policie žádné takové sdělení hodit za hlavu, i kdyby chtěla.

Lepší vtipy, než hroby
Ověřit a vyhodnotit informaci, posoudit souvislosti - to trvá několik hodin a do té doby je potřeba alespoň na čas nějaká opatření podniknout. I když se pak ukáže, že zpráva skutečně patřila do koše.

"Kdyby nešlo o lidské životy, postupovalo by se jinak. O životy ale jde a tak je potřeba jednat i za cenu toho, že je to úsměvné a že si z toho budou lidé dělat legraci a vyprávět vtipy," řekl iDNES.cz Šubert. "Jsou lepší vtipy než hroby".

"Policie musí v každém případě s informací nakládat, ať už ji získá od kohokoli a ať má jakoukoli relevanci. Nejprve musí přijmout opatření a teprve poté se zabývá tím, zda je varování reálné," potvrdil iDNES.cz i mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták.

"Hrozba se navíc týkala mezinárodního letiště. V takovém objektu nemůžeme informace o bezpečnostních rizicích v žádném případě podcenit," dodal.

Středeční varování bylo zřejmě navíc vyhodnoceno jako vážnější než například měsíc staré anonymní vyhrožování bombovými útoky na tom samém letišti.

Mluvčí cizinecké a pohraniční policie Nela Gajdušková to vysvětlila tím, že v každém konkrétním případě vždy záleží na operativním posouzení situace. "O nasazení transportéru a dalších opatřeních rozhodlo vedení policie na letišti," řekla iDNES.cz.

ČSSD akci tvrdě kritizuje
"Za 14 let, co jsem pracoval v tajných službách, jsem potkal desítky senzibilů," prohlásil stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan.

"Devět desetin toho, co jsme vyslechli, jsme zavrhli, desetinu jsme prověřovali," dodal. Prý si nevzpomíná, že by se v době, kdy byl ministrem vnitra, dělala nějaká viditelná opatření.

"Teď jsme za půl roku viděli čtyři podobné akce za policejní asistence, ale výsledek je nulový," kritizoval Bublan svého nástupce Langera.

Jak naložit se senzibily
Policie zároveň stojí před zajímavým problémem, jak k podobným lidem přistupovat. Jejich jednání by totiž mohlo být posuzováno jako šíření poplašné zprávy, na druhou stranu by bylo obtížné jim dokázat, že policii úmyslně klamali.

V takovém případě by se muselo rozlišovat mezi senzibily pravými a falešnými. Pak by se ale policie mohla dostat mimo právní rámec, kamsi na pole psychiatrie či metafyziky.

"Takový člověk se může hájit tím, že byl přesvědčen, že k tomu dojde, že má nadpřirozenou schopnost, a ta věc se najednou z roviny právní dostane do zkoumání té subjektivní stránky úmyslu," řekl ČTK právník Josef Lžičař. Vyšetřování by se podle něj pak zřejmě neobešlo bez vyjádření psychiatrů.

Dalším problémem by pak bylo, že by lidé mohli postavení senzibilů zneužívat a vyhýbat se trestní odpovědnosti výmluvou na to, že měli například živý sen.

"Mělo by se asi vycházet z toho, zda ten člověk, který tvrdí, že je senzibil, má za sebou nějaké výsledky a něco se mu podařilo," řekl Lžičař. Jinak by to mohl tvrdit každý.

Možná jen špatně odhadla čas
"Já s tím zkušenosti nemám, jsem na tyto schopnosti ´tupá´, ale vím o několika lidech, kterým se různé věci zdály," řekla iDNES.cz astroložka Jarmila Gričová. "Jsou lidé, kteří mají tyto sklony, problém ale je správně ty předvídané události zařadit do odpovídajícího časového rámce," vysvětluje.

Dáma podle ní zřejmě viděla letiště a další indicie, které ji přesvědčily o hrozícím nebezpečí a hned volala. Možná ale jen špatně odhadla čas, nebezpečí ale může skutečně hrozit.

"Ostatně, když zapojíme zdravý selský rozum, nemůžeme si myslet, že se nám teroristé vyhnou a že se nám nic nestane. Nebezpečí hrozí a když ho popíráme, jsme naivní jako v časech Chamberlaina a Hitlera," uzavřela astroložka.

Některé případy, kdy policie využila pomoc senzibilů

2. června 1990 - Výbuch bomby na Staroměstském náměstí v Praze. Jasnovidci byli požádáni o pomoc při hledání pachatele. Nepomohli.

15. ledna 1993 - Pátrání po dvouletém Honzíkovi Dorundovi v Sokolově. Tělo bylo v květnu nalezeno v řece Ohři. Zda pomoc senzibilů byla co k čemu, není jisté.

5. září 1996 - Pátrání po čtyřleté Karolíně Plané z Krnova. Policie využila služeb jasnovidců, ale bezúspěšně. Tělo se dosud nenašlo.

Srpen 2001 - Senzibilové hledají sourozence Vosmanské a jejich švagra. Ostatky všech byly nalezeny později zcela náhodně.

23. září 2004 - Zmizení podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta. Senzibil pomáhal, ale bezvýsledně.

Zahraničí
Rusko - Senzibilové pomáhají po teroristických útocích či při leteckých katastrofách, když úřady nemohou nalézt havarované letadlo.

USA - Senzibilové lokalizovali polohu například libyjského vůdce Muammara Kaddáfího před bombardováním Libye roce 1986. Jasnovidci také pro CIA získávali informace o nových ruských ponorkách v rámci programu s krycím názvem "Stargate".

Británie - služeb jasnovidců využívá britská tajná služba MI5 hlavně k získávání informací o záměrech Irské republikánské armády (IRA).

Zdroj:ČTK

Autoři:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká viceprezidentka má v průzkumu agentur Reuters/Ipsos nepatrný náskok dvou procentních bodů. Donald Trump se...

23. července 2024  21:08,  aktualizováno  22:08

Neděle byla nejteplejším dnem v historii měření. Další rekordy jsou na obzoru

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření v roce 1940. V úterý to uvedly agentury s odkazem na sdělení unijní meteorologické služby...

23. července 2024  21:49

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších mužů historie vojenského zpravodajství a strůjce atentátu na říšského protektora Reinharda...

23. července 2024  21:22

Připravují se na boj s Čínou, přišel tajfun. Na Tchajwanu omezili vojenské manévry

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské cvičení. Tchaj-pej zrušila leteckou část manévrů na východním pobřeží; pozemní a námořní část zatím...

23. července 2024  21:08

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...