Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

  13:15aktualizováno  15:55
Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné koaliční vládě od Andreje Babiše. Zároveň označil za problém, že ANO prosadilo do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů svého poslance Jiřího Maška. Podle Zemana jsou na stole dvě rovnocenné varianty vlády.

„To, co se stalo včera, je věc, která komplikuje vztahy v té případné koalici a určitě potom do budoucna, i tuto věc otevřeme, jakým směrem by měla být kontrolována GIBS,“ řekl Hamáček. ANO prosadilo svého kandidáta, ačkoli dříve jasně řeklo, že pozice v čele komise patří opozici.

Šéf ČSSD popřel další spekulaci. O křeslech i ministrech

Hamáček popřel, že již existuje i možný návrh toho, kdo by ve vládě byl za sociální demokracii - on sám na obraně, Kateřina Valachová zpět na školství, Miroslav Poche na zahraničí a Lukáš Kaucký na ministerstvu kultury, přičemž resort zemědělství je podle této spekulace ještě neobsazen. „Ani ty resorty nesedí,“ prohlásil Hamáček.

Fotogalerie

Zamířil na Hrad den před klíčovým jednáním vedení sociální demokracie, které rozhodne, zda je strana ochotna vrátit se vůbec k jednání o koaliční vládě s ANO, kterou by podporovali ještě komunisté. „Informoval jsem pana prezidenta o možnostech pokračování jednání,“ řekl po hodinové schůzce se Zemanem. Seznámil prezidenta s tím, jaký bude jeho návrh pro sociální demokracii. Novinářům ho odmítl sdělit.

Hrad: Dvě varianty vlády jsou rovnocenné

„Schůzky tohoto typu zásadně nekomentujeme,“ řekl iDNES.cz Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident už od počátku hovořil o tom, že tady máme na stole dvě varianty, které jsou rovnocenné, ale věc je plně v rukou pana premiéra,“ uvedl Ovčáček. Jedna varianta je koalice ANO s ČSSS tolerovaná komunisty, druhá vláda ANO tolerovaná komunisty a hnutím SPD Tomia Okamury.

Špičky ČSSD i ANO už od pondělí drží v tajnosti přesnou podobu nabídky, kterou dostali od premiéra v demisi a šéfa ANO. „Pokud bychom obnovili jednání a došli k nějakému závěru, tak ve finále budou rozhodovat všichni členové sociální demokracie,“ řekl Hamáček.

Sociální demokraté už přitom jednou jednání s ANO ukončili, což stvrdilo jejich předsednictvo. Babišovo ANO sice prakticky od voleb ve Sněmovně spolupracuje s komunisty a SPD Tomia Okamury, ale republikový výbor ANO uložil Babišovi, aby se ještě jednou za sociálními demokraty vydal.

V poslaneckém klubu ANO jsou totiž tací, jimž se příčí, že důvěra vlády by mohla stát na dohodě se dvěma extrémními stranami. Poslanec Rostislav Vyzula před pár dny novinářům řekl, že takových poslanců ANO je více než dvacet, až třetina klubu, který má celkem 78 členů. Zeman přitom Babišovi před tím doporučil, ať se nerozpakuje dohodu s KSČM a SPD uzavřít.

Stále platí podmínky, které stanovil Hamáček

Od chvíle, kdy Babiš svou novou nabídku Hamáčkovi a jeho třem kolegům z vedení ČSSD řekl, se již několik dní spekuluje o přesné podobě nabídky.

Spekuluje se o tom, že ANO je ochotno sociálním demokratům pustit pět křesel: zahraničí, obranu či kulturu a dvě další, mezi nimiž mohou být práce a sociální věci, školství či místní rozvoj. A že by vnitro řídil nestraník, na němž se shodne ANO s ČSSD. Do výběru ministrů chtějí mluvit i komunisté, které v sobotu čeká volební sjezd.

„Já jsem řekl, s čím bych byl spokojen, co je důstojné zastoupení sociální demokracie. A jaké podmínky, za kterých jsme se rozešli. A ty stále platí,“ řekl ve čtvrtek na Hradě Hamáček. ČSSD usilovala o pět křesel ve vládě a pokud v ní má zůstat Babiš, musí sociální demokracie získat vnitro či finance.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Podvodníci měli vylákat od stovek lidí 280 milionů, stíhá je policie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle...

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Najdete na iDNES.cz