Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Českem se prohnal silný vítr, stály vlaky, bez proudu byly stovky domácností

  8:20aktualizováno  20:08
V Česku udeřil silný vítr, kvůli popadaným stromům stály na mnoha místech vlaky, na silnicích trápil řidiče sníh. Hasiči hlásili od rána přes sto výjezdů. Energetici již odstranili naprostou většinu poruch způsobených větrem. Firma EG.D obnovila dodávky ve všech regionech, ČEZ do večera připojil všechny zbývající místa.

Výstraha před silným větrem, sněhovými jazyky a závějemi zejména v horských oblastech platí do sobotního večera.

Vítr v noci dosahoval rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách i více. Stanice Nová Ves v Horách na Mostecku zaznamenala dokonce náraz o rychlosti přes 110 kilometrů v hodině, uvedl ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém účtu.

Kvůli větru bylo hodinu před polednem ještě asi 6 tisíc odběratelů bez elektřiny, Společnost ČEZ evidovala kolem 03:00 přes 8 tisíc odběrných míst bez proudu. Do rána se jejich počet snížil na zhruba 2 500, avšak hodinu před polednem stoupl na přibližně 3 tisíc. Důvodem byl přetrvávající silný vítr, který poruchy způsoboval. Během odpoledne byla většina poruch opravena a v podvečer zbývalo připojit posledních 1100 odběrných míst.

„Nám se daří poruchy odstraňovat, ale přibývají nové,“ uvedla mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová dopoledne.

Energetici v akci

Po poledni technici ČEZu řešili opravy na 17 vedení vysokého napětí. „Nejvíce domácností, tisíc, bez elektřiny je aktuálně v Olomouckém kraji. Dále je kraj Liberecký, zde je to asi 700 domácností, a podobný počet v Pardubickém kraji,“ řekla iDNES.cz Holingerová.

Naopak situace se již uklidnila v kraji královéhradeckém, kde bylo zhruba 300 domácností bez elektřiny. Předpoklad obnovení dodávek elektřiny bylo podle mluvčí v průběhu dnešního dne.

Společnost EG.D evidovala kolem 11:00 na svém distribučním území rovněž zhruba 3 tisíce odběratelů bez proudu. Bylo to zhruba o 1 400 méně než ráno. Kolem tisícovky poruch bylo před polednem na jižní Moravě, hlavně na Znojemsku a také Hodonínsku.

Na Vysočině bylo bez dodávek elektřiny dohromady na 1 100 odběrných míst, a to na Jihlavsku, Žďársku, Třebíčsku a Pelhřimovsku. „Ve Zlínském kraji pak evidujeme zhruba 880 poruch na Uherskohradišťsku,“ uvedl Lubomír Budný, mluvčí energetické společnosti EG.D ze skupiny E.ON.

Společnost pracovala na opravách poruch. „Děláme vše pro to, abychom jejich dopady co nejvíce snížili a dodávku energií obnovili co nejdříve,“ ujistil Budný. V sobotu ráno měla firma hlášených 4 400 poruch.

Stromy zastavily vlaky, sníh trápí řidiče

Popadané stromy působily problémy také v železniční dopravě, zejména dopoledne. Porucha trakčního vedení zastavila provoz vlaků ve stanici Jihlava - město mezi Horní Cerekví a Jihlavou a mezi Jihlavou a Kostelcem. Podle webu Českých drah tam omezení začalo tři hodiny po půlnoci a skončilo po 18:00. V Jihočeském kraji nejezdily vlaky v úseku mezi Ražicemi a Táborem a v úseku Rybník - Horní Dvořiště. Kvůli popadaným stromům evidovaly dráhy mimořádnosti v provozu.

Aktuální informace k dopravním uzavírkám a nehodám po celém Česku jsou stále dostupné na webových stránkách policie.

Cestování na Vysočině v sobotu ztěžoval silný vítr a sněžení. Hasiči měli od půlnoci do poledne 60 výjezdů, nejčastěji odklízeli stromy a větve z vozovek. Nejvíc zásahů měli na Jihlavsku.

Sypače silničářů vyjely kvůli sněžení tři hodiny po půlnoci, nejdřív na Žďársku a Třebíčsku a pak i jinde v kraji. Jezdilo jich přes 70. „Nejhorší je ten prudký vítr, byly popadané stromy,“ uvedl dispečer krajské správy a údržby Jiří Havel.

Policie měla v kraji do osmé hodiny ranní hlášeno osm nehod, nicméně nehody přibývaly. Dva lidé se lehce zranili při havárii autobusu u Škrdlovic na Žďársku. A jeden člověk při střetu dvou aut u Bohdalova na Žďársku. Před polednem byla neprůjezdná silnice 38 u Štoků na Havlíčkobrodsku kvůli vyprošťování kamionu.

Kvůli poruše trakčního vedení ve stanici Jihlava - město byl od noci přerušen provoz a zavedena náhradní náhradní autobusová doprava mezi Rantířovem a Jihlavou a mezi Jihlavou a Kostelcem. Opatření trvalo do 18:00, původní informace ale hovořily o dřívějším obnovení provozu.

S opatrností jsou sjízdné silnice na severu Čech. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny je od půlnoci uzavřená na Jablonecku silnice první třídy 10 z Tanvaldu do Harrachova a dál do Polska. Silničáři očekávají, že omezení pro kamiony potrvá po celý den až do půlnoci.

„V závislosti na stavu sjízdnosti vozovky pro nákladní vozidla a vývoji počasí může být termín uzavírky změněn,“ uvedl Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK.

Na severu Čech připadlo od noci několik centimetrů sněhu. Ráno uvázl jeden kamion na silnici 65 nedaleko Rychnova u Jablonce nad Nisou a další na silnici 35 u Rádelského Mlýna.

Kvůli počasí byl odložen prvoligový fotbalový zápas mezi Jabloncem a Slováckem.

Sníh, špatný terén, odklad. Jablonec a Slovácko v neděli hrát nebudou

Opatrní by měli být motoristé i při cestách po Ústeckém kraji. Ráno havaroval kamion na D8, dočasně uzavřená byla kvůli čerstvě napadenému sněhu silnice 223 v obcích Výsluní a Kryštofovy Hamry na Chomutovsku. V Krušných horách i na Teplicku se místy tvořily sněhové jazyky. Hasiči ráno za sebou měli v kraji 17 výjezdů v souvislosti s počasím.

V Jihočeském kraji byl v sobotu ráno kvůli větru přerušený provoz vlaků na několika úsecích. Podle webu Českých drah vlaky nejezdily od 4 do 13 hodin v úseku Rybník - Horní Dvořiště.

Mezi Ražicemi a Táborem najel vlak do spadlého stromu, provoz se podařilo obnovit před osmou hodinou ranní. Překážka po ránu blokovala trať také mezi Jindřichovým Hradcem a Jarošovem nad Nežárkou, vlaky tam znovu jezdí od 06:30.

Hasiči v kraji měli přes 50 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům. V Černé v Pošumaví zajišťovali uvolněnou střechu. Stromy začali hasiči odstraňovat hodinu po půlnoci. Nejčastěji vyjížděli na Jindřichohradecku.

Sypače silničářů jezdily v noci na sobotu kvůli sněžení hlavně ve vyšších polohách Českokrumlovska a na Prachaticku. Uvedl to dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

V Jihomoravském kraji komplikoval ráno dopravu déšť se sněhem. Kromě toho foukal v kraji silný vítr, místy je až nárazový, a to například na Brněnsku, na Břeclavsku, Hodonínsku a také na Vyškovsku. Viditelnost na silnicích je bez omezení.

Hasiči v Jihomoravském kraji od půlnoci do 14 hodin měli k 57 výjezdů v souvislosti se silným větrem. Nejčastěji zasahovali na Brněnsku. Nejvíce hasiči řešili popadané stromy, vyjížděli ale i k větrem odnesenému přístřešku nebo spadlému billboardu. Události nikomu nezpůsobily zranění.

Autobus skončil v příkopu, 22 zraněných

V Pardubickém kraji na silnicích ve vyšších nadmořských výškách ráno místy ležel rozbředlý sníh, kde se nesolilo, zůstává vrstva nového sněhu. Na většině území kraje ráno sněžilo nebo padal déšť se sněhem za silného větru. Od středních poloh se mohou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje a náledí.

Na Svitavsku skončil autobus na boku v poli. Zranilo se 22 lidí

„Situace na silnicích nevypadá vůbec dobře, silný vítr a sněžení komplikují dopravu především ve vyšších polohách. Mám informace, že takzvaná bílá tma se přesouvá k Hlinsku a Nasavrkám,“ řekla před 10. hodinou mluvčí policie Andrea Muzikantová.

Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na silnici č. 43 mezi obcemi Březová nad Svitavou a Brněnec. Autobus skončil v poli na boku, zranilo se 22 lidí, z toho dva středně vážně. Celkově mají policisté v kraji k 14 hodině hlášeno 30 dopravních nehod.

Kvůli kalamitě nejezdily vlaky v úseku Ústí nad Orlicí a Choceň, přerušený byl i provoz náhradní autobusové dopravy.

Silnice v Královéhradeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Od středních poloh se mohou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Na většině území kraje vál ráno silný vítr, sněžilo nebo padal déšť se sněhem. Na vedlejších silnicích zůstával místy rozbředlý sníh, ve vyšších nadmořských výškách leží vrstva nového sněhu. Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a mlze nedoporučuje hřebenové túry.

Policie regulovala zhruba hodinu dopravu z Deštného v Orlických horách do Orlického Záhoře, silnice byla neprůjezdná kvůli hustému sněžení. V místě uvázly auta a autobus. Po 16. hodině je silnice protažená, posypaná a s opatrností průjezdná.

Hasiči zasahovali od noci v 25 případech. „Odstranili jsme hlavně spadlé stromy ze silnic. Do jedné zlomené části stromu narazilo v Solnici auto, nikdo nebyl zraněn. V Hradci Králové zabezpečili hasiči plotové dílce s reklamou, které zasahovaly do sil. č. 35,“ popsali na Twitteru.

Hasiči zasahovali dopoledne u nehody sypače, který sjel na Jičínsku do příkopu. „Nehoda je bez zranění. Bude nutné přečerpat obsah nafty, hydraulického oleje i solanky, dochází k úniku látek do okolí,“ napsal HZS Královéhradeckého kraje na Twitteru.

Během dne pomáhali také s vyproštěním dvou autobusů. Jeden zapadl ve sněhu v Deštném v Orlických horách, druhý u Slatiny nad Zdobnicí.

Řidiči ve Zlínském kraji by měli být opatrní kvůli sněhovým přeháňkám a místy nárazovému větru. Na Vsetínsku silničáři nad ránem varovali před možnou tvorbou námrazy.

Hasiči ve Středočeském kraji od půlnoci do sedmé hodiny ranní řešili 54 popadaných stromů. Nejvíce zasažené okresy byly Benešov a Příbram. „Největší nárůst počtu událostí evidujeme mezi druhou a třetí hodinou a mezi pátou a sedmou,“ uvedli na Facebooku. Oproti tomu v Praze měli hasiči v souvislosti s počasím do 9 hodin pět výjezdů.

V Moravskoslezském kraji na Bruntálsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku jsou silnice po nočním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Jinde na území Moravskoslezského kraje jsou sjízdné bez omezení. Na Bruntálsku na silnicích leží zbytky rozbředlého sněhu. Podobná situace je i na Novojičínsku a v některých částech Beskyd na Frýdecko-Místecku

Pravděpodobně vinou počasí havaroval na kluzké vozovce v noci na Bruntálsku kamion, který sjel ze silnice. Při nehodě se nikdo nezranil. Zhruba v 09:30 začalo vyprošťování soupravy a silnice mezi Bruntálem a Starým městem byla do 11:30 uzavřená.

Pro nákladní vozy těžší 12 tun byl v Beskydech na Frýdecko-Místecku podle silničářů po určitou dobu uzavřený zhruba dvacetikilometrový úsek silnice I/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji.

Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy. Silnice proto bývá v zimě uzavřená často.

Hasiči v Olomouckém kraji od pátečního večera v souvislosti se silným větrem vyjížděli ke 14 událostem, šlo zejména o popadané stromy a větve. Podle mluvčího hasičů Radka Buryánka se v kraji zatím nestalo nic závažnějšího.

Výstraha platí do sobotního večera

Vítr měl podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu v nárazech rychlost okolo 70 kilometrů v hodině, lokálně až 90 kilometrů v hodině. Na horách v nárazech dosáhl rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy téměř síly orkánu. Na horách se navíc mohou v sobotu tvořit závěje a sněhové jazyky.

Udeří silný vítr. Na horách může mít i 110 kilometrů za hodinu

Výstraha je v platnosti už od pátečních 20:00 do sobotních 13:00 pro celý Karlovarský a Plzeňský kraj, většinu Ústeckého kraje a západní části Středočeského a Jihočeského kraje. Od 1:00 v sobotu platí výstraha pro celé Česko. Kromě dříve zmíněných regionů na západě Čech výstraha skončila v sobotu v 19:00.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...