Své jméno mohou zájemci vyšperkovat jednou z nejvyšších akademických hodností za několik desítek tisíc korun. Disertační práci vypracuje jedna z několika agentur, které v Česku tuto službu nabízejí, za ceny v rozmezí od 67 do 90 tisíc korun. To je podle zjištění MF DNES cena práce o 150 stranách textu.
Specializované agentury nabízejí oficiálně vypracování "podkladů" k disertační práci, ale dílo vám klidně dodají kompletní, připravené k obhájení. U zpracovatelů lze objednat také bakalářské nebo diplomové práce, což studenti zejména humanitních a ekonomických oborů už několik let dobře vědí a tuto snadnou cestu k titulu využívají. Agentury tvrdí, že mají tisíce spokojených zákazníků. Školy podvod ve většině případů neodhalí.
Práci vypracovávají lidé bez potřebného vzdělání
MF DNES oslovila s nezávaznou objednávkou na disertační práci v oblasti reklamy čtyři "akademické" agentury. Ukázalo se, že takto náročná díla pro doktorandy zpracovávají lidé, kteří nemají s vědou žádné velké zkušenosti.
Jde především o vysokoškolsky vzdělané lidi z praxe. Například anonymní zpracovatel, který pracuje pro server Seminárky bez práce a byl MF DNES přidělen jako odborník na disertační práci o reklamě, nemá ani vzdělání v oboru. "Jsem vystudovaný právník, ale pracuji v reklamní agentuře," odpověděl.
Zpracovatel přidělený agenturou Diplomky.net sice na vysoké škole učí, ale zřejmě nemá žádné zkušenosti s požadavky na doktorské studium. Ukázalo se to, když zpracoval stručný úvod práce a přehled literatury. "Neuspělo by to ani u magisterského studia, natož u doktorského. Působí to velmi staromódně, povrchně a nevědecky. Je to odfláknuté," ohodnotil začátek práce prorektor Vysoké školy finanční a správní Milan Kašík.
Právě z jeho školy by měl podle agentury zpracovatel pocházet. Tomu však rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová nevěří. "Vypadá to tak, že agentura naši školu zmínila jen kvůli tomu, aby kryla skutečného zpracovatele," říká Šenkýřová.
Šokující je, že objednané práce nízké kvality na vysokých školách procházejí. "Ač se snažíme sebevíc průběžně kontrolovat zpracování závěrečných prací, objednávky na zakázku je velmi těžké odhalit," připouští prorektor Milan Kašík.
Agentura Diplomky.net dokonce studentům garantuje, že objednanou práci obhájí. "Máme za sebou stovky zpracovaných odborných textů a nevyskytl se jediný problém. Školy opravdu nemají žádnou možnost, jak by mohly zjistit či dohledat opravdový původ práce, jedině snad, kdyby jim to student sdělil sám," chlubí se Martin Zátka z agentury Diplomky.net.
Trest studentům téměř nehrozí
Postih studentům hrozí jen v případě, že se sami prořeknou před zkušební komisí. A když vysoké školy náhodou zakázkovou práci objeví, většinou citlivý problém řeší jen jako porušení vnitřního řádu školy. Na soudy se neobracejí.
Studentům-podvodníkům tak hrozí nejvýše vyloučení ze studia. Přestože svým konáním nejméně porušují autorské právo. "Skutečný autor se nemůže autorských práv vzdát, jsou nepřevoditelná," říká advokátka Irena Holcová, která se na autorské právo zaměřuje. Studenti mohou ve svůj prospěch argumentovat takzvanou domněnkou autorství. Podle ní je autorem osoba, jejíž jméno je "obvyklým způsobem uvedeno na díle".
Žaloba však nepoctivým studentům nehrozí. "Na základě veřejnoprávní úpravy by studenta mohla teoreticky žalovat škola, na základě porušení autorského práva buď skutečný autor práce, nebo agentura, která ji prodala," tvrdí právnička. Ale ani jeden z nich nebude řešit porušení práva soudní cestou. Strana zpracovatele má dokonce opačný zájem.
Agenturám, které vysokoškolákům s akademickými pracemi pomáhají, je příliš těžké prokázat, že prodávají díla určená k získání titulů. Oficiálně poskytují jen "podklady" a nechávají na studentovi, jak s nimi naloží. Mohly by se stát jen spolupachateli podvodu v okamžiku, kdy by podobné prohřešky řešil soud.