Střet zájmů i stát jako firma. Demonstranti vysvětlují, proč byli na Letné

Exkluzivně   16:37aktualizováno  16:37
Na pražské Letné se v neděli odpoledne konala největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a lepší vládu, které pořádá spolek Milion chvilek. Sjeli se na ní lidé z celé republiky. Vadí jim střet zájmů, přepisování ústavních zvyklostí i trestně stíhaný premiér.

Mezi lidmi, kteří dorazili na demonstraci na pražskou Letnou, byla i paní Helena se dvěma dětmi, která přijela z Drážďan. Její malé děti nesly transparenty „Babiš, to je známá firma“ a „Krást se nemá, to už ví každý předškolák“.

Fotogalerie

„Drážďany, kde žijeme dva roky, jsou blíž než Brno, takže to není problém,“ řekla paní Helena.

Podle ní se o dění v České republice v zahraničí zajímá hodně lidí a nebudou jedinou českou rodinou, která do Prahy kvůli demonstraci přijela z Drážďan. 

„Říkáme si, co se stane, když pan Babiš odstoupí a skončí hnutí ANO, protože si myslím, že s jeho pádem skončí. Máme pochopitelně obavy, aby ho nenahradil někdo ještě horší, aby neposílil třeba pan Okamura, to by nás vyděsilo,“ dodala.

S imitací čapího hnízda na kloboucích přišly na Letnou paní Vlasta ze Žamberka s dcerou Soňou. „Nám vadí způsob, jakým to tady pan Babiš vede. Zadlužuje naši budoucnost a lifruje si peníze do svých firem. A přitom docházejí peníze na sociální služby. Navíc kazí naši pověst v zahraničí a v podstatě už tady nevládne, ale jenom se snaží zametat svoje průšvihy,“ vysvětlila důvod účasti dcera Soňa. 

Na Letné jsou desetitisíce lidí a přichází další. Nerozumím jim, vzkázal Babiš

Pod modrou vlajkou Evropské unie, protože mimo jiné budoucnost Česka vidí v přijetí eura, stál poblíž pódia Petr Alexander Jetmar z Prahy. „V první řadě se (naši politici) musejí postarat o to, aby naše děti neplatily ty šílené dluhy, které tady vznikají už třicet let. Možná je to horší, než jaké to bylo za bolševika. Já jsem bohužel také panu Babišovi naletěl a před šesti lety jsem ho volil v domnění, že bude nějaká změna,“ řekl. Teď ale podle něj Babiš dělá horší věci, než politici před ním.

„Dáváme jim na vědomí, že jejich počínání sledujeme“

Z Brna v neděli podle místních aktivistů zamířilo na demonstraci na pražskou Letnou nejméně dva tisíce lidí. Autem z Brna do Prahy míří Jan Šmikmátor, a to i s dětmi, jde totiž podle něj o jejich budoucnost. „Jedu poklidnou formou vyjádřit svou nespokojenost s tím, že premiér spolu s prezidentem přepisují ústavní zvyklosti,“ vysvětlil Šmikmátor. Jízdenky na vlak už nesehnal, byly vyprodané.

Lenka Němcová lístek koupila včas, v neděli proto z Brna jela vlakem. „Nechci za premiéra člověka, pro kterého jsou jedinou hodnotou peníze a který vnímá náš stát jako svou firmu,“ přiblížila Němcová. Těší se prý na atmosféru pospolitosti na Letné a na to, jak se Babiš bude po demonstraci vyjadřovat. 

„Vadí mi obrovský střet zájmů premiéra, jeho podvody a neschopnost postavit se k vlastním problémům čelem a vyvodit z nich politickou odpovědnost,“ vysvětlila Dominika Kovaříková, která do Prahy z Olomouce vyrazila s manželem.

Demonstrace jako je ta nedělní jsou podle Kovaříkové důležitou formou veřejné kontroly politiků. „Dáváme jim na vědomí, že jejich počínání sledujeme, a já jsem přesvědčená, že v současné atmosféře si Andrej Babiš a jeho souputníci dovolí podstatně méně, než by si dovolili, pokud by se nikdo neozýval,“ podotkla. 

Z Olomouce do vlaku směřujícího na hlavní nádraží v Praze v neděli usedl i Milan Hrabal, který je pravidelným účastníkem demonstrací za nezávislost justice. „Dnešní shromáždění na Letné i ta předešlá v Praze a stovkách dalších měst a obcí rozhodně smysl mají, i když se nás snaží přesvědčit o opaku. Je to zřetelně vidět,“ řekl Hrabal.

Podle něho je nejvyšší čas dát najevo občanskou nespokojenost a soudržnost demokraticky smýšlející části národa. „V naší zemi začínají uzurpovat moc současní i bývalí komunisté, a to v prapodivném, i když logickém spojení s agentem StB, oligarchou, mediálním magnátem a současně trestně stíhaným premiérem v jedné osobě. Premiér se snaží z titulu své funkce zamést pod koberec své špinavé praktiky, a to vše za hlasité podpory prezidenta republiky,“ popsal Hrabal.

Alice Gelnarová s rodinou z Tišnova řekla, že na demonstraci přijela hlavně proto, že jí vadí trestní stíhání premiéra. Uvedla, že své jméno se říct nebojí, protože věří, že v Česku je zatím demokracie. 

Dorazila i rodina s dětmi z Valašského Meziříčí. „Máme to tři hodiny cesty, ale jsme tu už potřetí,“ uvedla matka. „Byli jsme zatím na všech demonstracích u nás v Boru i na Václaváku. Jsme tu, protože nesouhlasíme s politikou současné vlády a kdyby byla další demonstrace, přijeli bychom určitě znovu,“ přiblížili demonstranti z Nového Boru.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Přetrvávající sucho kazí plány vodákům. Rafty nejspíš letos vůbec nevyplují

V Rožmberku nad Vltavou čeká vodáci zpestření v podobě jezu.

Letošní sucho trápí vodáky. I po víkendových deštích zůstává část řek nesplavná či na hranici splavnosti. Hladina se...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Ušní implantáty dostávají v Česku víc děti. Ve světě je to jinak, říká lékař

ilustrační snímek

Zpočátku to byla rarita. V současnosti ale má ušní implantát už více než tisíc Čechů. „Dítě, které dostane implantáty...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz