Data nashromážděná od všech lidí v Česku mají pestré využití. Například hasiči se podle nich rozhodují, kde a v jakém počtu budou působit. "Počet obyvatel vzešlý ze sčítání patří mezi rozhodující kritéria," říká Pavel Dekret z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.
V některých krajích navíc hasiči mají na operačním středisku aplikaci, která jim podle dat ze sčítání lidu pomáhá s přípravou zásahu. Jen se zadá adresa a vyběhnou základní informace - kolik v hořícím domě bydlí lidí, jak jsou staří, čím topí nebo v jakém bydlí patře.
"Víme, co tam můžeme očekávat a jaké tam hrozí problémy. Usnadní to zásah. Ve stresu je každá informace dobrá," popisuje Dekret. Tyto údaje jsou podle něj užitečné i při plánování evakuací.
Všechny údaje ze sčítání míří do tajného krytuPodívejte se, kde se shromažďují vaše jména a adresy |
Data posloužila i při vzniku mapy oblastí s významným povodňovým rizikem. "K jejich stanovení jsme využili počty obyvatel ze sčítání. Důležité pro nás je, že máme jednotná data z celého Česka. Pak se rozhodujeme, co udělat, aby škody byly co nejmenší," říká Josef Reidinger z odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí.
Se svými kolegy sleduje ale i to, o jaký typ obydlí se jedná a z jakého je materiálu. To má vliv při vyčíslování případných škod.
Úsek zmíněné říčky Mrliny mezi Vestcem a Rožďalovicemi je jen jednou z mnoha oblastí, kde se vodní tok může proměnit v nebezpečený živel. Až budou známé údaje z letošního sčítání, mapa se upřesní.
Data zajímají i novináře a odpadové firmy
Kromě linky 230 brázdí Prahu i další výsledky sčítání. Nebýt akce statistiků, možná by tramvaj 15 od roku 2003 nejezdila i z Letné do Holešovic. "Výsledky sčítání potvrdily, že mezi těmito částmi města je dostatečný potenciál, aby tam linka byla vedená," říká Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která v Praze sestavuje jízdní řády.
Kdo také data využívá
|
Další novinkou je autobus 240, který cestujícím umožňuje jezdit z Černého Mostu na Jižní Město přímo a ne oklikou přes centrum. "Ze sčítání vyplynulo, odkud kam lidé jezdí. Máme tak matici přepravních vztahů, kterou jinak nejsme schopní zjistit," popisuje mluvčí. Podle něj se podobně zohlední i údaje z letošního sčítání.
Obcím a městům slouží data ze sčítání lidu například jako podklad pro tvorbu územních plánů. Na krajských pracovištích Českého statistického úřadu se podle úředníků na sesbírané údaje často dotazují například představitelé Liberce, Semil či Děčína.
Naopak primátor Teplic Jaroslav Kubera nepovažuje výsledky sčítání za příliš užitečné. "Snad jediné, co využijeme, je dojíždění za prací kvůli dopravě. Ostatní si většinou zjistíme sami nebo nás to nezajímá. Na rozdíl od státu se lidem do života pleteme minimálně," tvrdí Kubera.
Nasbírané údaje využívají i vědci a studenti. "Jedním z největších uživatelů dat jsou také novináři," podotýká mluvčí letošního sčítání lidu Ondřej Kubala.
Výsledky sčítání lidu však neslouží jen státním úřadům a institucím. Například předchůdce společnosti Telefónica O2 podle hustoty obyvatel instaloval telefonní budky. Jedna firma, která si nepřála uvést své jméno, podle sčítání odhadovala v obcích množství komunálního odpadu.