Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rychlé peníze jsou za darování krevní plazmy. Se spermatem je dlouhý proces

  18:30
Tísnivou finanční situaci po covidové pandemii se lidé snaží řešit různě. Peníze lze získat například za darování vajíček či spermií. Některé kliniky evidují zvyšující se zájem, jiné naopak. Dárce totiž může v některých případech odradit dlouhá doba čekání na finanční odměnu či náročnost procesu. Nejjednodušší i nejrychlejší cesta k penězům je darování krevní plazmy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Některé kliniky registrují nárůst zájemců o darování spermií. „Vidíme velký nárůst počtu mužských zájemců o darování spermií, a to především od podzimu roku 2020. Předpokládáme, že to souvisí s pandemií koronaviru,“ potvrzuje manažerka kliniky Europe IVF Lenka Krčálová.

Za darování spermií mohou muži například ve pražské Fakultní nemocnici Motol získat od několika stovek do dvou tisíc korun. „Kompenzace účelně vynaložených nákladů spojených s darováním je stanovena do maximální výše 10 tisíc korun. Vyplacena je dárci jednorázově po ukončení celého procesu, tedy asi jeden rok od zahájení,“ uvedla pro iDNES.cz vedoucí Centra pro reprodukci genetiky Fakultní nemocnice Motol Marína Zámečníková.

Přestože se darování spermatu může zdát jako jednoduchý způsob, jak si přivydělat až 15 tisíc korun, všemi povinnými vyšetřeními projdou podle embryoložky Jany Březinové jen asi jeden až dva z deseti uchazečů o dárcovství.

Při vstupním vyšetření se zjišťuje například počet, pohyblivost a tvar spermií. Muž musí navíc dodržet až pětidenní pohlavní abstinenci. Pokud parametry spermiogramu splňují kritéria, provede se jejich zamrazení na zkoušku. Dárci také musí projít opakovanými vyšetřeními na pohlavní nemoci. Zjišťuje se také jeho osobní a rodinná anamnéza, zdravotní stav, psychické problémy, ale i zájmy a podobně.

„Při další návštěvě absolvuje klient pohovor s genetikem, poté z krve a moči provádíme testy na pohlavně a geneticky přenosné choroby, zjišťujeme krevní skupinu. Zhruba do měsíce máme všechny výsledky, vyhodnotíme je a definitivně rozhodneme, zda se muž může stát dárcem, anebo ho vyřadíme. Každý dárce přijde na 6 až 10 odběrů,“ nastínila náročný proces embryoložka.

Páry vybírají dárce spermií dle nadání i podoby s otcem, říká lékařka

Dárkyně vajíček se bály cestovat

Darování vajíček je pak ještě složitější. Nejprve musí adeptka podstoupit vstupní konzultaci. Pokud projde a lékař ji vyhodnotí jako vhodnou, absolvuje rovnou i krevní odběry. Při těch se zjišťují hladiny ženských hormonů, vyšetřuje se bezinfekčnost dárkyně, následuje gynekologické a genetické vyšetření. Důležitá je i rodinná anamnéza a psychický stav. 

Následně podle svého menstruačního cyklu zahajuje stimulaci vaječníků, přičemž je pod neustálou kontrolou lékařů. Injekční aplikace hormonů trvá asi 10 až 12 dní a dárkyně si je může podkožně aplikovat sama. Podle ultrazvukového vyšetření se poté zjišťuje, jaký den je pro odběr vajíček nejvhodnější. Celý zákrok trvá 5 až 10 minut na operačním sále pod anestezií. Kompenzace se pohybuje kolem 30 tisíc korun.

Jak Krčálová z Europe IVF dodává, u žen klinika nezaznamenala nárůst ani pokles počtů zájemkyň o darování vajíček. „Ve větší míře se nám však stávalo, že dárkyně rušily objednané konzultace kvůli obavám z cestování v průběhu pandemie,“ uvedla s tím, že klinika očekává, že po pandemii může přijít mírný nárůst.

Některé tak může delší doba čekání odradit. Například reprodukční klinika ISCARE eviduje lehce zvýšený zájem o informace k darování obecně, ale na celkový počet skutečných dárkyň aktuální situace podstatný dopad podle asistentky ředitele Jindry Průšové neměla. „Z pohledu počtu a struktury zájemkyň o darování vajíček žádné zásadní změny nepozorujeme,“ dodala.

Darování plazmy jako brigáda

Rychlejší výdělek slibuje darování plazmy, za kterou je kompenzace v řádech několika stovek korun za jeden odběr. Například klinika Cara Plazma nabízí náhradu 400 korun za první odběr, 1 000 korun za druhý a za každý další pak 700. Dárce si tak za rok může přijít až na 18 200 korun.

Zájem Čechů o tuto částku ale poznamenal koronavirus. Například na klinice Plasmafera v Českých Budějovicích, kde za odběr slibují 600 korun, se počet dárců snížil.

„Dárců během pandemie ubylo. Lidi měli strach, podléhali hoaxům o covidu. Ovlivnila je taky opatření, která proti koronaviru byla, například zakázané cestování přes hranice okresů,“ vyjmenoval důvody lékař Peter Danko.

Lidi nepřilákala ani peněžní odměna. „Nemáme indicie, že by lidi strádali a z toho důvodu darovali plazmu. Myslím si, že když lidi nikam nechodili, peníze pořád měli,“ pokračoval lékař plazmacentra, které i nyní zaznamenává nedostatek zájemců.

Větší počet dárců nezaznamenala ani Unicaplasma. „Určité procento dárců, kteří chodí čistě kvůli finanční náhradě jsme měli vždy,“ uvedla Alice Pilousová. Pandemie a lockdowny podle ní způsobily, že klesl počet stálých dárců. 

„Situace se částečně zlepšila na podzim loňské roku a na jaře tohoto roku. Nicméně velké procento našich dárců byli vysokoškolští studenti, kteří od března 2020 prakticky vypadli,“ dodala s tím, že obecně je dárců plazmy stále nedostatek.

Chybí krev pro mimořádné výdaje

S tím naštěstí nemusí bojovat nemocnice, které potřebují krev. Češi a Češky ji během pandemie darovali v hojné míře. Podle Českého červeného kříže je počet dárců ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale rezervy pro případ mimořádného výdaje.

V transfuzních zařízeních je registrováno téměř 260 tisíc pravidelných dárců, ročně přibývá asi 30 tisíc nových. Během pandemie některá zařízení zaznamenala jejich větší nárůst.

To potvrzuje například primářka Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Petra Šlechtová, která uvedla, že zařízení v roce 2020 provedlo o dva tisíce odběrů více ve srovnání s jinými roky. Lidé také chodili darovat rekonvalescentní covidovou plazmu. Jiné nemocnice však evidují pokles.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Na D1 u Jihlavy se převrátil kamion a vysypal náklad, tvoří se kolony

23. května 2024  10:16

Provoz na dálnici D1 na Vysočině komplikuje dopravní nehoda. Na 115. kilometru ve směru na Prahu se...

Poslanci projednají smlouvu s Německem o rozvoji labské vodní cesty

23. května 2024  8:45,  aktualizováno  10:15

Přímý přenos Poslanci budou ve čtvrtek schvalovat smlouvu s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty....

Senior věděl, že ho okrádá falešná sociální pracovnice. Opět ji pustil do bytu

23. května 2024  10:14

Pocit osamělosti někdy přiměje seniory snášet těžko pochopitelné věci. Třeba i vědomí, že je...

Sériového vykradače aut a kanceláří dopadli při činu. Pomohla žena na parkovišti

23. května 2024  10:07

Když mladá Ostravanka před několika dny na parkovišti zjistila, že jí někdo poškodil auto, volala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...