Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Darování vajíček je v Česku byznys na hraně. Bezdětné ženy riskují i zdraví

Některé ženy považují darování vajíček za velmi dobrý způsob, jak si bezpracně a rychle přivydělat peníze. I když legislativa v Česku neumožňuje ženám vajíčko prodat, dárkyně si mohou přijít až na několik desítek tisíc korun. Nejčastěji se jimi stávají studentky, které trápí špatná finanční situace.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Studuji vysokou školu. Spolubydlící z privátu se mi svěřila, že se rozhodla darovat vajíčka. Tehdy mě ten nenechavý červíček nahlodal, protože jsem se samozřejmě dozvěděla, kolik se za darování vajíček vyplácí jako kompenzace,“ píše v internetové diskuzi jedna ze studentek.

„Vzhledem k tomu, že student na privátě bez pravidelných příjmů a dotující rodiny je celkem konstantně bez peněz, začala jsem o darování také přemýšlet,“ dodává, proč se rozhodla svá vajíčka darovat.

Podle několika klinik, které se dárcovstvím zabývají, jsou opravdu nejčastějšími dárkyněmi studentky vysokých škol. Hned po nich na odběr nejčastěji přicházejí ženy na mateřské dovolené.

Podle Michaely Šilhavé z kliniky Unica ale existují i ženy, pro něž je nejdůležitější to, že někomu mohou pomoci. Finanční odměna není pro jejich rozhodnutí důležitým faktorem. „Další velkou skupinu tvoří maminky několika dětí ve snaze altruisticky pomoci dalším ženám, které takové štěstí nemají,“ potvrzuje MUDr. Hana Višňová z kliniky IVF CUBE.

Jak to chodí?

Proces, během kterého žena daruje vajíčko, není jednoduchý. Nejprve musí adeptka podstoupit vstupní konzultaci. Pokud projde a lékař ji vyhodnotí jako vhodnou, absolvuje rovnou i krevní odběry. Při krevních testech se zjišťují hladiny ženských hormonů, vyšetřuje se bezinfekčnost dárkyně (musí být negativní na infekční přenosné choroby, jako je HIV, kapavka, žloutenka typu B a C a syfilis), následuje gynekologické a genetické vyšetření

Důležitá je i rodinná anamnéza dárkyně. Záleží také na psychickém stavu žen, které nesmí být v péči psychologů, psychiatrů a nesmí brát žádná antidepresiva. „Dnes je ovšem užívání antidepresiv velmi častý jev. Často i u velmi mladých žen, které přicházejí darovat, je problém, že ty antidepresiva užívají,“ popisuje Michaela Šilhavá z kliniky Unica. 

Vajíčka by žena neměla darovat, pokud trpí vážnou psychickou poruchou či užívá léky předepsané psychiatrem, je těhotná, kojí, nebo pravidelně konzumujete alkohol, případně drogy, či pokud se v rodině vyskytují sebevražedné sklony nebo alkoholismus. Psychologická stránka se hodnotí a je velmi důležitá. 

Vyšetření je výhodné i pro dárkyně, díky němu totiž zjistí svůj zdravotní stav. Pokud výsledky odběrů dopadnou dobře, je žena zařazena do dárcovského programu. 

Následně podle svého menstruačního cyklu zahajuje stimulaci vaječníků, přičemž je pod neustálou kontrolou lékařů. Injekční aplikace hormonů trvá asi 10 až 12 dní a dárkyně si je může podkožně aplikovat sama. Podle ultrazvukového vyšetření se poté zjišťuje, jaký den je pro odběr vajíček nejvhodnější. Celý zákrok trvá 5-10 minut na operačním sále pod anestezií.

Ředitelka dárcovského programu Institutu reprodukční medicíny pražské kliniky Unica uznává, že pro mladé ženy je finanční kompenzace velmi zajímavá a že se velké množství žen se rozhodne darovat právě kvůli penězům.

Dítě nebudu vychovávat

„Je to šest roků, kdy jsem poprvé darovala vajíčka. Darovala jsem celkem třikrát a nyní čekám svoje první dítě. Je mi 30 roků a teprve nyní si uvědomuji, co jsem vlastně provedla. Ta představa, že někde žije dítě, o kterém nic nevím, mě ničí, ta představa, že moje dítě bude mít sourozence, kterého nikdy nepozná, je pro mě stresující. Darovala jsem, protože jsem jako studentka potřebovala peníze, z žádného jiného důvodu to nebylo,“ uvádí v internetové diskusi další žena.

Podle slov ředitelky kliniky Unica je velmi důležité, aby si ženy dokázaly uvědomit, že pokud darují své vajíčko, pomohou tím někomu jinému. Také je důležité uvažovat o tom, že někde ve světě bude jejich biologické dítě, které nevychovají. „Ženy by se měly před darováním zamyslet nad tím, jak to jednou budou vnímat,“ dodává Michaela Šilhavá.

Jaká žena je vhodnou dárkyní?

„Pokud už má dárkyně dítě, víme, že už je darování mnohem bezpečnější. Pokud dárkyně děti nemá, jsme opatrnější. Kolikrát dárkyně mohou své vajíčko poskytnout, je individuální, darování se však může opakovat až pětkrát,“ objasnila Šilhavá. Avšak ne každá dárkyně je tou vhodnou. Ať už si ženy chtějí přivydělat nebo opravdu někomu nezištně pomoci, musejí splňovat přísná kritéria. Za nejlepší dárkyně se považují ženy mezi osmnáctým až pětatřicátým rokem. Musejí být v perfektním zdravotním i psychickém stavu a nesmí trpět žádným přenosným ani genetickým onemocněním.

Fotogalerie

Při darování vajíček ale existují i určitá rizika, která by měly dárkyně brát v potaz. Jedním z častějších rizik je, že tělo na zákrok špatně zareaguje, a může se tak objevit ovariální hyperstimulační syndrom. Ten vzniká nadměrnou reakcí vaječníků na hormonální stimulaci. 

Dalším rizikem je možnost výskytu vnitřního krvácení. Na to tragicky doplatila mladá žena, která po odběru vajíček na jedné z reprodukčních klinik v Brně zemřela. Může dojít i k pochybení ze strany lékaře. “Pokud je vše dobře ošetřeno, zákrok probíhá bez komplikací,“ ubezpečuje ale Šilhavá.

Vajíčka nejsou na prodej, hradí se jen náklady

Kliniky běžně na internetu nabízejí finanční odměnu v rozpětí mezi dvaceti až třiceti tisíci korun. Dárcovství je však postaveno na bázi dobrovolnosti. V souladu s právními předpisy České republiky za ně není možné dárkyni vyplácet odměnu, nemůže tedy své vajíčko “prodat“. 

„Reprodukční kliniky postupují dle zákona o lidských tkáních a buňkách a zákona o specifických zdravotních službách. Tato ustanovení uvádí, že za odběr zárodečných buněk nevzniká osobě, které byly odebrány, nárok na finanční ani jinou úhradu,“ osvětluje, proč není možné ženám za vajíčko zaplatit, advokát Pavel Hanžl z kanceláře TAUBEL LEGAL.

„Nicméně zařízení, které odběr provedlo, může dárci uhradit účelně a prokazatelně vynaložené výdaje spojené s darováním zárodečných buněk. Pokud tedy zařízení poskytují přiměřenou náhradu uvedených nákladů, nejednají protiprávně,“ doplnil advokát.

Graf průměrného věku žen při zahájení IVF (mimotělního oplodnění vajíčka) cyklu

Graf průměrného věku žen při zahájení IVF (mimotělního oplodnění vajíčka) cyklu

Jedna čtvrtina párů nemůže otěhotnět

Počet párů, které mají problém s početím potomka, neustále roste. Podle zdrojů klinik má potíže až jedna čtvrtina párů. „Příčinou je stále častější odkládání těhotenství na pozdější věk,“ říká MUDr. Hana Višňová.

Za umělým oplodněním míří do Česka stále více cizinek, nejvíce Britky a Němky

Počet dárkyň pomalu roste a to hlavně díky rozsáhlým marketingovým kampaním, které na internetu či v hromadné dopravě oslovují obrovské množství žen. Lákají je na vysokou finanční kompenzaci s darováním spojenou. 

V České republice je nyní přes čtyřicet soukromých dárcovských klinik, které se dárkyně snaží zaujmout především právě výší finanční kompenzace. Dárkyně si tedy mohou vybírat kliniky s nejvyšší peněžní nabídkou.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Jiné úkoly, školy i schopnosti. Dětské domovy při výuce musí zvládat všechno

Vychovatelé v dětských domovech musí na distanční výuce zvládat několik dětí i ročníků najednou. Učí děti z různých...

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

Ani po protestech sportovních spolků a provozovatelů fitness vláda neuvažuje o tom, že by přehodnotila povinnost nosit...

Brutální znásilnění = podmínka. Proč má Česko nízké tresty za sexuální delikty

Premium Mnoho lidí pobouřila podmínka pro sexuálního predátora Sneekyho z filmu V síti i dvouletý trest pro Abdallaha Ibrahima...

Očkování proti covidu vyjde na pět miliard, vakcínu uhradí pojišťovny

Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud budou třeba dvě dávky. Vakcínu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...