Darování vajíček je v Česku byznys na hraně. Bezdětné ženy riskují i zdraví

aktualizováno 
Některé ženy považují darování vajíček za velmi dobrý způsob, jak si bezpracně a rychle přivydělat peníze. I když legislativa v Česku neumožňuje ženám vajíčko prodat, dárkyně si mohou přijít až na několik desítek tisíc korun. Nejčastěji se jimi stávají studentky, které trápí špatná finanční situace.

„Studuji vysokou školu. Spolubydlící z privátu se mi svěřila, že se rozhodla darovat vajíčka. Tehdy mě ten nenechavý červíček nahlodal, protože jsem se samozřejmě dozvěděla, kolik se za darování vajíček vyplácí jako kompenzace,“ píše v internetové diskuzi jedna ze studentek.

„Vzhledem k tomu, že student na privátě bez pravidelných příjmů a dotující rodiny je celkem konstantně bez peněz, začala jsem o darování také přemýšlet,“ dodává, proč se rozhodla svá vajíčka darovat.

Podle několika klinik, které se dárcovstvím zabývají, jsou opravdu nejčastějšími dárkyněmi studentky vysokých škol. Hned po nich na odběr nejčastěji přicházejí ženy na mateřské dovolené.

Podle Michaely Šilhavé z kliniky Unica ale existují i ženy, pro něž je nejdůležitější to, že někomu mohou pomoci. Finanční odměna není pro jejich rozhodnutí důležitým faktorem. „Další velkou skupinu tvoří maminky několika dětí ve snaze altruisticky pomoci dalším ženám, které takové štěstí nemají,“ potvrzuje MUDr. Hana Višňová z kliniky IVF CUBE.

Jak to chodí?

Proces, během kterého žena daruje vajíčko, není jednoduchý. Nejprve musí adeptka podstoupit vstupní konzultaci. Pokud projde a lékař ji vyhodnotí jako vhodnou, absolvuje rovnou i krevní odběry. Při krevních testech se zjišťují hladiny ženských hormonů, vyšetřuje se bezinfekčnost dárkyně (musí být negativní na infekční přenosné choroby, jako je HIV, kapavka, žloutenka typu B a C a syfilis), následuje gynekologické a genetické vyšetření

Důležitá je i rodinná anamnéza dárkyně. Záleží také na psychickém stavu žen, které nesmí být v péči psychologů, psychiatrů a nesmí brát žádná antidepresiva. „Dnes je ovšem užívání antidepresiv velmi častý jev. Často i u velmi mladých žen, které přicházejí darovat, je problém, že ty antidepresiva užívají,“ popisuje Michaela Šilhavá z kliniky Unica. 

Vajíčka by žena neměla darovat, pokud trpí vážnou psychickou poruchou či užívá léky předepsané psychiatrem, je těhotná, kojí, nebo pravidelně konzumujete alkohol, případně drogy, či pokud se v rodině vyskytují sebevražedné sklony nebo alkoholismus. Psychologická stránka se hodnotí a je velmi důležitá. 

Vyšetření je výhodné i pro dárkyně, díky němu totiž zjistí svůj zdravotní stav. Pokud výsledky odběrů dopadnou dobře, je žena zařazena do dárcovského programu. 

Následně podle svého menstruačního cyklu zahajuje stimulaci vaječníků, přičemž je pod neustálou kontrolou lékařů. Injekční aplikace hormonů trvá asi 10 až 12 dní a dárkyně si je může podkožně aplikovat sama. Podle ultrazvukového vyšetření se poté zjišťuje, jaký den je pro odběr vajíček nejvhodnější. Celý zákrok trvá 5-10 minut na operačním sále pod anestezií.

Ředitelka dárcovského programu Institutu reprodukční medicíny pražské kliniky Unica uznává, že pro mladé ženy je finanční kompenzace velmi zajímavá a že se velké množství žen se rozhodne darovat právě kvůli penězům.

Dítě nebudu vychovávat

„Je to šest roků, kdy jsem poprvé darovala vajíčka. Darovala jsem celkem třikrát a nyní čekám svoje první dítě. Je mi 30 roků a teprve nyní si uvědomuji, co jsem vlastně provedla. Ta představa, že někde žije dítě, o kterém nic nevím, mě ničí, ta představa, že moje dítě bude mít sourozence, kterého nikdy nepozná, je pro mě stresující. Darovala jsem, protože jsem jako studentka potřebovala peníze, z žádného jiného důvodu to nebylo,“ uvádí v internetové diskusi další žena.

Podle slov ředitelky kliniky Unica je velmi důležité, aby si ženy dokázaly uvědomit, že pokud darují své vajíčko, pomohou tím někomu jinému. Také je důležité uvažovat o tom, že někde ve světě bude jejich biologické dítě, které nevychovají. „Ženy by se měly před darováním zamyslet nad tím, jak to jednou budou vnímat,“ dodává Michaela Šilhavá.

Jaká žena je vhodnou dárkyní?

„Pokud už má dárkyně dítě, víme, že už je darování mnohem bezpečnější. Pokud dárkyně děti nemá, jsme opatrnější. Kolikrát dárkyně mohou své vajíčko poskytnout, je individuální, darování se však může opakovat až pětkrát,“ objasnila Šilhavá. Avšak ne každá dárkyně je tou vhodnou. Ať už si ženy chtějí přivydělat nebo opravdu někomu nezištně pomoci, musejí splňovat přísná kritéria. Za nejlepší dárkyně se považují ženy mezi osmnáctým až pětatřicátým rokem. Musejí být v perfektním zdravotním i psychickém stavu a nesmí trpět žádným přenosným ani genetickým onemocněním.

Fotogalerie

Při darování vajíček ale existují i určitá rizika, která by měly dárkyně brát v potaz. Jedním z častějších rizik je, že tělo na zákrok špatně zareaguje, a může se tak objevit ovariální hyperstimulační syndrom. Ten vzniká nadměrnou reakcí vaječníků na hormonální stimulaci. 

Dalším rizikem je možnost výskytu vnitřního krvácení. Na to tragicky doplatila mladá žena, která po odběru vajíček na jedné z reprodukčních klinik v Brně zemřela. Může dojít i k pochybení ze strany lékaře. “Pokud je vše dobře ošetřeno, zákrok probíhá bez komplikací,“ ubezpečuje ale Šilhavá.

Vajíčka nejsou na prodej, hradí se jen náklady

Kliniky běžně na internetu nabízejí finanční odměnu v rozpětí mezi dvaceti až třiceti tisíci korun. Dárcovství je však postaveno na bázi dobrovolnosti. V souladu s právními předpisy České republiky za ně není možné dárkyni vyplácet odměnu, nemůže tedy své vajíčko “prodat“. 

„Reprodukční kliniky postupují dle zákona o lidských tkáních a buňkách a zákona o specifických zdravotních službách. Tato ustanovení uvádí, že za odběr zárodečných buněk nevzniká osobě, které byly odebrány, nárok na finanční ani jinou úhradu,“ osvětluje, proč není možné ženám za vajíčko zaplatit, advokát Pavel Hanžl z kanceláře TAUBEL LEGAL.

„Nicméně zařízení, které odběr provedlo, může dárci uhradit účelně a prokazatelně vynaložené výdaje spojené s darováním zárodečných buněk. Pokud tedy zařízení poskytují přiměřenou náhradu uvedených nákladů, nejednají protiprávně,“ doplnil advokát.

Graf průměrného věku žen při zahájení IVF (mimotělního oplodnění vajíčka) cyklu

Graf průměrného věku žen při zahájení IVF (mimotělního oplodnění vajíčka) cyklu

Jedna čtvrtina párů nemůže otěhotnět

Počet párů, které mají problém s početím potomka, neustále roste. Podle zdrojů klinik má potíže až jedna čtvrtina párů. „Příčinou je stále častější odkládání těhotenství na pozdější věk,“ říká MUDr. Hana Višňová.

Za umělým oplodněním míří do Česka stále více cizinek, nejvíce Britky a Němky

Počet dárkyň pomalu roste a to hlavně díky rozsáhlým marketingovým kampaním, které na internetu či v hromadné dopravě oslovují obrovské množství žen. Lákají je na vysokou finanční kompenzaci s darováním spojenou. 

V České republice je nyní přes čtyřicet soukromých dárcovských klinik, které se dárkyně snaží zaujmout především právě výší finanční kompenzace. Dárkyně si tedy mohou vybírat kliniky s nejvyšší peněžní nabídkou.


  • Nejčtenější

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Ruská trikolora místo české. Babiš udělal stejný přešlap jako Zeman

Po sedmé hodině ráno premiér Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě, po desáté pak přednášel proslov k uctění...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Fischer chce být na volbu prezidenta připraven, bookmakeři favorizují Babiše

Senátor Pavel Fischer dal najevo, že ho bude osobně zajímat i příští prezidentská volba. „Na prezidentské volby chci...

ANO drží dle CVVM 30 procent podpory, pět stran je na hraně Sněmovny

Volby do Poslanecké sněmovny by v listopadu vyhrálo hnutí ANO, i přes ztrátu od minulého průzkumu. Uvedlo to Centrum...

Sestavujeme téměř skutečný obraz původní podoby hradu, říká archeolog

Národní památkový ústav ocenil cenou Patrimonium pro futuro za rok 2018 uskupení Historie v terénu – Litvínovsko, které...

Do ulic v nových octaviích. Policie převzala prvních 80 moderních aut

Policisté z Prahy, Středočeského, Zlínského kraje a z Vysočiny v pátek na pražské Letenské pláni převzali prvních 80...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz