Čtyřletý Klaus: Zkoušel jsem podávat kostky na barikádu

  15:31aktualizováno  15:31
Život Václava Klause je plný osudových okamžiků. "Byl jsem u toho, když se na rohu Jugoslávské a Bělehradské ulice stavěla barikáda," vzpomínal prezident před budovou Českého rozhlasu v Praze na květnové povstání v roce 1945. Dodal, že se sám jako čtyřletý pokoušel podávat dlažební kostky.

Klaus, narozený v červnu 1941, vložil osobní vzpomínku i do oficiálního proslovu, který u rozhlasu pronesl.

"Na rozdíl od většiny z vás jsem byl před šedesáti pěti lety, v momentu, kdy rozhlas volal o pomoc, nedaleko. Bydlel jsem se svými rodiči pár kroků odsud, na Tylově náměstí, a tehdejší atmosféru jsem už jako malé dítě začínal vnímat," zavzpomínala hlava státu.

Už tehdy si prý uvědomoval, že situace je dramatická. Novinářům dnes po skončení oficiální části piety své zážitky popsal ještě podrobněji.

Prezident Václav Klaus při pietním aktu konaného při příležitosti 65. výročí konce druhé světové války. (5. května 2010)

Prezident Václav Klaus při pietním aktu konaného při příležitosti 65. výročí konce druhé světové války. (5. května 2010)

"Když se tam před naším domem začala stavět barikáda a všichni nosili dlažební kostky, tak čtyřleté dítě nemohlo dělat nic jiného, než si také stoupnout do té řady a pokoušet se ty kostky podávat dál," uvedl prezident.

Vyzdvihl oběti povstání a předchozích válečných let, lidi, kteří aktivně s nasazením života bojovali za svobodu národa. (čtěte také Kéž tu už nikdy nekrvácíme za svobodu, zaznělo při vzpomínce na boj o rozhlas)

Už dříve Klaus uvedl, že aktivní byl i v dalším osudovém okamžiku českého národa, při sovětské okupaci v srpnu 1968. Tehdy se jako začínající ekonom zúčastnil fóra v Rakousku.

"Byli jsme v centru pozornosti několika stovek delegátů různých zemí světa, protože všichni chtěli vědět, co se u nás děje. ... Psali jsme a po světě rozesílali protesty, kontaktovali ministry, kteří byli náhodou na dovolené v Jugoslávii, zejména Otu Šika," zavzpomínal Klaus před dvěma lety. (jeho i další vzpomínky čtěte zde)

O další dvě desetiletí později už se Klaus do chodu českých dějin sám zapojil. Po listopadu naskočil do kariérního vlaku stranické i státní politiky, který ho různými peripetiemi vyvezl až na Pražský hrad.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Najdete na iDNES.cz