Hamáček vede ČSSD. Onderka chce být jako zlý býk, který rozráží zdi

  16:11aktualizováno  19:56
Jan Hamáček znovu vede ČSSD, neměl soupeře. Dostal 433 hlasů, proti bylo 57 delegátů, 11 lístků bylo neplatných. Zvolen byl i první místopředseda Roman Onderka. „Jsem býk, který rozráží zdi,“ charakterizoval sám sebe Onderka. Při jednání s hnutím ANO Andreje Babiše bude on tím, kdo bude „zlý“. ČSSD také změnila stranické stanovy a skoncovala s kvótami pro povinné zastoupení žen ve vedení.

„Zvedli jsme se z kolen, nelitujeme se, nehádáme, vidíme cestu a jdeme po ní,“ řekl Hamáček. Dostal 433 hlasů, proti bylo 57 delegátů, 11 lístků bylo neplatných. Nehodlá měnit žádného z ministrů za sociální demokracii a řekl, že vláda pro něj není posvátná kráva.

Přeji mu, aby se z ČSSD nestal fackovací panák dua Zeman a Babiš,“ popřál Hamáčkovi předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Naopak podle šéfa ODS Petra Fialy se tak už stalo. „Potvrzuje se, že ČSSD bude nadále v područí Miloše Zemana a Andreje Babiše. Výsledek volby také znamená pokračování soutěže v populistických nápadech mezi ČSSD a hnutím ANO,“ tvrdí Fiala.

Hamáček na sjezdu v Hradci Králové za správné rozhodnutí označil rozhodnutí jít do vlády s hnutím ANO. „Bez kompromisů to občas nejde,“ prohlásil šéf ČSSD a ministr vnitra. Za to, že o tom strana rozhodla ve vnitrostranickém referendu, ČSSD pochválil prezident Miloš Zeman, který na sjezdu straně doporučil, aby se soustředila na zaměstnance a důchodce, kteří podle něj tvoří většinu voličů strany, ne na různé menšiny. Zeman také řekl, že bude v eurovolbách sociální demokraty volit.

Fotogalerie

ČSSD může z vlády odejít, když se Babiš bude objímat s pravicí

„Voliči ocení, že jsme nepustili do vlády extrémisty,“ je přesvědčen Hamáček.

Komunisté ve vládě nesedí, ale tolerují menšinový koaliční kabinet Andreje Babiše, který sestavily ANO a ČSSD.

„Vláda není posvátná kráva, jsme v ní proto, abychom prosazovali náš program,“ uvedl také lídr ČSSD. Strana podle něj z koalice s ANO může odejít, když Babiš začne ČSSD podrážet. „Pokud by se ANO rozhodlo objímat s pravicí, můžeme odejít,“ řekl Hamáček.

„Potřebujeme zákon o dostupném bydlení. Teď,“ slíbil také před tím, než byl znovu zvolen předsedou a sklidil za to potlesk delegátů. Mezi prioritami pro jednání s ANO jmenoval zavedení sektorové daně a progresivní zdanění. 

Sociální demokracie zrušila kvóty pro povinné zastoupení žen

Ještě před zvolením Hamáčka upravili sociální demokraté stranické stanovy. Kromě zrušení kvót pro povinné zastoupení obou pohlaví ve stranických orgánech po změně zanikne ústřední výkonný výbor, což je nyní nejvyšší orgán ČSSD mezi sjezdy.

Ústřední výkonný výbor nahradí nová podoba předsednictva, v němž budou zástupci stranických krajských organizací. Mělo by mít asi šest desítek členů, což je v porovnání s nynějším ústředním výkonným výborem zhruba třetina. Místní stranické organizace budou muset mít licence, které bude moci odebírat předsednictvo. 

„Myslím, že jsme učinili velký krok vpřed a nikoli do propasti,“ řekl končící místopředseda ČSSD Martin Netolický. „Věřím, že strana bude s novými stanovami akceschopnější,“ řekl Hamáček.

Onderka bude ten, kdo není ochoten dělat kompromisy

Nejen Hamáček neměl při volbě soupeře. I na pozici prvního místopředsedy zůstal jediný kandidát – Roman Onderka. Byl zvolen 410 hlasy ze 495. „Po dnešku se stávám optimistou,“ prohlásil. „Honza Hamáček je spíš diplomat, já jsem spíš člověk konzervativní a politik, který není ochoten dělat kompromisy. Býk, který rozráží zdi,“ charakterizoval sám sebe Onderka.

Vůbec mu nevadí, když se bude Babiš vztekat. Bude to podle něj znamenat, že sociální demokraté hájí své návrhy a názory ve vládě dostatečně tvrdě. Fakticky by to tedy při koaličních vyjednáváních mohlo vypadat tak, že Hamáček bude při jednání s Babišem ten „hodný“ a Onderka „zlý“. Hamáček řekl, že se strana v tandemu s Onderku chce pokusit o to, aby se k ní vrátili voliči, kteří ji z nejrůznějších důvodů opustili.

Na pozice místopředsedů strany se pokusí dostat i ministři za ČSSD: Jana Maláčová a Tomáš Petříček. Ministr kultury Antonín Staněk kandidaturu stáhl a chce se soustředit na práci ve vládě, pro což má Hamáčkovu podporu. Dalšími kandidáty na místopředsedu jsou starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, poslanec Ondřej Veselý a bývalý mluvčí strany Lucie Orgoníková.

„Když jsem nastupoval do vlády dozvěděl jsem se maňásek,“ řekl před volbou Petříček, kterému jeho kritici vyčítali, že bude jen loutkou europoslance Miroslava Pocheho, kterého Zeman odmítl jmenovat do vlády. Petříček si s sebou přinesl na volbu maňáska Ferdu, kterého mu pro štěstí dala jeho dcera.

„Jsem srdcař,“ řekl delegátům Veselý. Šmarda řekl, že ČSSD si nesmí hrát na to, že je strana pro všechny a vybídl kolegy, aby nevěřili těm, kdo tvrdí, že tu jsou pro všechny, protože to může znamenat, že tu jsou jen pro sebe.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Proti domům pro schizofreniky se postavili místní, Zlín je přesto postaví

Vizualizace přestavby dvou baťovských domků na zlínské Letné

Zlínští zastupitelé schválili stavbu jedenácti startovacích bytů pro schizofreniky. Jednání provázela dvouhodinová...

Letecký den v Plasích láká na krásku chodící po křídlech letadla

Opravdovou chůzi po křídlech letadla přímo za letu předvede kráska ze Švýcarska.

Žena na křídlech letícího letadla nebo vystoupení české akrobatické letky, která předvede světově unikátní prvky. To...

Australský hacker hledaný FBI v Česku vysál milion z platebních terminálů

Australsko-český hacker Dylan Wheeler poté, co prchl do Česka, rozdal několik...

Po mladém australském hackerovi Dylanu Wheelerovi šla FBI kvůli miliardovým škodám a prolomení obrany Microsoftu i...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz