Není možné jen škrtat, odmítl Hamáček nápad ANO změnit platby pojištění

  10:34aktualizováno  12:45
Šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček odmítl na sjezdu v Hradci Králové nápad ministryně financí Aleny Schillerové, která je ve vládě za ANO, aby stát zrušil platby za státní pojištěnce a aby výpadek plateb za několik milionů důchodců či dětí nahradily vyšší odvody pro zaměstnance a firmy.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček na 41. sjezdu ČSSD, Hradec Králové (1. března 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Ani ministr zdravotnictví nebyl úplně nadšen tím, že by skončily platby za státní pojištěnce, Já bych to pokládal za velké riziko. Z mého pohledu není možné přenést tu zátěž, kterou dnes má stát, na zaměstnance či firmy. Vůbec mi neladí s tou oznámenou taktikou ANO ulehčovat to živnostníkům a firmám,“ řekl Hamáček novinářům na sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

Změny ve zdravotním pojištění mají doprovázet zrušení superhrubé mzdy.  Plány ANO předpokládají, že zrušením superhrubé mzdy se daň z příjmu sníží ze současných reálných 20,1 procenta na 15 procent. Zdravotní pojištění by se zvýšilo ze 4,5 na 8,2 procenta, aby pokrylo stomiliardový výpadek. Stát by zároveň přestal platit pojištění za své pojištěnce, což jsou především děti a důchodci. ANO a ČSSD o tom budou jednat 17. března.

Před zásahem do superhrubé mzdy varoval na sněmu také předseda Českomoravské konfederace odborových svazu Josef Středula. O nápadu ANO mluvil jako o ohrožení systému zdravotního pojištění a zdraví obyvatel. Uvedl, že pokud by nezaměstnanost stoupla o procentní bod, výpadek zdravotního pojištění by činil šest miliard korun. „Tento úmysl poškozuje všechny z nás,“ prohlásil Středula.

Kriticky se k plánu ministryně financí staví i komunisté a ve čtvrtek večer to za KSČM v Událostech komentářích v ČT odmítla šéfka rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá.

Fotogalerie

Obecně podle šéfa ČSSD Hamáčka není možné jen škrtat, aby se podařilo návrh rozpočtu na příští rok stlačit do výše schodku 40 miliard korun.

„Budeme mluvit o tom, jak budeme koncipovat příjmy a výdaje státu. Budeme hovořit o tom, že pokud chceme zajistit úroveň služeb, které stát poskytuje, tak není možné pouze škrtat a de facto těmi škrty ty služby ještě zhoršovat,“ odvětil na dotaz, zda ČSSD na sjezdu představí svou taktiku pro vyjednávání o úsporách, které jsou podle premiéra Andreje Babiše i podle Schillerové nutné kvůli přípravě rozpočtu.

Hamáček nechtěl říci, koho si přeje ve vedení strany. „Jsme demokratická strana. Není úkolem předsedy, aby delegátům napovídal,“ uvedl. Již před pár dny ale jmenoval současného místopředsedu Romana Onderku, ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu.

Šéf ČSSD komentoval na dotaz iDNES.cz slova prezidenta Miloše Zemana, který pár hodin před sjezdem straně v televizi Barrandov radil, aby neposlouchala to, oč chce usilovat Petříček, podle nějž se má ČSSD znovu pokusit získat i liberální městské voliče, které poztrácela. „Jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ řekl k tomu v televizi Barrandov Zeman. Petříček také před pár dny řekl, že když na sjezdu neuspěje, zvažoval by, zda má zůstat ve vládě.

„Já to vyjádření pana prezidenta chápu tak, že by bylo chybou soustředit se pouze na jednu z těch dvou skupin, které podporovaly sociální demokracii. To znamená ti tradiční voliči a potom ti liberálnější. Doba, kdy se sociální demokracii dařilo, to bylo tehdy, když se nám dařilo vyjít vstříc oběma těmto skupinám. Soustředit se pouze na jednu z nich by bylo chybou, musím se vrátit do doby, kdy jsme měli program pro širší skupinu lidí,“ řekl Hamáček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

Volební lídryně Charanzová přiblíží tvrdou a nekompromisní strategii ANO

Dita Charanzová hovoří na tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO...

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz