Zeman bude volit ČSSD. Kvůli podpoře menšin nezapomínejte na většinu, řekl

  10:53aktualizováno  14:11
Prezident Miloš Zeman slíbil ČSSD, že jí bude volit v evropských volbách. „Když přesvědčím svoji ženu, budete mít hlasy dva,“ zavtipkoval prezident. Zeman pochválil sociální demokraty za vstup do menšinové koaliční vlády s ANO a vyzval ji, aby ve snaze získat podporu menšin nezapomínala na většinu.

Zeman v projevu na sjezdu kritizoval sociální demokraty za to, že měl někdy dojem, že je ČSSD spoluorganizátorkou pochodů Prague Pride a ne stranou práce. Pochod homosexuálů se koná jednou za rok v srpnu.

ČSSD může podle prezidenta spoléhat na zaměstnance a na důchodce. „Na tyto voliče jste zapomněli a odehnali jste je od sebe,“ řekl.

„Jsem rád, že jste se v referendu zeptali členské základny, co si o tom myslí,“ pochválil sociální demokraty, že ve vnitrostranickém referendu schválili vstup do vlády s ANO a že se jí ve vládě podařilo prosadit zrušení karenční doby a vrátit tak vyplácení nemocenské v prvních třech dnech.

„Největší tajemství ČSSD spočívá v tom, že umí, když se chce, ze sedmiprocentní strany zdvihnout a dokáže vstoupit do Strakovy akademie hlavním vchodem,“ prohlásil také Zeman.

Věří proto, že ČSSD bude mít v evropských volbách důstojný výsledek a nenechá se zahanbit novými subjekty, výslovně přitom zmínil Piráty. 

„Dovolte mi, abych panu prezidentovi poděkoval, že mezi nás přišel. Pane prezidente, děkujeme,“ řekl šéf ČSSD Hamáček.

Hamáček odmítl defétismus, kandidovat chtěl Landsman

Ve svém projevu na sjezdu šéf strany řekl, že strana není mrtvá. Odmítl poraženectví a defétismus. „Stranu, kterou si nevěří, nikdo nevolí,“ řekl Hamáček. „Pokud budeme jednotní a budeme si věřit, tak tu šanci máme. Buďme sebevědomými a hrdými sociálními demokraty, jen tak se nám voliči vrátí,“ uvedl v projevu.

Ve volbě předsedy strany mohl mít soupeře. Do volby se přihlásil i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman, nesplňuje ale podmínku délky členství ve straně, a tak z jeho kandidatury nebylo nic. Jihomoravský hejtman Michal Hašek na sjezdu oznámil, že nebude kandidovat na místopředsedu strany, i když dostal před sjezdem nějaké nominace.

Sociální demokraté stavěli symbolický dům z kostek

Sociální demokracie pak na pódiu postavila symbolický dům z kostek představujících dosud splněné volební sliby strany ve vládě.

„Karenční doba bylo kolektivní trestání za nemoc,“ připomněla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová stejně jako Zeman, že to byla ČSSD, která si při vyjednávání o vládě s ANO vynutila, aby lidé, kteří onemocní, znovu dostávali i v prvních třech dnech nemocenskou. A vložila do domečku první kostku.

Fotogalerie

Místopředseda strany Roman Onderka, který přinesl další kostku se splněným slibem a připomněl, že to byla Maláčová, která navrhla výrazné zvýšení penzí od letošního roku.

Další kostky pak přinesli do domku ministři za ČSSD - zahraničí Tomáš Petříček, kultury Antonín Staněk, zemědělství Miroslav Toman a lídr kandidátky do Evropského parlamentu Pavel Poc.

Zeman kritizoval Petříčka za to, že vůbec kandiduje

Už v předvečer sjezdu dostala ČSSD od Zemana jasný vzkaz: Hamáček to zvládá a sociální demokraté nemají jít cestou, kterou jim radí ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podle Petříčka ČSSD musí nalézt cestu, jak oslovovat i městského voliče. „Jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ řekl v televizi Barrandov Zeman.

I na sjezdu se Zeman o Petříčka otřel, když nejprve jmenoval úspěšné komunální politiky ČSSD – primátora Bohumína Petra Víchu či starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu – a poté řekl, že strana jinde ve volbách vyhořela.

Kritizoval ty, kteří reprezentují dvouprocentní organizace a mají podle Zemana „tu odvahu kandidovat na nejrůznější funkce, místo toho aby rezignovali“ a uvolnili místo schopnějším. 

Petříček je z Prahy, kde ČSSD v komunálních volbách vybouchla, a to i v obvodu Praha 7, kde současný ministr zahraničí kandidoval na starostu a strana tam získala 1,87 procenta hlasů.

Podle politické konkurence byl Zeman k ČSSD vstřícný

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery z ODS byl projev Zemana vstřícný k sociální demokracii. „Ukázal svoji vstřícnější tvář,“ řekl Kubera.

Šéf SPD Tomio Okamura míní, že ČSSD bude ztrácet voliče bez ohledu na Zemanův hlas, pokud nezmění své vedení a politiku.

„Miloš Zeman opět prokázal, že není nadstranickým prezidentem. Je paradox, že nyní vyslovil podporu straně, které celé minulé volební období kroutil nožem v ráně. Z prezidentova proslovu je také patrné, že jde po krku Tomáši Petříčkovi, který v zahraniční politice klade důraz na svobodu a lidská práva,“ uvedl předseda TOP 09 Pospíšil.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka Zeman pochopil, že Strana práv občanů, kterou dříve podporoval, je mrtvá, a proto se vrací k ČSSD. „Chce, aby ČSSD kormidlovala do levicovějších vod a vybírala pro ni tradiční témata. Ta už ale sociálním demokratům přebral Andrej Babiš,“ míní Gazdík.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Příchod čtvrtého operátora se blíží, Babiš jedná s novým zájemcem

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš a nový ministr průmyslu Karel Havlíček v úterý MF DNES shodně řekli, že se blíží nástup čtvrtého...

Vaše chyba. V zahraničí nevzniká nárok na účast v eurovolbách, vzkázal soud

ilustrační snímek

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani...

Obavy o život Tchajwanců jsou na místě, říká odbornice. Verdikt budí rozpaky

zadržený Tchajwanec Hsu-Lin Cheng

Jako nepřijatelné označil závěr tuzemských soudů ve věci o Tchajwancích senátor Pavel Fischer. Podle Českého...

Najdete na iDNES.cz