Zeman varuje ČSSD, aby jako blbec neopakovala dvakrát stejný omyl

  5:50aktualizováno  10:12
Před volbou nového vedení dostala ČSSD od prezidenta Miloše Zemana jasný vzkaz: předseda Jan Hamáček to zvládá a sociální demokraté nemají jít cestou, kterou jim radí ministr zahraničí Tomáš Petříček, podle nějž ČSSD musí nalézt cestu, jak oslovovat i městského voliče. „Jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ řekl v televizi Barrandov Zeman.

Předseda ČSSD Jan Hamáček (vlevo) poslouchá projev Miloše Zemana. (29. srpna 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Já to vyjádření pana prezidenta chápu tak, že by bylo chybou soustředit se pouze na jednu z těch dvou skupin, které podporovaly sociální demokracii. To znamená ti tradiční voliči a potom ti liberálnější. Doba, kdy se sociální demokracii dařilo, to bylo tehdy, když se nám dařilo vyjít vstříc oběma těmto skupinám. Soustředit se pouze na jednu z nich by bylo chybou, musím se vrátit do doby, kdy jsme měli program pro širší skupinu lidí,“ řekl iDNES.cz Hamáček.

Sociální demokraté zvolí své nové vedení na dvoudenním sjezdu, který začal v Hradci Králové hymnou České republiky a Ódou na radost, neoficiální hymnou Evropské unie. V pátek vystoupí i bývalý šéf strany Zeman, kterého ČSSD na sjezd pozvala.

Pochvalu od Zemana sklidila už těsně před sjezdem sociální demokracie za to, že nechala hlasovat ve vnitrostranickém referendu o tom, zda půjde do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše.

„Myslím si, že ta strana udělala velmi dobře, že se zeptala svých členů ve vnitrostranickém referendu na tu kardinální otázku, to znamená, zda chtějí nebo nechtějí jít do vlády s hnutím ANO. Prospělo to i členské základně, které se konečně někdo na něco zeptal a vytvořilo to i důvěru vůči současnému vedení,“ míní Zeman.

Je mu líto, že z vlastního rozhodnutí z vedení ČSSD odešel Jiří Zimola, který patří ke křídlu Zemanových spojenců ve straně a kterého prezidenta oceňuje jako bývalého úspěšného jihočeského hejtmana. Zimola byl loni v Hradci Králové zvolen do vedení strany spolu s Hamáčkem, jemuž měl krýt záda jako první místopředseda, ale spolupráce nefungovala.

Dosud neudělal zásadní chybu, říká o Hamáčkovi prezident

Hamáček, který prosazoval vládu s Babišem, má Zemanovu podporu. „Domnívám se, že až dosud neudělal zásadní chybu,“ zhodnotil ho prezident těsně před sjezdem ČSSD v Týdnu s prezidentem v televizi Barrandov.

Rýpl si do ministra zahraničí Petříčka, podle nějž sociální demokracie musí znovu nalézt cestu, jak oslovovat i městského voliče. „Jestliže se nějaká cesta neosvědčila a přesně toto je Sobotkova cesta, která vedla k těm proklatým sedmi procentům, tak jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ řekl Zeman.

Petříček a spolu s ním ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová mají šanci stát se členy nového vedení strany poté, co se záhy po vstupu do vlády stali nejvýraznějším politiky ČSSD. Do vedení kandiduje i ministr kultury Antonín Staněk. Poslední z ministrů, kterého do vlády nominovala sociální demokracie, šéf resortu zemědělství Miroslav Toman, vstoupil těsně před sjezdem do ČSSD.

Sociální demokraté se na sjezdu kromě volby vedení pokusí změnit své stanovy a vyhodit z nich povinné kvóty pro zastoupení žen. Pod drobnohledem bude i debata o programovém směřování strany, z níž by mohlo vyplynout, jakým směrem by se podle ČSSD měla ubírat vláda ANO a ČSSD, kterou tolerují komunisté.

Prezident Zeman míní, že pro ČSSD budou důležitější než květnové evropské volby až ty krajské v příštím roce. „Ty jsou nesmírně důležité. A ty parlamentní volby, to už je taková třešnička na dortu. Jak si sociální demokraté vedou v krajích, to bude rozhodující,“ míní Zeman.

Sociální demokracie se nyní podle průzkumů pohybuje kolem osmi procent a ve Sněmovně má 15 zástupců. Oproti předchozím létům, kdy byla nejsilnější stranou v zemi s více než padesáti poslanci, je to velký propad, z něhož se ČSSD snaží vzpamatovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Nebuďte srab, vyzval Babiše šéf lidovců ke kompetenční žalobě na Zemana

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Pětice opozičních stran – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – je připravena vyvolat nové hlasování o nedůvěře...

Najdete na iDNES.cz