Maláčová i Petříček místopředsedy ČSSD. Šéf diplomacie navzdory Zemanovi

  21:38aktualizováno  2. března 11:28
Do vedení ČSSD byli na pozice řadových místopředsedů zvoleni ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda a poslanec Ondřej Veselý. Petříčka delegáti sjezdu zvolili navzdory tomu, že jim dal prezident Miloš Zeman najevo, že by ve vedení strany být neměl.

Nové nejužší vedení ČSSD Předseda strany Jan Hamáček s místopředsedy. Zleva: Michal Šmarda, Ondřej Veselý, Roman Onderka, Tomáš Petříček, a Jana Maláčová. Mezi Maláčovou a Petříčkem šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Šmarda dostal v tajné volbě 392 hlasů, Maláčová 390, Veselý 313 a Petříček 256 hlasů. Pátého místopředsedu strana zvolit nedokázala ani v sobotu, a nestačila k tomu ani dvě kola volby.

Nové vedení ČSSD

Předseda
Jan Hamáček, ministr vnitra
Statutární místopředseda
Roman Onderka, poslanec
Místopředsedové
Michal Šmarda, starosta Nového Města na Moravě
Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí
Ondřej Veselý, poslanec
Tomáš Petříček, ministr zahraničí

„Sociální demokracie prošla nejtěžším obdobím po roce 1989. To nejhorší máme za sebou,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček (rozhovor s předsedou ČSSD o výsledcích sjezdu zde). „Jsem rád, že z voleb vzešel jednotný tým, že uspěli ministři i komunální politici,“ pochvaloval si staronový lídr sociální demokracie tým, který delegáti sjezdu zvolili.

Výsledky volby místopředsedů, které již v pátek večer zveřejnil iDNES.cz, v sobotu dopoledne oficiálně potvrdila volební komise. „Věřím, že ČSSD se vrací zpátky v plné síle,“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Petříček.

Fotogalerie

„Naši nepřátelé jsou ti, kteří chtějí ožebračovat, odírat obyčejné lidi. To je náš úkol zastat se těch obyčejných lidí. My nejsme strana pro všechny, my jsme strana pro ty slabé. Jestli vám někdo někdy bude tvrdit, že je tady pro všechny, tak to znamená, že je to podvodník, který nakonec všechny zradí. Jestli vám někdo bude tvrdit, že je tady pro všechny, tak tu nakonec není pro nikoho, je tady jenom sám pro sebe a pro svoje vlastní osobní zájmy,“ řekl místopředseda Šmarda.

Neobsazeno zatím zůstává ještě jedno křeslo místopředsedy. V sobotu se o poslední volné místo pátého řadového místopředsedy utkali místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel a zastupitelka Přibyslavi, bývalá mluvčí ČSSD i vlády Lucie Orgoníková. Ani jeden ale ve dvou kolech volby neuspěl.

Zeman nepřímo vybízel Petříčka k rezignaci

Prezident Zeman v projevu na sjezdu nejprve pochválil některé úspěšné komunální politiky ČSSD, mezi nimi i Šmardu, a pak kritizoval ty, kteří reprezentují dvouprocentní organizace

„Teď budu nepříjemný. Druhá strana mince jsou dvouprocentní výsledky některých organizací. A předsedové těchto organizací mají tu odvahu kandidovat na nejrůznější funkce, místo aby rezignovali a uvolnili místo schopnějším. Jistě víte, o kom mluvím, ale protože jsem zdvořilý člověk, nikoho jsem nejmenoval,“ řekl doslova Zeman.

Petříček je z Prahy, kde ČSSD v komunálních volbách vybouchla, a to i v obvodu Praha 7, kde současný ministr zahraničí kandidoval na starostu a strana tam získala 1,87 procenta hlasů.

Ministr zahraničí a nový místopředseda ČSSD Tomáš Petříček a prezident Miloš...

Ministr zahraničí a nový místopředseda ČSSD Tomáš Petříček a prezident Miloš Zeman, který si měl co říci s šéfem strany Janem Hamáčkem i ve chvíli, kdy byl právě šéf diplomacie u řečnického pultu.

Před sjezdem Petříček řekl, že se sociální demokracie musí oslovit znovu i liberální voliče ve velkých městech.

„Přátelé, nikdo nemá tak velký potenciál voličů jako právě sociální demokracie. Jsou to čtyři a půl milionu zaměstnanců, ale také dva a půl milionu starobních důchodců, mezi něž patřím. Někdy tím voláním po získání mladých a nezkušených velkoměstských liberálů jste na tyto voliče zapomněli a odehnali jste je od sebe,“ řekl na sjezdu ČSSD prezident Zeman. „Jenom blbec opakuje stejné omyly dvakrát,“ řekl ke snahám oslovit znovu i liberální voliče už v předvečer sjezdu v televizi Barrandov.

Petříček vadí Zemanovi i KSČM pro postoje k Rusku a Ukrajině

Šéf diplomacie vadí nejen prezidentovi, ale i komunistům, kteří tolerují vládu. Vystupuje ve vládě jako nejvíce prozápadní politik, podporuje sankce vůči Rusku, které v v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský Krym. Ukrajiny se naopak Petříček zastává.

„Když jsem nastupoval do vlády, dozvěděl jsem se, že jsem maňásek,“ řekl před volbou Petříček, kterému jeho kritici vyčítali, že bude jen loutkou europoslance Miroslava Pocheho, kterého Zeman odmítl jmenovat do vlády. Petříček si tak s sebou přinesl na volbu maňáska Ferdu, kterého mu pro štěstí dala jeho dcera.

Sociální demokraté v pátek zvolili staronového předsedu Jana Hamáčka a statutárním místopředsedou Romana Onderku.  „Jsem býk, který rozráží zdi,“ charakterizoval sám sebe Onderka. Při jednání s hnutím ANO Andreje Babiše bude on tím, kdo bude „zlý“, zatímco Hamáček víc jako diplomat ochotný se dohodnout. ČSSD také změnila stranické stanovy a skoncovala s kvótami pro povinné zastoupení žen ve vedení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

Neonatolog Richrd Plavka.

Na konci května opustila nemocnici v San Diegu holčička, která při narození vážila pouhých 245 gramů. Jde o nejlehčí...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz