Arbitři už v září 2001 ve Stockholmu rozhodli, že Česká republika dostatečně neochránila investice společnosti CME v televizi Nova, když ji v roce 1999 Vladimír Železný odřízl od amerických partnerů.
Dva roky starý verdikt v pátek arbitři doplnili o částku, kterou musí Česká republika společnosti amerického podnikatele Ronalda Laudera zaplatit. Přesně jde o 10,6 miliardy korun. Částka se denně zvyšuje o více než dvoumilionové penále. Oznámila to společnost CME.
"To můžeme zhruba potvrdit. Materiál jsme dostali před několika hodinami, má 160 stran a v současné době ho studují naši právníci. K detailům se nyní nemůžeme vyjadřovat, trvá totiž čtyřiadvacetihodinové embargo," řekl mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.
Podle ministra vnitra Stanislava Grosse vláda žádala CME o pozdržení informace o verdiktu kvůli tomu, že není znám termín, kdy musí Česká republika částku uhradit. "Nejsou to zatím oficiální informace, nemohu to komentovat. Samozřejmě že až to bude nutné, částku uhradíme," uvedl premiér Vladimír Špidla.
Česká republika žádala o odklad zaplacení částky do doby, než švédský soud rozhodne o jejích námitkách. Snaží se prokázat, že dva ze tří arbitrů ve Stockholmu byli podjatí. Podle názoru právníků je v případě, že v rozsudku není uvedeno přesné datum, částka splatná okamžitě po doručení. V případě nezaplacení pak hrozí exekuce na majetek České republiky.
Verdikt arbitrů prohloubí problémy státního rozpočtu, který už tak letos počítal s rekordním schodkem ve výši 111 miliard korun. V tom však není započítána platba pro CME. Stát si tak bude muset potřebnou částku vypůjčit. "Asi vydáme dluhopisy na Železného," konstatoval rezignovaně jeden z členů vlády.
Rozchod Vladimíra Železného s americkými partnery posvětila v roce 1999 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle arbitrů to učinila v rozporu s mezinárodní smlouvou o ochraně investic.
"Je to jednoznačně vina vysílací rady. Teď nás to bude stát přes deset miliard. Radní by za své pochybení měli nést majetkovou odpovědnost. Opakovaně jsem se snažil o odvolání tohoto orgánu, ale marně," připomněl ministr kultury Pavel Dostál.
Místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek nechce verdikt arbitrů zatím komentovat a stále si myslí, že radní nepochybili. "Je to úplný nesmysl," řekl Štěpánek. Odstoupit z funkce radního se prý nechystá.
Odpovědnost necítí ani šéf televize Nova Vladimír Železný. "Nás se tato věc netýká, spor České republiky s touto společností pouze sledujeme," podotkl Železný.
Poté co se Vladimír Železný s americkými partnery rozešel, vlivní čeští politici zejména z ČSSD a ODS se postavili na jeho stranu. Jedním z nich byl Ivan Langer (ODS), v té době předseda mediální sněmovní komise.
"Dokud nerozhodne švédský soud o námitce České republiky, neměla by vláda platit nic," řekl v pátek Langer.