Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko posílá do Pákistánu další letadlo s pomocí

  10:50aktualizováno  12:22
Česko pošle v úterý do Pákistánu další letadlo s lékaři, záchranáři a dvanácti tunami zásob. Nejnovější oficiální údaje uvádějí bilanci 54 tisíc obětí zemětřesení a přes 65 tisíc zraněných. Lékaři varují před vlnou úmrtí zraněných, kteří zůstávají bez pomoci v nedostupných horských vesnicích.

Tři miliony lidí se jsou bez střechy nad hlavou. | foto: Reuters

SPECIÁL:
Zemětřesení v jižní Asii
FOTOGRAFIE ZDE
INFOGRAFIKA:
Mapa největších světových zemětřesení

Dva čeští lékaři a skupina záchranářů doplní a částečně vystřídají třiadvacetičlenný tým, který v oblasti už několik dní působí. Obměněná skupina zůstane ve městě Rávalkot na severu země přibližně 14 dnů.

Češi se přitom podle původního předpokladu měli z Pákistánu vrátit po pěti dnech. Záchranáři jsou ale podle zprávy ministerstva vnitra vzhledem k vysokému počtu pacientů značně vytíženi.

Zraněné trápí infekce a podchlazení
Lékaři z brněnské Úrazové nemocnice se svými vojenskými kolegy v mobilní ambulanci v Pákistánu zatím ošetřili přes 50 zraněných a nemocných. Provedli také několik operací.

"Podle informací od kolegů na místě jde hlavně o ´válečnou chirurgii´, která zahrnuje převazy a případně amputace končetin," řekl novinářům Tomáš Pink. Je jedním z lékařů, kteří mají v Pákistánu vystřídat své kolegy.

Nemocnice připravuje dostatek materiálu k fixaci zlomenin. "Podmínky na místě příliš neumožňují operace vyžadující sterilní prostředí, proto se spíše provádí zevní fixace," upřesnil zástupce ředitele Úrazové nemocnice v Brně Petr Svoboda.

Tým pracuje v mobilním operačním sále, který vybudoval ve zpola zbořené místní vojenské nemocnici. "Je třeba přivézt další dva stany, protože v těch rozbořených budovách se nedá operovat," upozornil Svoboda.

Lékaře prý v místě nejvíce trápí chladno a nepříznivé počasí, proto jim kolegové povezou také nepromokavé hasičské kombinézy.

"Pracuje se od nevidím do nevidím, logicky většinou už na zastaralých ranách, zašívá se, ošetřují se infekce i komplikace," dodal Svoboda. Místní lidé si stěžují především na střevní potíže, trpí infekcemi ze zanícených ran, problémy s dýcháním a nemocemi z podchlazení.

Záchranné práce v postižených oblastech o víkendu lékařům a záchranářům komplikoval silný déšť. Vinou špatného počasí se při návratu z himálajské oblasti Kašmíru v sobotu zřítil vrtulník pákistánské armády s šesti členy posádky. Vrtulníky jsou přitom jediné dopravní prostředky schopné dostat pomoc do odlehlých horských oblastí. - více zde

Potřebujeme stany, prosí Pákistán
Česká republika do Asie pošle ještě další humanitární pomoc, která se už nevejde do letadla. Přikrývky, spací pytle, zdravotnický materiál, léky a přípravky na úpravu vody převezou kamiony na americkou základnu Rammstein v Německu. Odtud ji do postižené oblasti dopraví letouny NATO.

"Potřebujeme hlavně stany, všude žádáme, aby nám byly dodány především stany," zdůraznil v sobotu pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. S nedostatkem stanů se potýká rovněž Indie.

V celé oblasti se zatím rozdělilo 18 tisíc stanů. Potřeba je ale nejméně sto tisíc dalších. Bez střechy nad hlavou se ocitlo podle odhadů kolem tří milionů lidí.

Tisíce lidí proudí z horských oblastí do údolí a hledají pomoc. Každá rodina podle nich přišla o dva až pět příbuzných. Pákistánská vláda vydala nemocnicím instrukce, které zakazují vydávat děti k adopcím, ujme se sirotků sama. Začala pro ně budovat přístřeší a podle premiéra Azíze se pokusí udělat maximum, aby našla jejich příbuzné.

Zranění umírají bez pomoci

Pátrání po přeživších skončilo v pátek. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v sobotu varoval, že počty mrtvých budou ještě stoupat, jak se záchranné týmy budou dostávat do odlehlejších koutů himálajských údolí. Pravděpodobně tam umírají zranění, ke kterým se dosud nedostala pomoc.

Lékař z britské zdravotnické skupiny Merlin Sean Keogh strávil tři dny v údolí Nilum, které zůstává pro záchranáře nedostupné. Armáda sice buduje příjezdovou cestu, ale pomalu.

"Je tam jeden až dva tisíce vážně raněných, kteří potřebují chirurgické ošetření. A nikdo netuší, kolik dalších je na svazích," dodal Keogh. Pacientům se podle něj zaněcují mnohočetné zlomeniny, hrozí jim otrava krve.

"Bojujeme s časem. Potřebujeme více vrtulníků, vody, potravin, léků, stanů a peněz," upozornil koordinátor humanitární pomoci OSN Jan Egeland.

Celkové škody po zemětřesení pákistánská vláda odhaduje na pět miliard dolarů. Zatím má slíbenou pomoc ve výši 500 milionů dolarů.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Nečekejte a zažádejte o dotaci na výměnu kotle, hrozí pokuty, říká expert

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...