Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Brezina proti Zemanovi neuspěl

  10:58
Praha - Premiér Miloš Zeman se nemusí novináři Ivanu Brezinovi omluvit ani mu zaplatit odškodné. Rozhodl tak pražský vrchní soud. Zrušil únorový rozsudek soudu prvního stupně a navíc Brezinovi uložil zaplatit Zemanovi zhruba 20 tisíc korun jako náklady na soudní řízení. Proti rozsudku se nelze odvolat. Žalobce však může podat dovolání. Brezina žádal po premiérovi omluvu za to, že ho obvinil bez důkazů z korupce, když prohlásil, že ho za články platí ČEZ.
Novinář Ivan Brezina přichází k soudu

Novinář Ivan Brezina přichází k jednání pražského vrchního soudu. Ten rozhodl, že se omluvy a odškodného od premiéra Zemana nedočká, naopak zaplatí soudní výlohy, 6. prosince 2001 | foto: Dan MaternaMF DNES

Žalobce může podat dovolání, liší-li se rozhodnutí soudů prvního a druhé stupně, dovolání k Nejvyššímu soudu do dvou měsíců od doručení rozsudku. Brezina po skončení líčení novinářům řekl, že dovolání rozhodně podá.

Vrchní soud dospěl k závěru, že Zeman pouze pravdivě opakoval to, co se dověděl od Černého, a že jeho závěry byly oprávněné. Generální ředitel ČEZ byl podle mínění soudu relevantním zdrojem. Odpovědný je podle soudu ten, kdo Zemana nesprávně informoval.

Soud prvního stupně odsoudil koncem února premiéra Miloše Zemana k omluvě a zaplacení pokuty 300 tisíc korun. Předseda vlády se tehdy odvolal.

DÁLE ČTĚTE

Glosa Martina Komárka

"Každý, kdo se odvolává, logicky věří, že uspěje, i když uznávám, že korupce je nejobtížněji dokazatelný trestný čin, protože je to jediný trestný čin, na němž mají zájem obě strany," řekl Zeman.

Brezina: Zemanův výrok mě profesně zničil
Zeman předloni v červnu dal Březinu za příklad zkorumpovaného novináře, který psal články na objednávku a za peníze elektrárenské společnosti ČEZ ve prospěch jaderné energetiky. "Celá moje odborná kariéra je výrokem pana Zemana zničena," prohlásil před soudem Brezina.

Sporný výrok pronesl Zeman loni 29. června na dotaz jednoho z novinářů v budově Poslanecké sněmovny. Později své tvrzení opakoval.

Zeman argumentoval zejména tím, že poznatky o Brezinově údajném poklesku čerpal od bývalého generálního ředitele ČEZ Milana Černého.

TEXT OMLUVY

Soud nařídil Zemanovi zveřejnit v deníku MF DNES do patnácti dnů po nabytí právní moci rozsudku tento text:

Omlouvám se novináři Ivanu Brezinovi za nepravdivé výroky o tom, že psal na objednávku Českých energetických závodů, se kterými měl důvěrnou smlouvu, a za to, že jsem ho nařkl z korupce.

ČEZ se od Zemanových výroků distancoval
Černý však několikrát označil celou záležitost za nedorozumění. ČEZ údajně jen přetiskl některé novinářovy články z týdeníku Reflex. Vedení společnosti se od premiérova výroku, hojně publikovaného médii, distancovalo.

Černý předtím podle premiéra na jeho dotaz týkající se Breziných aktivit řekl, že ví o jeho spolupráci s ČEZ a že pokud má Brezina s ČEZ uzavřenou smlouvu, postará se o její zrušení. Zeman tvrdil, že asi 14 dní nato na jedné z recepcí ho Černý vyhledal a o své vůli mu prý řekl, že smlouvu s novinářem zrušil.

Brezina ovšem existenci jakékoliv smlouvy i spolupráci s ČEZ překračující rámec novinářské etiky u soudu důrazně popřel. Prohlásil, že jeho jediná spolupráce se společností spočívala v souhlasu s přetisknutím článku z Reflexu, a to bez nároku na honorář.

Případem se podrobně zabývala i etická komise Syndikátu novinářů, která neobjevila u Breziny žádné pochybení.

Novinář tvrdí, že ho Zeman předhodil veřejnosti, aby tak odvedl pozornost od jiné kauzy s podobně nepodloženým obviněním exministra zahraničí Josefa Zieleniece.


Zemanovy omluvy

Omluva Jozefu Wagnerovi
Zemana zažaloval v roce 1997 poslanec Jozef Wagner kvůli Zemanovu prohlášení, že Wagnera po vyloučení z ČSSD nechtěli do svých řad přijmout ani komunističtí poslanci. Městský soud v Praze rozhodl 25. února 1998, že se Zeman musí Wagnerovi veřejně omluvit. Za ignorování soudního verdiktu dostal Zeman v dubnu 2000 pokutu 20 tisíc korun, kterou zaplatil až v srpnu. Wagner se Zemanovy omluvy dočkal až letos v sobotu 24. února na zasedání ústředního výboru ČSSD.

Omluva Miroslavu Mackovi
Zeman se na příkaz soudu loni omluvil také místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Písemnou omluvu zveřejnil 25. června v televizi Nova. Zeman dlužil Mackovi omluvu za své výroky pronesené v dubnu 1998 právě v tomto pořadu. Mimo jiné tehdy prohlásil, že Macek zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za jednoznačné tunelování.

Omluva Josefu Zieleniecovi
Zeman v červnu 1999 v České televizi prohlásil, že ministerstvo zahraničních věcí uzavřelo za působení ministra Josefa Zieleniece (tehdy ODS) asi šedesát smluv na jeho osobní prezentaci. Ministr zahraničí Jan Kavan se Zieleniecovi loni 6. ledna za obvinění omluvil a přiznal, že vnitroministerská kontrola přímé důkazy existence takových smluv nenalezla.

(Ne)omluva Stanislavu Devátému
Veřejnou omluvu a pět milionů korun žádal po ČSSD za výroky jejího předsedy Zemana v roce 1996 bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý. Zeman tvrdil, že BIS a ministerstvo vnitra vytvořily operativní skupinu sledující různé politiky. Rozsudek Městského soudu v Praze, že ČSSD musí zaplatit odškodné milion korun a prostřednictvím Zemana se omluvit na tiskové konferenci a zveřejnit i omluvu v ČTK. Rozsudek zrušil Vrchní soud v srpnu 1997.

(Ne)omluva Milanu Hruškovi
Spor s šéfem ČSSD Milošem Zemanem vedl také bývalý poslanec a pozdější policejní ředitel v Náchodě Milan Hruška, o němž Zeman v květnu 1993 veřejně prohlásil, že měl "s jistými obtížemi absolvoval sedm tříd základní školy". Podle rozsudku Městského soudu v Praze z října 1993 se Zeman měl Hruškovi omluvit a dát odškodnění ve výši 100 tisíc korun. Vrchní soud v Praze v květnu 1994 snížil peněžní satisfakci na 20 tisíc korun. Peníze zaplatil, ale dosud se Milanu Hruškovi neomluvil.

zdroj ČTK

Autoři: , ,

Zbraněmi rozdmýcháváte konflikt na Ukrajině, vpálil Ondráčkovi Stropnický

  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Při požáru domu ve Veselí nad Moravou našli hasiči mrtvého člověka

24. února 2024  10:33

Po nočním požáru domu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku našli hasiči mrtvého člověka. Jde o...

Covidová Tečka se vrací. Dostane upgrade a navede přímo k lékařům

24. února 2024  9:50

Ministerstvo zdravotnictví plánuje v následujících týdnech až měsících spustit nové funkce aplikace...

Rozlícení farmáři se porvali na veletrhu v Paříži s policií. Pak dorazil Macron

24. února 2024  9:29

Desítky rozlícených francouzských zemědělců v sobotu vtrhly do areálu zemědělského veletrhu v...

Ukrajinský dárek k výročí pro Rusy. V Lipecku jim vzplanula největší ocelárna

24. února 2024  8:53

V největší ruské ocelárně v Lipecku vypukl požár, dodávající výrobky i zbrojním podnikům, vypukl...

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...