Bez elektřiny je stále 86 tisíc odběratelů. Doprava stojí na desítce tratí

  7:50aktualizováno  20:29
Noční bouřky provázené silným větrem a přívalovými dešti způsobily na celém území Česka mnoho komplikací. Bez proudu bylo po noci kolem 145 tisíc odběratelů. Na vedení vysokého napětí bylo evidováno kolem 250 poruch. Policie i hasiči vyjížděli večer a v noci ke stovkám případů, nejčastějšími problémy byly popadané stromy a dopravní nehody. Stojí také provoz na železnicích i dálnicích.

Bez dodávky elektrického proudu zůstává po nočních bouřkách v Česku zhruba 5 500 odběrných míst. Nejvíc odběratelů odříznutých od dodávek je na jihu a východě Čech. Vyplývá to z údajů společností EG.D a ČEZ Distribuce k dnešním 19:00.

V porovnání s nocí na dnešek, kdy bylo bez elektřiny v Česku až 300 000 odběratelů, se situace během dne výrazně zlepšila. ČEZ předpokládá, že všechny odběratele připojí ještě ve středu večer. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení.

Po úterních bouřkách bylo v Česku bez proudu kolem 145 tisíc odběratelů. Na vedení vysokého napětí evidovali distributoři kolem 250 poruch.

Nejhorší situace nastala v jednu hodinu v noci. Skupina ČEZ v tu dobu evidovala 186 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na napětí nízkém. Bez elektřiny bylo na 180 tisíc domácností napříč zásobovacím územím.

„Práce na opravách pokračují v rychlém tempu. Aktuálně pracujeme na opravě čtyř desítek poruch na vedení vysokého napětí, souběžně s tím obnovujeme dodávky na hladině nízkého napětí,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová ke 14. hodině.

Bez elektřiny je na 15 tisíc odběrných míst na zásobovacím území ČEZu. Na severní Moravě se řeší už jen stovky domácností bez elektřiny. Tisíce odběratelů jsou bez elektřiny ještě v kraji Pardubickém, Královehradeckém a Vysočina.

„Počty zákazníky bez elektřiny se nám ale daří i nadále snižovat, nové poruchy nepřibývají. Jsme stále v terénu, předpoklad obnovení dodávek elektřiny je během dnešního odpoledne a večera,“ doplnila Hollingerová s tím, že distribuční call centrum od včerejší 19.00 hodiny do dnešní 14. hodiny odbavilo 12 300 hovorů o poruchách, portál Bez šťávy za stejnou dobu navštívilo 19 000 zákazníků.

K 10. hodině dopoledne evidoval dispečink ČEZ Distribuce 100 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny bylo 36 tisíc domácností. Potvrdila to mluvčí společnosti Soňa Holingerová.

Nejvíce poruch skupina ČEZ řeší v Pardubickém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Čety opravují poruchy také na severní Moravě. Jejich obnova se předpokládá během dopoledne. O poznání klidněji je v krajích Karlovarském, Zlínském, Libereckém a Ústeckém.

Pražští hasiči odstraňovali popadané stromy a odčerpávali vodu: 

V noci z úterý na středu eviduje zhruba 60 poruch na linkách vysokého napětí a přibližně 37 500 domácností bez dodávek elektrické energie  také společnost EG.D ze skupiny E.ON.

„V důsledku velmi silných bouřek evidujeme přibližně 3 500 domácností bez dodávek elektrické energie. Ráno jich bylo bez dodávek elektrické energie 85 000. Jen během podvečera se nám povedlo připojit dalších 10 000 tisíc odběratelů a na těch nepřipojených stále pracujeme,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

„V jižních Čechách je s omezením dodávek elektrické energie zhruba 2 000 domácností (oproti ranním 37 000). Na Vysočině je aktuálně bez proudu 800 domácností (ráno to bylo 18 500 domácností). V Jihomoravském kraji máme 700 domácností bez dodávek elektrické energie (k ránu to bylo 2 500). Ve Zlínském kraji je bez proudu 500 domácností (k ránu to bylo 1 000 domácností),“ dodala Slavíková.

Energ pokračují v obnovování dodávek elektrické energie také v tornádem postižených obcích. Bez elektřiny zde bylo ještě asi 1 500 domácností. V pátek po bouři a tornádu bylo bez proudu v lokalitě asi 75 000 odběratelů.

Popadané stromy na silnici

Policisté přijali několik desítek různých oznámení, která se týkala popadaných stromů na silnice, zaparkovaná vozidla nebo elektrické vedení.

Od desáté hodiny večerní stál provoz na dálnici D1 mezi 128. a 129. kilometrem. Tah se podařilo zprůjezdnit po půlnoci, při rozjezdu vozidel ale museli policisté budit řidiče kamionů, kteří zaparkovali vozidla na dálnici a vykonávali bezpečnostní přestávku, informovala mluvčí policie Dana Čírtková.

Česko zasáhly další silné bouřky, zastavily vlaky i provoz na dálnici D1

Stále je neprůjezdná silnice mezi obcemi Stáj a Zhoř a silnice mezi obcemi Nová Ves a Řídelov. Komunikace jsou uzavřeny z důvodu popadaných stromů.

Pád stromu před jedoucí vozidlo na Pelhřimovsku si vyžádal dvě lehká zranění s nutností ošetření v nemocnici. „Před jedoucí vozidlo Peugeot 306, ve kterém cestovali dva muži, náhle dopadl strom, který se vyvrátil poryvem větru. Řidič osobního vozidla do stromu narazil, přejel jej a skončil v příkopu, kde havaroval,“ uvedla policejní mluvčí.

Po desáté hodině večerní uvízla podle Čírtkové v lese mezi obcemi Větrný Jeníkov a Bílý Kámen posádka osobního auta, které se dostalo mezi popadané stromy, z místa pak nemohlo pokračovat. Událost se obešla bez zranění.

Popadané stromy odklízeli také pražští profesionální a dobrovolní hasiči. V souvislosti s bouřkou do středečního rána zasahovali u čtyř desítek případů. „Jednalo se hlavně o popadané stromy, na několika místech voda zatopila sklepy domů. Situace byla nejhorší po 22. hodině, uklidnila se před 23. hodinou. V tomto rozmezí evidujeme více než 30 případů,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Zastavený provoz na železnici

Bouřky na téměř celém území Česka způsobily komplikace také v železniční dopravě. Od úterního večera do středečního rána zaznamenala Správa železnic 95 mimořádností, kdy muselo dojít k omezení či zastavení provozu.

Mezi nejčastější důvody přerušení provozu patří podle mluvčí Správy železnic Kateřiny Šubové především pády stromů do kolejiště nebo na trakční vedení, výpadky napájení trakčního vedení, poruchy traťového či staničního zabezpečovacího zařízení nebo bahno a voda v kolejišti.

Aktuálně je zastaven či významně omezen provoz na přibližně desítce tratí, a to především v Jihočeském kraji a na Vysočině. Krátce po sedmé hodině ranní se podařilo obnovit provoz po jedné koleji na koridoru z Olomouce do Prahy, mezi Červenkou a Zábřehem popadaly stromy na trakční vedení.

Doprava byla zastavená také na hlavní odklonové trase z Brna do Prahy přes Havlíčkův Brod. I zde silná bouřka poškodila trakční vedení, od 8:08 je obnoven provoz po jedné koleji. Úplné obnovení provozu předpokládá Správa železnic vzhledem k rozsahu škod během čtvrtka.

Železničáři dále pracují na opravě trakce v úseku České Budějovice – Horní Dvořiště. Mezi Velešínem a Kaplicí popadaly další stromy a poškodily trakční vedení. Stejný problém je na trati 225 z Veselí nad Lužnicí do Havlíčkova Brodu. V jižních Čechách pak zůstává zastavený provoz v úseku Rybník – Lipno, vlaky by se na trať mohly vrátit ve čtvrtek.

Na většině území spadlo do středečního rána 10 až 30 milimetrů srážek. V maximech zejména na severozápadě až 50 milimetrů. Maximální úhrny zaznamenala stanice Stráž nad Ohří (80,6 milimetrů za 24 hodin).
Srážky se nevyskytly pouze na jihu Moravy.

Zvýšený úhrn srážek vedl ke vzestupu hladin. Zejména v povodí Berounky byl několikrát překročen první povodňový stupeň. Na Klabavě v Nové Huti a na Úslavě v Prádle dokonce hladina překročila 2. SPA, uvedli meteorologové.

Autor:
  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Jako druhá armáda. Tisíce Ukrajinců se vyhýbají bojům, skrývají se na Západě

29. února 2024

Premium V době, kdy Ukrajině ve válce s Ruskem docházejí zbraně, munice a hlavně bojeschopní muži, se...

Nemusíme se milovat, ale musíme spolupracovat více, říká Peter Pellegrini

29. února 2024

Premium Za necelý měsíc čekají Slovensko prezidentské volby. Jedním z největších favoritů je současný...

Je čas na lídry nové generace, řekl McConnell. Lídr republikánů v Senátu odstoupí

28. února 2024  21:41

Dlouholetý lídr republikánů v americkém Senátu Mitch McConnell oznámil, že se v listopadu vzdá...

Vrah čekal na popravu přes 40 let. Teď ji odložili, lékaři nedokázali zavést infuzi

28. února 2024  21:09

V americkém státě Idaho byla ve středu odložena poprava sériového vraha Thomase Eugena Creeche,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...